Bu Olaya Hazır mıyız?


Yalçın İÇYER, Bu Olaya Hazır mıyız?

Yalçın İÇYER


A+ | Normal | A-


ALLAH'ın(cc) 110 KEZ BİZE HATILATTIĞI OLAY NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?

                                                  
Güneş, köreltildiği zaman, 

Yıldızlar, bulanıklaşıp-döküldüğü zaman, 

Dağlar, yürütüldüğü zaman, 

Gebe develer, kendi başına terkedildiği zaman, 

Vahşi-hayvanlar, toplandığı zaman, 

Denizler, tutuşturulduğu zaman, 

Nefisler, birleştiği zaman, 

Ve'diri diri toprağa gömülen kızcağıza' sorulduğu zaman: 

"Hangi suçtan dolayı öldürüldü?" 

Sahifeler (amel defterleri) açıldığı zaman, 

Gök, sıyrılıp-yüzüldüğü zaman 

Cehennem ateşi çılgınca kızıştırıldığı zaman, 

Cennet de yakınlaştırıldığı zaman, 

(Artık her) Nefis, neyi hazırladığını bilip-öğrenmiştir. (81/Tekvir, 1...14)

I-GİRİŞ
         
İki dünyanın  sahibi ve hakimi Allah'a sonsuz hamdusenalr olsun.  Salat ve selam iki dünyada ilahi yasalara uyarak O'na nasıl hamdetmemiz gerektiğinin  yolunu gösteren Resuller'e ve dostlarına olsun. Rabbım onların yolunda gidenlerden razı olsun ve bizleri de onlardan eylesin
     
Allahım senden bağışlama diliyorum. Hevamın şerrinde sana sığınıyorum. Sen kim dilerse onu doğruya iletirsin ve kim dilerse onu saptırırsın.  Senin dost bildiğini dost biliriz ve düşman bildiğini düşman biliriz. Sen kıyamet günü bizi utandırma. Ona hazır olma bilincini ver.
       
Sevgili kardeşler! sizleri ve tüm müslümanları ve zülme karşı direnen mazlumların yardımcısı olsun.  İlahi zikir ve şifa reçetesi Kur'an bize bir yöntem öğretti.  Hayatınızdan laik dünya anlayışını çıkarın. Benim hayata hakim olduğum gibi sizinde hayatınıza beni hakim kılın. Bunun yolu, Allah'a ve Ahirete şüphesiz imandan geçer. Uyanık olmaktan  geçer. Bunun yoluda, saatı, zamanı belli olmayan ölüm ve  kıyamete hazır olun. İşte size bu anı anlatan canlı bir sahne. Yüreğiniz varsa okuyun. Ve o güne hazırmısınız? Kendinize sorun. Müşrikleri de sarsan bu sahneyi okumaya başlayın.
        
II-İNSANI HAYATA BAĞLAYAN HER ŞEY FANİDİR

Onun-yerin- üzerinde ki herşey fanidir.'55/26
    
Hayat kaynağı kabul ettiği  GÜNEŞ.   Gündüz semasını aydınlatan güneş. Yediği içtiği tüm gıdasını besleyen güneş. Giydiyi ve barındığı herşeyin hayat kaynağı güneş. Şimdi bakın ne halde?
   
Gecenizi süsleyen, size denizlerde yol gösteren semanızını süsleyen yıldızlar. Daha tam istifade edecek kadar keşfedemdiğiniz yıldızlar.  Gece gemilerin kendisi ile yürütüldüğü yıldızlar. Size rahmet kapılarını her an açan ve rahmet indiren semanız. 

Sırtınızı bağladığınız ve üzerinde bulunduğunuz yerin direkleri, yıkılmasını hiç düşünmediğiniz dağlarınız ne halde  şimdi? Hiç seyrettiniz mi volkanları?

Hayatınızın varlığı etini yediğiniz, sütünü içtiğiniz ve hertürlü ürünlerinizi elde ettiğiniz davarlarınız, develeriniz, koyunlarınız, sürüleriniz?
 
Ya denizler, suyunu içtiyiniz, içinden taze et yediyiniz, üzerinde yattığınız  süngerleri elde ettiğiniz ve üzerinde dağlar gibi yürüttüğüz gemiler, bunların hepisini size veren denizler şu an nerde?    Tüm bunlar o gün eriyecek ve yok olacak. Halen inat edip ilahi gücün buna kadir olamayacğını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
  
III-HESABINI VERCEYİNİZ ÜÇ ŞEYE HAZIRMISINIZ

a)-Kundaktaki suçsuz çocuğun hesabı soruluduğunda. Genelde'MEVUDE' kundaktaki kız çocuğunun hesabı diye anlam vermişler. Ama bu geneldir. Tüm çocuklar. Modern çağın bu konuda en hadd safhaya ulaştığı suç ve cinayet. Savaşlarda ölenler, nufus planlaması adına öldürülen çocuklar ve kürtajla öldürülen çocuklar.

b)-Amel defterleri açıldığı zaman. Okuyabilceklere ne mutlu. Korkmayan ve utanmayanlara ne mutlu. Açılacak sayfaları okumaya hazırmısınız?

c)-Her nefis yaptığını görecektir. Yanında bir filim şeridi gibi şahit olacaktır. Hayat filimlerini ve sahnelere seyr etmeğe hazırmıyız?

                         
IV-İKİ SONUÇTAN BİRİSİ BİZİ BEKLİYOR

1.SONUÇ VEYA AKİBET

cehennemin yakıcı ateşi parladığında.'81/12 Cehiim; yandı, yaktı, kıpkırmızı alevlendi, ateşi büyüdü. Bu anlamın bir de mublağasını düşünün. En kızgın, en hararetli, en yakıcı. Kesin gelecek bir sonuç. Zamanı ve yeri belli olmayan bir an.  Resulullah'tan gelen bir rivayette şu tavsiyeyi okuyoruz.'Allahım beni ateşten uzaklaştır.' Tabii bu duayı tavsiye ederken ona göre yaşamyıda tavsiye etmiş oluyor.

2.SONUÇ VEYA AKİBET

ve cennet gözler önüne getirilip yaklaştırıldığında."81/13  Ne güzel bir sonuç ve ne güzel bir mekan.'ZELEFE; yakın olan, yakınlaştırılan, en yakına getirilen. Bu kelime yakınlığın sıcak bir şeklini kullanıyor.  Cehennemin tersi, cennet. Sonsuz mtluluğun yeri. Ebebdi sonsuzluk.

  
Hayat bu iki sonucu elde etmenin savaş meydanıdır. Gelin kardeşler bu bilinci kazanalım. Biz sadece kendimizi kurtarmaya çalışmayalım. Aynı zamanda insanımızıda kurtarmaya çalışalım. İnsanımızı uyaralım. Onları öldürüp kızkın ateşe göndermeyelim. Yalvaralım yakaralım, kendimizi ve insanımızı tüm Resullerin yaptığı gibi kurtuluşa davet edelim.

Allah'a emanet olun.


Yukarı Dön

Yorum yap yorum

Yorumlar

Kemal Songür
11.02.2015 14:12
selam ile.
Bizlere Müslim olmayı nasip edene hamdolsun, canımızı müslim iken al duamıza icabet etmesi için Rahman'a her daim yalvarmaktayız.
Adeta ahirete yolculuk yaptıran ve ürperten nasihatler için Yalçın ağabeye cennet duasıyla.
Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat