Cumhuriyetin Çocukları


Yakup DÖĞER, Cumhuriyetin Çocukları

Yakup DÖĞER


A+ | Normal | A-


Cumhuriyetin Çocukları

Cumhuriyet Gazetesi, Fransa’da adı bilmem ne olan bir derginin Peygamberimize hakaret eden karikatürlerini, saldırıya uğrayan dergiye destek için yayınlayacakmış. Şaşırmadım, neden şaşıralım böyle bir şey yaptıkları için, her çağın Ebu Cehil’i olacağı gibi elbet Kab b. Eşref’ide olacaktır. Zihniyeti adında saklı bir mecmuanın, elinden geleni yapmasından başka ne beklenir, sonuçta Cumhuriyetin çocukları, Cumhuriyet olmasaydı bunlar da olmazdı. Varlık sebeplerinin gereğini yapıyorlar.

Aynı zihniyet bundan elli yıl öncesine kadar, bırakın Peygambere hakaret etmeyi, Allah’ın kitabını ayaklar altına alıp, okuyanları zindanlarda çürütüp, darağaçlarında sallandırmadı mı? Hala canlı şahitlerinin anlattıklarını dinliyor, saman damlarında, ahırlarda, çıra ışığında Kur’an okuduklarını biliyoruz. On dört asır önce Kab Bin. Eşref’tiler şimdi charlie hebdo olmuşlar, yani muhteva aynı, fikir aynı, eylem aynı sadece isim, şekil, zaman değişmiş. Bunlar çağın Ebu Cehil’lerinin yerli işbirlikçileri, kraldan fazla kralcılar, emin olun, karikatür yayınlamayı bir kenara bırakın ellerinden gelse bir kaşık suda boğarlar bütün Müslümanları.

Herkes kendi pazarında bir şey satıyor, bunlarda kendi pazarlarında kendilerince kazanç peşindeler, lakin bilmedikleri, Müslüman mahallesinde salyangoz satılmayacağı. Müşterilerinden de salyangoz seven çıkarsa, ona da kakalıyorlar yesinler diye.

Batıda sakallı, çarşaflılar nefret uyandırıyor, sevmiyorlarmış, bu da yeni çıkan bir tepki, ama bu cumhuriyetin çocukları bir zamanlar, adı Abdurrahman, Abdullah diye insanları toplayıp, sadece adından dolayı zindanlara doldurdu, şapka kılık kıyafet devrimi diye şapkaya muhalefetten kadınları idam ettiler, tarih buna şahit. Karikatürü yayınlamışlar normaldir, bunlar cumhuriyetin çocukları.

Bir Çinli, üç bin yıl önce yazılmış bir eseri rahatlıkla okuyup anlayabiliyor, bin İngiliz, Yunan iki bin yıllık eserlerini rahatça okuyabiliyor, geçmişiyle bağını kurabiliyor. Bir gecede bin yıllık hafızayı silmek, insanlara bütün bildiklerini unutturmak, alimi cahil, cahili bilgin yapmak sadece bu ülkeye mahsus bir devrimdir ve sadece bu ülkenin dönmelerine aittir, bunlarda cumhuriyetin çocuklarıdır, karikatür olayını fazla büyütmeyin, daha önceleri daha da büyük cürümlerin sahibi bunlar. Çünkü bunlar cumhuriyetin çocukları.

Kutsalı olmayanlar, kutsalın ne olduğunu bilmezler. Bütün kutsalları yıkan, insanlık onurunu ayaklar altına alan, dahili bedbahtlar her zaman olacaktır. Bu dahili bedbahtlık da cumhuriyetin çocuklarına nasipmiş. Kur’an, isimler değişse de karakter ve zihniyet üzerinde durur, Nemrut’un, Firavun’un, Ebu Cehil’in isimleri değişiktir ama zihniyeti aynıdır. Geçmiş kötü isimlerin bizde bu günkü karşılığı da cumhuriyetin çocuklarıdır. Hz. İbrahim’i (a.s.) ateşe atan zihniyetin, bugünkü karşılığı peygamberle dalga geçen karikatür yayınlasa ne olur ki: bunlar cumhuriyetin çocukları.

Rahmetli Anam anlatırdı: “Oğlum, ezanı yasakladılar, Tanrı uludur, Tanrı uludur diye bir şey çıktı, minarelerden okunuyor, hocayı jandarmalar götürdü, Kur’anları topladılar, eski yazıyı (Arapçayı kastediyor) yasakladılar, gavur yazısı getirdiler. Bizde köylerde yılıkla hoca dururdu, jandarmalar hocayı götürünce köyde kitap okutacak kimse kalmadı. Bize yakın köye (yakın dediği 8 km) geceleri başka bir köyden eski yazı bilen bir hoca gelir, bizde köyden toplanıp oraya giderdik okumak için. Köyün girişine çocuğun biri dikilir gözcülük yapar, bizde çevre köylerden gelenlerle saman damına dolar, çıra ışığında okurduk” derdi. Cumhuriyetin çocuklarını hem bana, hem de Allah’a şikayet ederdi. Dinlemek isteyenler için canlı şahitlerden bazıları daha yaşıyor.

Bunların şimdi elinden gelen bu kadar, bunlar zamanın da, “Kabe Arabın olsun, Çankaya bize yeter” diyenler, dünyanın en büyük türbesine dönüp ibadet edenlerdir. Cahil halkın evliya, yatır, eren-ermiş diye gidip dua ettikleri türbeleri topa tutarlar ama kendileri dünyanın en büyük türbesinde ibadet edip, yatandan her şeyi isterler. Bunlar cumhuriyetin çocuklarıdır, hal ve durumları budur.

Hile, yalan-dolan, iftira, zulüm, kumpas, komplo, iki yüzlülük, ihanet v.s., v.s. her türlü olumsuzluk üzerine kurulmuş, insanları renklerine, kavmine, diline, adına, kıyafetine, inancına göre parçalara ayırmış,  ayırdığı her parçaya da kendinden olmadığı için yapabileceği her türlü zulmü yapmış bir devletin çocuklarından ne beklersiniz. Bunlar cumhuriyetin çocuklarıdır, başka da bir şey beklenmez.  

Bunlar ortaya çıktıklarından itibaren yüzünü batıya, batının ikiyüzlülüğüne çevirmiştir. Anadolu’nun masum çocukları savaşlarda ölürken, bunlar Fransa’da yaşayıp, Fransa’da okuyup, Fransa’da ölürken, kendi memleketlerine Fransız kalmıştır. Bunlar cumhuriyetin çocuklarıdır, yaptıkları normaldir.

Bakın kurcu şahsın meydanlardaki betondan heykellerine, yüzde seksenin yönü batıya dönüktür, ilhamını batıdan, garbın fenninden, ilminden, sosyetesinden almıştır. Memleketin evlatları yiyecek ekmek bulamazken, bunlar saraylarda balo merasimleri düzenleyerek şampanya patlatmıştır. Şimdi de karikatür yayınlamışlar, yaparlar, bunlar cumhuriyetin çocuklarıdır.

Bunların dengesi adaleti terazisi yoktur,  Müslümanların varlığından rahatsızdırlar, mahkemelerinde; “Herhangi bir somut delil bulunmamasına rağmen, olma ihtimalinden dolayı, idama mahkum edilmiştir” diyerek, insanları yargılar, hayatları zindan ederler. Çocukluklarını aldıkları kişilerin, çocuklarının da çocukluklarını gasp ederler. Bunlar cumhuriyetin çocuklarıdır yaparlar.

Elinde internet olanlar biraz sörf yapsanız, sabıkalarının kaydını ciltlerle kitaba sığdıramazsınız. Bugün yapabildikleri en lüks aktivite, karikatür yayınlamak, ellerinden gelen bu kadar. Daha fazlası gelmiyor gün itibarıyla, imkanları olsa bizi bir kaşık suda boğar bu cumhuriyet çocukları.

Tepkisiz kalmayacağız, itiraz edeceğiz, Allah’ın ve Resulünün düşmanlarını bizde düşman edineceğiz, ciğeri beş para etmezleri de kendi mantalitelerinde olsa bile kahraman yapmayacağız.

Artık bizde uyandık, ey demode olmuş şahsiyetler, Müslümanlar da gözünü açtı, anneme yaptıklarınızı bana yapamazsınız. Bakmayın siz bizim, parça parça, bölük bölük, grup grup olduğumuza, yüreğimiz bir atar bizim, hissiyatımız birdir, hedefimiz birdir, düşüncemiz, amelimiz, gelecek hesaplarımız birdir, nabzımız bile aynı atar bizim. Damarlarımızda dolaşan asil kan aynıdır bizim. Siz cumhuriyetin çocukları olabilirsiniz, unutmayın biz de Allah’a teslim olmuş Allah’ın kulları, Resulünün ümmetiyiz. Eskiden olduğu gibi istediğiniz şekilde at koşturamazsınız.  

Eğer ıslah olacaksanız, Allah sizi ıslah etsin, olmayacaksanız, kininizle, nefretinizle, bütün düşmanlığınızla, parmak uçlarınızı ısırarak geberin.

Şimdi düşünün, bu yapılanlar mı daha zalimce, karikatür mü? Bunlar yapar, çünkü cumhuriyetin çocuklarıdır, zihniyetleri bozuk, Ebu Cehil’in mirasyedileridir, hasımları doğrudan Allah ve Resulüdür. Sürekli putlarının arkasına saklanırlar, acıkınca da yemekten geri durmazlar, eski Grekin uydurma tanrılarına ibadet eden, sahte ilahların kullarıdır cumhuriyetin çocukları.  

“İnsanlar içinde, Allah'tan başkasını'eş ve ortak' tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah'a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah'ın olduğunu ve Allah'ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi.”(2 Bakara/165)


Yukarı Dön

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat