Tazminat için İsrail'in ayağına gidildi


Tazminat için İsrail'in ayağına gidildi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 05 Mayıs 2013 Pazar 13:37


Türkiye ile İsrail arasındaki tazminat görüşmelerinin ikinci turu, yarın İsrail'in Tel Aviv kentinde yapılacak.

Küre Medya / Haber Merkezi
Mavi Marmara gemisinde katledilen Müslümanların ailelerine verilecek tazminata ilişkin görüşmelerin ikinci turu İsrail'in işgal etiği topraklarda yapılacak.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet, yarın görüşmeler için Tel Aviv'e gidecek.
Görüşmelerde İsrail'i, 22 Nisan'da Ankara'da gerçekleştirilen ilk toplantıya katılan Başbakan Binyamin Netanyahu'nun danışmanı Joseph Ciechanover ile Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror temsil edecek.

İlk tur görüşmelerin ardından Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, İsrail heyetiyle tazminatı belirleyecek parametreler üzerinde durulduğunu ve bir metin üzerinde anlaşıldığını açıklamıştı.

İsrail heyeti, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından da kabul edilmişti. Tazminat konusunun koordinasyonunu yürüten Arınç, "Tazminat miktarı açıkça belirlenmedi ancak ödenecek miktar konusunda, bu meblağın hesaplanmasına yönelik usul ve esaslar görüşüldü, ilke ve parametreler belirlendi" açıklamasını yapmıştı.

"Parametreler çerçevesinde tazminat miktarı üzerinde bir anlaşmaya varıldığında, iki tarafın yetkili makamlarınca onaylandığında, meselenin bitmiş olacağını" kaydeden Arınç, "Ayrıca diplomatik ilişkilerimizin tam temsil düzeyine yükseltilmesi yönünde önemli bir aşama da geçilmiş olacaktır" ifadesini kullanmıştı.

Tazminatı al ya da feragat et

İlk tur görüşmelerden sonra basına bilgi veren Bülent Arınç, anlaşmaya varıldığı taktirde ailelerin tazminatı almak veya haklarından feragat etmekten başka seçeneklerinin olmadığını söylemişti.

Şehit aileleri tazminatı kabul etmiyor

Mavi Marmara'da baskınında hayatın kaybedenlerin aileleri, Gazze'deki ambargonun kalkmaması halinde İsrail'in ödeyeceği tazminatı kabul etmeyeceklerini belirtmiş, Bülent Arınç'ı arabulucu olarak kabul etmemişti.

Yukarı Dön


İsrail, tazminat için ayağına çağırdıMavi Marmara gemisinde katledilen Müslümanların ailelerine verilecek tazminata ilişkin görüşmelerin ikinci turu israil'in işgal etiği topraklarda yapılacak

Türkiye ve İsrail arasında gizli anlaşma iddiasıAnkara'da toplanan Türk ve İsrail heyetleri arasında yapıldığı idda edilen anlaşmanın 22 Nisan'da Mavi Marmara olayını konuşmak için Ankara'ya gelen İsrail heyetiyle bu görüşmeden sonra yapıldığı idda edildi.

Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat