Siyonist israil'in katliamları protesto edildi.


Siyonist israil'in katliamları protesto edildi.

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 31 Mart 2018 Cumartesi 19:51


Özgür düşünce ve eğitim hakları derneği Özgür-Der’in çağrısıyla Levent metrosu önünde toplanan kalabalık siyonist elçilik önüne doğru yürüyüş gerçekleştirdikten sonra elçilik önünde basın açıklaması yaptı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Murat Ayar'ın yönettiği programda Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İHH Gazze Sorumlusu Mehmet Kaya ve Gazeteci-Yazar Kenan Alpay bir konuşma gerçekleştirdi.

Eylemin ilk konuşmacısı Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kayaoldu.

Rıdvan Kaya, konuşmasına Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nün yapılma oluşumunun sebeplerine değinerek başladı. Siyonist işgalci İsrail’in Filistinli Müslümanların topraklarını gasp edip hak sahiplerini sürgüne gönderdiğini ve bu sebeple Filistinli Müslümanların ‘Geri Dönüş Yürüyüşü’ gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kaya, işgalci İsrail’in kuruluşundan bu yana İşgal ettiği toprakları gasp etmekle yetinmeyip ayrıca Müslümanların yıllarca kanını döktüğünü ancak buna karşın Müslümanların bunca zulme karşı izzetli bir direniş gerçekleştirdiğini belirtti. Kaya, Siyonist çetelerin topraklarımızı işgal edebileceğini ancak Müslümanları asla sindiremeyeceğini söyledi.

Siyonistlerin güçlü ordularının olduğunu hatta güçlü devletlerin desteklerini de aldıklarını fakat buna karşın Müslümanların “la galibe illallah” şiarıyla hareket ettiklerini ve bu şiar Müslümanların direncini artırdığını böylece biz Müslümanlara da güzel örneklikler bıraktığını bu örnekliğin ise yeri geldiğinde Allah için canımızı hiç düşünmeden feda edebileceğimiz olduğunu vurgulayan Kaya, konuşmasını nihayete erdirdi.

Bir sonraki konuşmacı İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya oldu.

Mehmet Kaya, konuşmasına Müslümanların durduğu yerin önemli olduğunu ve şu an burada toplanan Müslümanların Filistinli kardeşleriyle dayanışmayı gerçekleştirmenin tanıklığını yaptığına ve bu duruşu gerçekleştirdiğine değinerek başladı. Kaya, bugün Filistinli Müslümanların 1.5-2 milyar Müslümanın sorumluluğunu omuzlarında taşıdığını ve bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirdiğini ancak mezkur sayıda olan Müslümanların sorumluluğunu yerine getirip getirmediğinin meçhul olduğunu vurguladı.

Ayrıca Kaya, Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğünün, Bilad-u Şam diyarının özgürlüğünden geçtiğini bu özgürlüğün ise ancak Müslümanların iradesine ve direncine bağlı olduğunu ifade etti. Kaya, son olarak Müslümanların Allah’ın ipine sımsıkı bağlanarak birlik ve beraberlik olma temennisinde bulunarak konuşmasını bitirdi.

Eylem’in son konuşmacısı Yeni Akit Yazarı Kenan Alpayise bazı çevrelerin çelişkisine dikkati çekti. Alpay, Türkiye’nin Yunanistan’la Kardak kayalıkları konusunda yaşanan sorunun bir egemenlik sorunu olduğunu dolayısıyla Kardak kayalıklarının bir kaya parçasından ziyade egemenliğin ihlali olarak görüldüğünü ancak bu hassasiyet söz konusu Filistin olunca birden kaybolduğunu vurguladı. Alpay, Filistin toprakları İsrail tarafından mütemadiyen işgal edilmekte olduğu gerçeğinin ise gözden kaybedildiğini ya da verilmesi gereken tepkinin verilmediğini belirtti.

Alpay, mezkur örneğin Güney Kıbrıs için de geçerli olduğunu, “Nasıl ki Kıbrıs’tan vazgeçilmiyorsa Kudüs de Filistin de aynı şekilde vazgeçilmemelidir.” dedi.  Alpay, konuşmasını Filistinli Müslümanların onurlu direnişinin zafer ile nihayete ereceği temennisiyle noktaladı.
Yürüyüş boyunca "Siyonist katiller hesap verecek", "Siyonist elçilik kapatılsın", "Hamas'a selam direnişe devam", İstanbul'dan Gazze'ye direnişe bin selam", İslami hareket engellenemez" sloganları atılarak tekbirler getirildi.

Özgür-Der'in çağrısıyla gerçekleşen basın açıklamasına IHH, AKMER ve Davet-Der destek verdi.

Yukarı Dön

İlgili Fotoğraflar


Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat