Musul’un sakinleri umut ve korkularını anlatıyor


Musul’un sakinleri umut ve korkularını anlatıyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 16 Temmuz 2017 Pazar 14:33


IŞİD’in kalesi olan Musul’un IŞİD’den geri alınmasının ardından, Musul’un sakinleri yaşadıklarını, umutlarını ve korkularını anlatıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Çatışmalarda hayatını kaybetmiş uzun saçlı bir IŞİD militanın cesedi, ortalık yerde, kavurucu sıcağın altında çürümeye terk edilmiş. Duvarlarda ve yıpranmış arabalarda patlayan bombalar ve kurşun delikleri, batı Musul’un Zanjili mahallesinde meydana gelen şiddetli çatışmalara tanıklık ediyor.

Bir zamanlar IŞİD’in olan Zanjili, artık tam olarak bir hayalet kasaba. Hayat tamamıyla durdu ve hareket eden hiçbir şey yok. Şehrin diğer bölgelerinde dahi gezinen kedi, köpek bile yok.


Irak Hükümetinin IŞİD'den kurtarılan bölgelerdeki barınaklardan biri

Sadece altyapı için 1.3 milyar dolar gerekiyor

Bu ürkütücü sessizlik, zaman zaman ateş eden iki Irak helikopterinin atışları sonucu bozuluyor. Sadece Zanjili'nin tamamen tahrip edilmesi düşünülse dahi, Irak'taki yönetim için yeniden imar altından kalkılamaz bir iş olarak görülmekte. Düşük petrol fiyatlarının ve yönetimin kasasının tamamen boşalmış olması da bu sıkıntıyı kat be kat artırmakta. BM sadece kentin altyapısının onarılmasının bile, 1.3 milyar dolardan fazla olacağını tahmin etmekte.

Tüm çatışmanın en büyük zararı, batı Musul'da görülmektedir. BM'nin Irak'taki insani yardım koordinatörü Lise Grande geçen hafta yaptığı açıklamada, “Savaşın en şiddetli olduğu bu mahallelerde, biz şimdiye kadar bütün Irak’ta yaşananlara kıyasla, benzeri görülmemiş hasar meydana gelmiş. Şimdi bu hasarın tespitine çalışıyoruz” dedi.


Musul'un caddelerinde çocuklar geçen araçlara tezahurat yapıyor

“Açlıktan ölen bir de bebek vardı, çünkü yiyecek yoktu”

Zanjili’nin bir yan sokağından geçerken, birkaç erkek ve bir kadın çıkıyor. Bir çay ocağı sahibi olan 26 yaşındaki Muhammed Salih, “burası yok edildi” diyor. Salih, demlediği tatlı çayını her gün yudumlayan kaç müşterisinin öldüğünü bilmiyor. “Birkaç insan da burada öldü” diyor. Salih, “Açlıktan ölen bir de bebek vardı, çünkü yiyecek yoktu” dedi. “Onları gömecek yerimiz bile yoktu” diyen Salih, bulundukları yere 151 kişiyi gömdüklerini dile getirdi. Salih sayıları üzerine basarak söylüyordu.

“Kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar vardı. Onları birer birer sokaklardan getirdik” diye devam etti Muhammed Salih. Salih’e, mahallede öldürülen sivillerden kimin sorumlu olduğu sorulduğunda "Uçaklar bombaladı ve IŞİD öldürdü" diye yanıtladı.


Musul'da hasar gören bir binanın altında mağaza ve sahipleri

Airwars, en az 4.500 insanın öldüğüne inanıyor

ABD liderliğindeki koalisyonun, Irak ve Suriye'deki hava saldırılarında 480'den fazla sivili öldürdüğü ifade edilirken, sivil kayıpları araştıran gönüllü kuruluş Airwars, koalisyonun hava saldırıları sonucunda en az 4.500 insanın öldüğüne inanıyor.

Batı Musul'da hükümet yeniden yapılandırmaya henüz başlamadı. Bununla birlikte, Bağdat'tan Musul'a giden otoyolda, mühendisler bir köprüyü, bir yol silindiri ve bir ekskavatör çalıştırarak yeniden inşa etmeye çalışıyor.

Bir zamanlar oldukça hareketli olan bu sokaklar…

Bir zamanlar çok yoğun olan bu sokaklarda şimdi iki geçici benzin istasyonu, 50 derecede buz satan kamyonetlerin arkasında çocuklar ve birkaç mekanikçinin dükkanları var.

Musul’da bozulmamış hiçbir yol kalmadı. Bozulan yollardaki büyük çukurlar, askeri kamyon haricindeki araçların yolda gitmesini oldukça zorlaştırıyor.

Musul’daki otomobillerin genellikle arka camları ve yan aynaları yok. Savaşta çok sayıda aracın tahrip edilmesi sonucu, bazı insanlar mallarını katırlar ve at arabaları ile taşımak zorunda kaldı.

"Şehre geri dönemem çünkü evim savaşta yok edildi.”

Burada güvenliği sağlama girişimi, şüphe ve güvensizlik atmosferi yaratıyor. Yol kenarında duran çocuklar geçen birliklere ve yabancılara tezahürat yapıyor. Hayatta kalan birçok kişi, güvenlik ve temel hizmetlerin eksikliği nedeniyle evlerine geri dönmekten korkuyorlar. Sağ kalanların ifadeleri, "Şehre geri dönemem çünkü evim savaşta yok edildi.”

Muhammed Salih, “Musul'da güvenlik yok çünkü şehrin doğusunda hala IŞİD’in uyuyan hücreleri var ve ara sıra saldırıyorlar" dedi. Musul’dan kaçan binlerce kişi gibi o da diğerleriyle birlikte şehrin dışında bir kampta kalıyor.


Musul'da teslim olan IŞİD militanları

BM Uluslararası Göç Örgütü: “Kamplarda 800 bin insan yaşıyor

BM Uluslararası Göç Örgütü geçen hafta, bir milyondan fazla kişinin Doğu ve Batı Musul'dan göç ettiği ve kamplarda 800.000'den fazla insanın yaşadığı tahmininde bulundu. Bu kamplardaki koşullar en temel ihtiyaçtan yoksun olmasına rağmen, birçok insan Musul'a dönmekten çok bu çadırlarda kalmayı tercih ediyor.

Haberin orjinali ve devamı: The Guardian

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat