Kudüs için İstanbul meydanlardaydı


Kudüs için İstanbul meydanlardaydı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 09 Aralık 2017 Cumartesi 12:18


İstanbul’da bugün halk Kudüs için meydanlardaydı. Fatih Camii önünde  toplanan onbinler Cuma namazı sonrası Saraçhane’de kurulan miting alanına doğru yürüdü.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kudüs sevdalıları, Siyonist ve emperyalistlerin Kudüs üzerindeki planlarına sessiz kalmamak için yurdun dört bir yanında meydanlarda buluştu. İstanbul'daki buluşma noktası Fatih Camii oldu.

Tüm duyarlı kuruluşların desteğiyle, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma yolunda attığı adımlarına karşı tüm Türkiye'de Cuma namazı sonrası "Kudüs Cuma'sı" adıyla basın açıklaması yaptı ve atılan adımları protesto edildi.

İstanbul'daki buluşma noktası Fatih Camii oldu. Fatih Camii'nde kılınan Cuma namazı sonrasında on binleri bulan Kudüs sevdalısı on binler, Saraçhane Parkı'na yürüdü. Yürüyüş boyunca İsrail ve ABD'ye öfke dile getirildi ve çeşitli sloganlar atıldı. Saraçhane Parkı'nda buluşan kalabalığa çeşitli siyasiler ve STK liderleri hitap etti.

Emperyalist ABD başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınacağına yönelik açıklamasını lanetlemek üzere Fatih camii önünde toplanan Kudüs Sevdalıları Cuma namazı sonrası tekbirlerle yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca, ‘Suriye’den Kudüs’e İntifada Her Yerde’’ ‘Kahrolsun Siyonizm’, ‘’Yasasın Küresel İntifada’, ‘Katil ABD Ortadoğu’dan Defol’, ’Kahrolsun Siyonist İşgal’, ‘Kudüs Onurumuzdur’, “Yaşasın Ümmet Dayanışması” sloganları atıldı.

 

“Kahrolsun demekle zalimler kahrolmuyor”

Kürsüye ilk olarak İstanbul Platformu adına Ümran Araştırma Kültür Merkezi Başkanı Şemsettin Özdemir çıktı. Özdemir, “Endülüs ve Osmanlı’yı aramızdaki ihtilaflar nedeniyle kaybettik” dedi. İşte Özdemir’in açıklamaları:

“Zor günlerden geçerken, yaşadığımız acılara yeni acılar ekleniyor. Yeni alınan karar daha öncekilerin uygulamaya koyulmasını amaçlıyor. Şeytanın bile aklına gelmeyen kararlarla Kudüs, siyonistlerin merkezi yapılmak isteniyor. Ne acıdır ki bu açık savaş ilanını daha önceden öngöremediğimiz için Suriye’yi ve Filistin’i perişan ettiler. Zalimler ne yazık ki kahrolsun demekle kahrolmuyor. Biz Endülüs’ü ve Osmanlı’yı Müslümanlar arasındaki ihtilaflar nedeniyle kaybettik. İsrail ve Amerika’ya lanet okurken aramızdaki dostluk bağlarını da geliştirmeyi unutmayalım.”
“Sürekli teyakkuz halinde olmalıyız”

Daha sonra ise sözü Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu aldı. Uslu, “Bağımsız Filistin davasının sonuna kadar yanındayız” açıklamasında bulunarak şunları söyledi:

“Bugünlerde her alanda saldırı var. ABD Başkanı Donald Tramp’ın aldığı karar utanç vesikasıdır ve bizim için paçavradan ibarettir. Kudüs hayati önemdedir ve sahip çıkılmalıdır. ABD’nin politikası açıktır: İktidarını sürdürebilmek için sürekli kaos üretmektedir. Kudüs, Bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Kudüs için söylenen her söz değerlidir. Lakin yetmez. O nedenle sürekli teyakkuz halinde olmalı ve 15 Temmuz ruhunu harekete geçirmeliyiz. Bu mesele sadece Müslümanların meselesi değildir. Eğer Kudüs düşerse dünyanın bütün başkentleri huzur bulmayacaktır. Kudüs Müslümanlara emanettir ve bugün emanete sahip çıkma günüdür.”

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere sözü İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım aldı. Mavi Marmara şehitlerine rahmet okuyarak söze başlayan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD Başkanı Trump, Müslümanların kutsallarına bilinçli bir şekilde dokunmuştur. Amerika içerisindeki iç sıkıntılarını aşmak için Siyonistlere yanaşarak böyle bir karar açıklamıştır. Bu bir savaş ilanıdır. Umarım Müslüman halklar bu işin ciddiyetine varırlar. Bu karardan sonra Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere karşı duyarlılığı artırmamız lazım. Tüm Filistinliler, çevre ülkelerdeki Müslümanlar, Mescid-i Aksa için gereken tedbirleri alacaklardır. Meydanlara inmekten ve bedel ödemekten geri durmayacaklardır. Doğal olarak bu, bütün dünyada yankı uyandıran bir mesele haline gelecektir. Tabi Trump'ın bunu yaparken asıl hedefi bütün Müslümanları Kudüs ile uğraştırarak Suriye ve Irak'ta istediği pozisyonlara kavuşabilmektir. Fakat biz de şunu biliyoruz ki Kudüs ve diğer beldelerimizdeki cihad bir ve bütündür. Bu karar inşallah, Amerika'nın çözülme sürecini başlatacaktır.”

 
 Aksa İlim ve Davet Merkezi AKMER'in de gönüllüleriyle destek verdiği program yapılan kapanış konuşması ve duasıyla sona erdi.