Kitap tanıtımı: Edward Said – Oryantalizm


Kitap tanıtımı: Edward Said – Oryantalizm

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 07 Şubat 2017 Salı 22:06


Edward Said’in Oryantalizm üzerine yazmış olduğu önemli eser. Bugün yaşadığımız dönem itibarıyla okuyanların bir daha okumasının okumayanların ise okuması gerektiğine inandığımız bir eser.

Küre Medya / Haber Merkezi
Edward Said’in Oryantalizm üzerine yazmış olduğu önemli eser. Bugün yaşadığımız dönem itibarıyla okuyanların bir daha okumasının okumayanların ise okuması gerektiğine inandığımız bir eser.

Edward Said (1 Kasım 1935 – ö. 25 Eylül 2003) Karşılaştırmalı edebiyat profesörü ve aktivist, teorisyen. Amerikan vatandaşı Hıristiyan Filistinli bir baba ile Lübnanlı Hristiyan annenin Filistin'de dünyaya gelmiş iki çocuğundan biridir.

Doğu'nun Batı tarafından (ve Batıda) temsili konusunu, dönemin ünlü şarkiyatçı yazarlarının metinlerini kaynak olarak kullanıp analiz ettiği ve yorumladığı Orientalism ("Oryantalizm") isimli kitabı ilk olarak 1978 yılında yayımlandı. Said'in -akademik bir dal olarak da nitelenebilen- şarkiyatçılık konusunu ele alışındaki titizliğini ve incelediği metinler üzerindeki uzmanlığını bir araya getirdiği bu temel eser birçok teorisyen için bu konuda çığır açmıştır. Günümüz postmodern kültür teorilerine geçişten önce, modernliğin eşliğinde kapitalizm ve emperyalizmin kök salma sürecine dair de önemli fikirler barındıran eser, aralarında Türkçenin de bulunduğu birçok dile çevrilmiştir.

Kitap, önsöz, üç kısım, on iki bölümden meydana gelmektedir.

Birinci bölümde "Oryantalizm'in Alanı" başlıklı, gerek tarih ve tecrübe, gerekse felsefi ve siyasi temalar açısından Oryantalizm konusunun bütün boyutlarının altı çizilmektedir. Birinci kısım dört bölümden oluşmaktadır.

 1.Bölüm: Doğuyu tanımak

2. Bölüm: Hayalden doğan coğrafya ve görünümler: Doğuluyu doğululaştırmak

3. Bölüm: Projeler

4. Bölüm: Kriz

İkinci kısım, "Düzenlenen ve yeniden düzenlenen oryantalizm" geniş kronolojik bir anlatım ve mühim şair, sanatçı ve bilim adamlarının eserlerinde görülen ortak bazı araçlara işaret ile, çağdaş oryantalizmin ortaya çıkışını anlatmaktadır. İkinci kısım üç bölümden oluşmakta:

1. Bölüm: Sınırları yeniden çizme, problemleri yeniden keşfetme, dini lâikleştirme

2. Bölüm: Silvistre de Sacy, Ernest Renan, Kari Marks, Akılcı antropoloji, filoloji laboratuvarı ve etkileri

3. Bölüm: Hristiyan hacıları ve İngiliz-Fransız gezginciliği

 Üçüncü kısım, “Bugünkü oryantalizm” ikinci bölümün sonundan yani 1870’den, Doğu’daki büyük sömürgeci genişlemesini konu edinerek II. Dünya savaşında son bulur. Bu bölümde Doğunun İngiliz-Fransız hegomonyasından Amerikan hegomanyasına geçişi tasvir edilmektedir. Yine bu bölümde Amerika’daki oryantalizm konusundaki fikri ve sosyal gelişmelerden ve gerçeklerden söz edilmektedir. Yazar bu eserinde Batılıların Doğu'yu ele alırken bütünü ile kendi görüşlerinden ve varsayımlarından hareket ettiklerini, hayallerini konuşturduklarını ve Batı'nın çıkarlarına uygun bir Doğu manzarası ortaya koyduklarını ispat etme gayretindedir. Çok defa Batılı yazarların görüşlerine başvurarak ve Batılı eserlerden örnekler vererek onlara günahlarını kendi ağzından itiraf ettiriyor.

Üçüncü kısım ise, dört bölümden oluşmaktadır:

1. Bölüm: Gizli oryantalizm - açık oryantalizm

2. Bölüm: Stil, uzmanlık, uzmanın görüşü, dünyada oryantalizm

3. Bölüm: Tam gelişme içindeki modern İngiliz-Fransız oryantalizmi

4. Bölüm: Son safha

(1) Haktan çizgiler ve bilimsel takdim

(a) Kültürel ilişkiler politikası

(b) İslâm... Sadece İslâm

(c) Doğulular... doğulular... doğulular


Kitabı PDF formatında BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat