Başka Hasım Bulamadınız mı?


Kemal SONGÜR, Başka Hasım Bulamadınız mı?

Kemal SONGÜR


A+ | Normal | A-


BU COĞRAFYADA HASIM EDİNECEK VE DEŞARJ(!) OLACAK BAŞKA MUHATAB(LAR) MI BULAMADINIZ!

Sosyal Paylaşım sitelerinde şöyle bir gezinti yapıldığında eski dostların dahi kendi aralarında "oy verilir verilmez" tartışması üzerinden birbirlerini kırdıklarını ve acımasızca hakaret diline kaydıklarını görmekteyim, dahası hızını alamayanlar birbirlerini uşaklıkla-küfürle itham ederek onulmaz yaralar açmaktadırlar.

Bir müslümanın kişiliğini, kimliğini, karekterini, adamlığını, haysiyetini, şerefini, fedakârlığını, diğergamlığını ve en önemlisi imanını, teslimiyetini, amellerini, ümmet duyarlılığını salt "OY VERİP VERMEME" kıstasına-kriterine indirgmek ve bunun üzerinden muhatabı kodlamak ve dahası ahiretteki yerini'adeta' belirleme "cüretkarlığına" girişmek AKLA ZARAR bir durumdur, bu her iki taraf için de geçerlidir.

-Birileri diğerlerine;"oy kullanmak sizin tercihiniz, lâkin bunu müslüman olduğunuzu söyleyerek-sanarak yapmayın/yapamazssınız", "oy vererek demokrasiye kulluk ve vatandaşlık ibadeti yapıyorsunuz'', sandıkta din'inizi bırakarak başka bir din seçiyorsunuz", oy veren kim olursa olsun kafirdir, müşriktir, tağutun kölesidir ve cehennemliktir" gibi freni patlamış kamyom gibi önüne koyduğu 'her oy veren muhatabı' doğrayarak ezip geçmektedir. Bu şabloncu-genellemeci-tekfirci-acımasız-pervasız yaklaşımları asla doğru bulmuyorum ve dahası bu tarz söylem sahiplerinin'üzüm yeme kastıyla değil bağcıyı dövmeye' ayarlı ve de bundan ilginç haz/zevk alan prototipler olduğunu düşünmekteyim.

-Diğerleride birilerine;"oy kullanmamakla bu rejimden azade olduğunuzu mu sanıyorsunuz", "oy kullanmamak dışında yaşanan hayatta/pratikte bizden ne farkınız-farklılığınız var, ticaretinden memuriyetine-emekliliğine, okulundan askerliğine, dernek statüsünden kullanılan birçok araçlara kadar, ne farkınız var..?", referandumda evet demeyenler hayırcıların safındadır ya da onların ekmeğine yağ sürmektedir", hiçbir işe-olaya karışmayan ve oturdukları yerden ahkam kesen clavye mücahidlerisiniz", darbe girişiminde hepinizin korkaklığını gördük ve kılınız kıpırdamadı", "marjinal halinizle mağaralarınızda yaşamaktasınız" gibi yine freni patlamış kamyon gibi her oy kullanmayanı tekfirci-şabloncu-genellemeci-acımasız-pervasız-duyarsız-ümmet duyarlılığı olmayan ben merkezci ve hatta HAİN-PISIRIK gibi söylemlerle hakaret eden tümüyle vicdanını yemiş HIZLI PARTİ'ci prototiplerin face'de arzı endam ettiğini görmekteyiz.

İfrat ve tefriti resmeden iki tarafın bu acımasız ve ayarsız yaklaşımları eski dostları-arkadaşları birbirine düşürmekte ve maalesef hasım etmektedir.

Her iki taraftan kastımda şudur; yeryüzünde İslamın hakim olmasını isteyen ve ümmet duyarlılığını söylemleriyle ve görece pratikleriyle gösteren, yani İslami hayatları ve kaygıları ortada olan muhataplar kitlesinden bahsetmekteyim, her iki tarafında rejimin gayriislamiliğini bilmelerine velâkin gelinen noktada farklı okumalardan-yaklaşımlardan kaynaklanan tavır alışlardaki farklılığın hasımlığa dönüşmesinden bahsetmekteyim. (Rejimi bütünüyle bile isteye içselleştirenler ve eski değimle "nüfus kağıdında müslüman" yazanlar işlediğimiz konunun dışında ve bahsi diğerdir.)

Vahyin belirlediği iman umdeleri bellidir, eksiltme ve çoğaltma yapılamaz.

Ben oy kullanmayan birisi olarak gerekçelerimi-delillerimi-kaygılarımı ortaya koydum, koyarım ve konu açıldığında/yeri geldiğinde usulünce ifade ederim, oy kullanan bir kardeşimde kendince ürettiği maslahatları-kaygıları vardır ve bunun üzerinden kendini ifade ederler. Her iki taraf birbirlerini bu konuda şimdilik ikna edemiyorlarsa, olması gereken iletişim köprülerini dinamitlemeden nasihatleşmeye devam etmeleridir. Zira, birbirlerini ikna ettikleri İslami aidiyet adına yüzlerce güzel haslet sahibi iseler ve buna şahidlik ediyorlarsa ve dahi bunun üzerinden birbirlerini kardeş kabul ediyorlarsa...ki etmelidirler... Yok eğer kardeşlik/müslimlik kriterini oy verip vermeme üzerine kilitleyip kodluyorlarsa birbirlerini yemeye devam edip küresel ve yerel bariz İslam düşmanlarını sevindirdiklerini unutmasınlar derim.

Bu konuya değinmemin nedeni; 20-30 yıllık dost-arkadaş olan müslümanların karşılıklı herkesin okuyabileceği face sayfalarında hakaretamiz yaklaşımlar sergilemeleri ve bunun üzerine kendimce uyarılarda bulunmayı yararlı gördüğüm içindir, işe yarar-yaramaz bilemem tabi ki..

Ümmetin hali ortada ve İslama/müslümana kin besleyen-bileyen zalimler yeryüzünde at oynatmakta ve topluca müslümanlara saldırmaktadırlar.

HAL BÖYLE İKEN BU NE HAL..ey kardeşlerimiz.


Yukarı Dön

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat