Kazım Sağlam: "İdeal siyaset Kur'anın gölgesinde olur"


Kazım Sağlam: "İdeal siyaset Kur'anın gölgesinde olur"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 02 Mayıs 2015 Cumartesi 14:18


Küre Medya olarak, "Siyaset" üzerine açtığımız soruşturma dosyamıza sayın Kazım Sağlam ile devam ediyoruz. Röportajımızda üç kavram üzerine durduk, kavramları İslami ve laik-seküler anlamda değerlendirmesini istedik.

Küre Medya / Haber Merkezi
Küre Medya olarak, "Siyaset" üzerine açtığımız soruşturma dosyamıza sayın Kazım Sağlam ile devam ediyoruz. Röportajımızda üç kavram üzerine durduk, kavramları İslami ve laik-seküler anlamda değerlendirmenizi istedik.

Kavramlar: Siyaset, İdeal Siyaset, Reel Siyaset

Küre Medya: Siyaset İslami anlamda neye karşılık gelmektedir, yani Müslümanlar, “Siyaset” denince ne anlamalıdır? Tabi aynı zamanda modern devlet, yani laik-seküler manada neye tekabül etmektedir.?

Kazım Sağlam: Siyaset denilince akla idare etmek geliyor, yani devlet idaresi geliyor.  İslam nokta-i nazarında siyaset; İslamî ilkelere riayet ederek içerde güveni sağlamak ve şeriatı ikame etmek, dışarıda da İslam’ı dış dünyaya karşı savunmaktır. Modern dünyada siyaset ise ulus-devleti ideal yerine yani din yerine koymuş ve siyaseti de onun üzerine bina etmiştir. Aslında İslam dünyasında dile dayalı etnik kimliği temel bağlayıcı unsur kabul ettirerek kendi hegemonyalarını sağlamış ve karşı çıkışı imkansız hale getirmişler. Reel siyaset, hak-hukuk yerine menfaati koymaktır. Ülkenin menfaati için ahlakı ve adaleti ayaklar altına almaktır.

Küre Medya: İdeal Siyaset denildiğinde Müslüman zihinlerde ne canlanmalıdır? Müslüman’ın pratik hayatındaki amel olarak karşılığı nedir?

Kazı Sağlam: Müslümanların ideal siyaseti Kur’an ve Sünnetin ruhuna uygun olan siyasettir. Sübutu ve delaleti kati naslar hem ibadette hem de siyasette bağlayıcıdır. Savaştan barışa, antlaşmalara, devlet idaresine uluslararası işleyişe değin adaleti yerine getirmektir. Haklı olan güçlüdür ilkesini fiilen icra eylemektir. Pratiği Müslümanların İslam’a riayetleriyle ve güçleriyle birebir bağlıdır. Güç elimize geçerse adil siyaseti dünyaya gösterebiliriz.

Küre Medya: Aynı şekilde yukarıdaki sorunun benzerini Reel Siyaset hakkında da sorarsak, nasıl bir anlam ortaya çıkar? Yani bir Müslüman, Reel Siyaset denilince ne anlamalı, zihin dünyasında nasıl bir karşılık bulmalıdır?

Kazım Sağlam: Müslümanlar her zaman gerçeği görerek siyaset yürüte gelmişlerdir. Din sadece zihni bir faaliyet değildir, bir hayattır ve gerçekleri olduğu gibi kabul eder. Mevcut içinde en güzeli ile muamele etmek ve insanlığı bulunduğu yerden yukarıya doğru erdeme ulaştırmaktır. Islah ede ede bir yol izlemektir, reel siyaset. Gücünü takatinı aşarak olmayan gücü kendinde vehm ederek siyaset üretmek ehl-i İslam için geçerli değildir. İdealini ufukta tutarak mevcuttan ideale yol almaktır reel siyaset.

Küre Medya: Üç kavramın anlam dairesinde ortaya çıkan tanımın, total olarak Müslüman kimliğindeki pratik etkisi nedir, kendisini Müslüman olarak vasıflandıran kişinin mevcut laik-seküler düzenlere karşı duruşu nasıl olmalıdır?

Kazım Sağlam: Müslümanların biricik önderi Hz. Peygamber, davasına tek başına başladı, vahyi aldı, inananları çoğalttı, cemaat oluşturdu, hicret etti, devlet kurdu ve dini insanlığa tebliğ etti, onu takip eden Raşit halifeler de Rasululllah’ın bıraktığı yerden dini yaymaya devam ettiler. Müslümanlar kendileri kalarak modern dünyaya dini tebliğ etme üzere kafa yormalıdır; kendilerini- yani İslam’ı- tanımalıdırlar, dünyada olup bitenleri de iyice tanımalı ve tanıtmalıdırlar, sonra da insanlığı İslam adaletine davet etmelidirler. Çağı tanımadan çağın insanına dini sunmak, onlara yönelik siyaset üretmek mümkün değildir. Dünyayı tanıyacağız ama yanlışlarına sala boyun eğmeyeceğiz. Ama maskesini de düşüreceğiz, ikiyüzlülüğünü herkese göstereceğiz. Böylece vicdanı körelmemiş insanlara bir şemsiye olduğumuz da ortaya çıkacak. İnanıyoruz onun için güçlüyüz ve bunu gerleştirebiliriz.

Küre Medya: Bize zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz, Allah razı olsun.

Kazım Sağlam: Ben teşekkür ederim.

Yukarı Dön


Soruşturma: Mehmet Durmuş; "İslam başlı başına bir siyasettir"Soruşturma Dosyamıza Venhar Haber'den Mehmet Durmuş ile devam ediyoruz.

Soruşturma Dosyası:İlk konuğumuz Hüseyin AlanKüre Medya olarak hazırladığımız ve Müslüman ilim adamlarının düşüncelerini aldığımız Soruşturma Dosyamız "Siyaset"in ilk konuğu araştırmacı yazar sayın Hüseyin Alan.

Soruşturma Dosyası: SiyasetKüre Medya olarak, seçimlerinde yaklaştığı şu günlerde Siyaset, İdeal Siyaset, Reel Siyaset üzerine bir soruşturma dosyası hazırladık.

Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat