Katar krizine Türkiye'nin müdahalesi


Katar krizine Türkiye'nin müdahalesi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 05 Temmuz 2017 Çarşamba 16:13


ABD Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinden sonra birden suların ısındığı bölgede, Suudi Arabistan liderliğindeki bazı Arap devletlerinin Katar'ı her yönden abluka altına alması, Körfez bölgesindeki krizi bir başka aşamaya çevirmek üzere.

Küre Medya / Haber Merkezi
Katar’dan istenen 13 maddelik talep listesinin ardından, Katar resmi olarak taleplere yanıtını, Arabuluculuk yapmakta olan Kuveyt yönetimine iletti. Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman El Sani taleplere boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Taleplerin ülke egemenliğine büyük tehdit olduğunu ifade eden Abdurrahman El Sani, Roma’da gazetecilere verdiği demeçte, gerekirse savaşmaya da hazır olduklarını söyledi.Talepler arasında, El Cezire Haber Ajansının kapatılması, İran ile ilişkilerin dondurulması, Hamas ve İhvan gibi İslami Hareketlerin desteklemeyi bırakması, Türkiye’nin askeri üssünün kapatılması ve askerlerin geri gönderilmesi gibi maddeler yer almakta.

Talepler listesinde Doha merkezli haber ağı El Cezire'nin kapatılması, İran ile ilişkilerin geriletilmesi ve Türkiye'nin halihazırda inşa edilen üssünün kapatılması ve askerinin geri gönderilmesi gibi maddeler bulunuyor.Trump’ın tetiklediği Katar krizinin başından beri Katar’a her türlü desteği hemen ileten Türkiye, aynı zamanda uzlaşı içinde çağrıda bulunmuş, arabulucu olmayı üstlenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Kralı Selman ile telefonda görüşmüş, sorunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini iletmişti.

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ İŞGALİ ÖNLEDİ

DW Türkçeye bölge kriziyle ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, Türkiye'nin Katar'a verdiği destek sonucu, bu ülkeye karşı düzenlenebilecek bir işgali ya da mevcut Katar yönetimine karşı bir darbeyi önlemiş olduğunu belirtti.El Cezire eski Genel Müdürü Wadah Khanfar'a göre Türkiye'nin müdahalesi olmasaydı kriz çok daha tehlikeli boyutlara ulaşabilirdi.

Khanfar, "Bu da bir çeşit bir askeri müdahaleye tanık olabileceğimiz ve halihazırda birçok savaşın devam ettiği bölgede çatışmalara bir yenisinin daha eklenmesi anlamına geliyor," şeklide konuştu.

Ne olurdu ya da olmazdı şeklinde yorumlar için çok erken olmasına karşın, Khanfar, Türkiye'nin Katar'a asker göndermesinin krizin çözümü için alternatif bir kulvar yarattığı görüşünde.

Eski El Cezire Genel Müdürü, "Türkiye'nin Katar'a asker gönderme sözü krizde savaşa neden olabilecek bir tırmanışı engelledi ve müzakereler için yeni bir diyalog kanalı açmış oldu" diye konuştu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat