İzmir Özgün-Der 2017-2018 programlarına başladı


Özgün-Der: Hulafai Raşidin Öncesi Dünyaya Bakış


İzmir Özgün-Der 2017-2018 programlarına başladı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 13 Kasım 2017 Pazartesi 14:46


İzmir'de faaliyet göstermekte olan Özgün Der, 2017-2018 yılı seminerlerinin ilkini Zeynel Şenay’ın sunumu ile gerçekleştirdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
İslam Tarihi ana başlığı üzerinden iki hafta da bir cumartesi günleri düzenlenecek seminerlerin ilki  ‘Hulefa-i Raşidin Öncesi Dünyaya Bakış’ başlığı altında sunuldu.

Açılış konuşmasını Hamza Akdeniz’in yaptığı seminerde Akdeniz; dernek yönetimi tarafından bu yıl planlanan hedefleri haziruna sundu. Ardından sunumunu yapması üzere kürsüyü Zeynel Şenay’a bıraktı. Şenay derneğin bu yıl ki programların belirlenmesinde takip edilen usul ve yöntemlerden bahsetti. Bu yıl seminer konularının Risalet sonrası dört halife ile başlayan Müslümanların tarihi olduğu ve kendi konusunun ise hem başlangıç olması hem de Hz. Ebubekir ile devam edecek konuların öncesine değinilmesi amacıyla kendisi anlatacağını dile getirdi.Ardından sunumuna geçti.

Tarihimizin doğrusuyla yanlışıyla bizim tarihimizi oluşturduğunu ve İslam’ın inşasını sürdüren bir sürecin olduğunu dile getirdi. Tarihin bizlere birer nasihat olduğunu ve düşülen hatalara tekrar düşmemek doğruları ise hayatımızda gözetebilmemiz gerektiğini ifade etti.

Konuşmanın tarih nedir sorusuyla devam ettiği sunumda tarihin göreceli ve yoruma açık olduğu gerçekliğinden bahsetti. Sözlük olarak ay, zaman, efsane, her milletin hafızası olduğunu dile getirdi.

Tarihin bir disiplin olduğu ve geçmişten günümüze ulaştığını ifade etti. Kelimenin ilk defa Sami dillerinde kullanıldığı ve sonrasında İbranice’de karşımıza çıktığını gördüğümüzü söyledi. Ancak hangi yorumu hangi bakış açısını almış olsa da takvimin oniki aydan oluştuğunu tüm geçmiş kökenlerde görebildiğimizi ve bunun Allah’ın ayetinden de çıkarabildiğimiz doğrultu da Allah’ın insanlığa öğretmiş olduğunu söyledi.

Bilimsel tarihin günümüze hüküm sürdüğü süreçte Kur’an kıssaları, destanlar ve peygamberimizden gelen hadisleri dahi tarihe alamadığımızı söyleyen Şenay. Bunun sebebi kişi, zaman, mekan olgusundan mahrum olduğu kanaatine göre karar verdikleri için olduğunu da ekledi.

Tarih kelimesinin ayrıca “esatir” olarak kullanımından bahsetti. Bugünkü “history” kelimesini karşılayan anlamıyla efsane, mit, uydurma söz anlamını ifade etti.

Tarihin dinin merkeze alınarak okunmasının, seküler tarih okumasından kaçınılması gerektiğini dike getirdi. Ve bu teolojik okuma ile uygun olacağını böylelikle kıssaların da tarihimizde olması sağlanmış olacaktır. Yeni gelen neslimizin tarihi seküler olarak değil, İslami olarak okunması gerekmektedir. Tarih yoksa nesil için efsane, destan, mit olarak anılmaya başlanacaktır dedi.

Sunumun devamında İslamiyet öncesi ve Hz. İsa (a.s) sonrasında Avrupa’nın nasıl bir karanlık çağ yaşadığını. Asya kıtasında, Çin’de, Afrika’da ve Arap yarım adasında keza medeniyetten, insanlıktan mahrumiyetin durumunu ifade eden Şenay. Sonraki programlara hazırlık olması amacıyla siyeri kronolojik olarak ifade ettikten sonra konuşmayı soru-cevap bölümüyle devam ettirerek sonlandırdı.Özgün-Der'in 2017-2018 Eğitim ProgramıYukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat