İsrailli gençlerden vicdanî ret


İsrailli gençlerden vicdanî ret

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 09 Mart 2014 Pazar 11:02


Dün İsrail Başbakanı Netanyahu’ya gönderdikleri mektuplarla onlarca İsrailli genç ahlakî sebeplerden dolayı İsrail Ordusu’nda askerlik yapmayı reddettiklerini duyurarak vicdanî retlerini ilan etti.

Küre Medya / Haber Merkezi
İsrailli haber sitesi Ynetnews’in bildirdiğine göre dün onlarca İsrailli genç İsrail Başbakanı Netanyahu’ya gönderdikleri mektuplarla vicdani retlerini ilan etti. Gençler söz konusu mektuplarda “Filistin topraklarında süregelen işgali ve ordunun İsrail toplumunda şovenizm, militarizm, şiddet, eşitsizlik ve ırkçılığı yükseltmesini” protesto ettiklerinden dolayı silah altına girmeyeceklerini söylediler. Ayrıca 18 yaşına yaklaşan gençleri “ordunun mahiyeti” hakkında tekrar düşünmeye davet ettiler.

İsrail Başbakanı’na gönderilen mektuplarda “İşgal edilmiş topraklarda İsrail’in egemenliği altında yaşayan Filistinliler hem bu devletin sınırları içerisinde yaşamayı kendileri seçmedi hem de alınan kararlara tesir edebilecekleri ve karar alma mekanizmalarına katılabilecekleri hiçbir resmi yol mevcut değil. Bu durum hiç adil değil.” ifadelerine yer verildi.

Mektupları kaleme alan gençler aynı zamanda Batı Şeria’da süregelen insan hakları ihlallerinden ve uluslararası hukuk bakımından savaş suçu olan fiillerin işlenmesinden de şikayetçi oldu. İsrailli gençler ülkede süregelen “yargısız infazlardan, işgal edilmiş topraklara yeni yerleşimlerin inşa edilmesinden, idari ve keyfi tutuklamalardan, işkenceden, kolektif cezalandırmadan, su ve elektrik gibi kaynakların haksızca paylaşılmasından ve benzeri hak ihlallerinden” rahatsızlıklarını dile getirdiler.

Yazdıkları mektuplarda “vicdanımızı dinlediğimizde yukarıda saydığımız cürümleri işleyen sistemin bir parçası olamayız” diyen gençlere göre ülkedeki insan hakları ihlalleriyle dolu mevcut durumu İsrail ordusu sürdürüyor.

Mektupların yazarlarından olan Mandy Kretner, Tel Aviv’de basın mensuplarına verdiği beyanatta “Bize göre ordunun eylemleri çözüm üretici olmaktan ve adalet, güvenlik ve barışa ulaşmaya hizmet etmekten çok uzak.” dedi.

Diğer bir yazar olan Shaked Hararî ise “Ordu sadece bir araç olan ortalama insanlara değil, yalnızca güçlü insanlara hizmet ediyor. Ben ve arkadaşlarım savaşta harcanan bir piyon olmayı reddediyoruz” dedi.

Yukarı Dön


"Askere Gitmeyin" Adlı Sivil İtaatsizlik Kitabı Çıktı!Askere Gitmeyin İnisiyatifi askeregitmeyin.com sitesinde "askere gitmeyin" çağrısında bulunan 381 katılımcının cümlelerini bir kitapta topladı.

Bir müslüman vicdani redçi dahaTağuti düzenin uygun bireyler yetiştirme alanlarından biri olan "askerlik" kurumuna karşı tepkiler artıyor.

Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat