İsrail'e 'Gazze ablukasını kaldır, çocukları serbest bırak' çağrıları


İsrail'e 'Gazze ablukasını kaldır, çocukları serbest bırak' çağrıları

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Nisan 2020 Pazartesi 11:17


İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahhale, Gazze'ye uygulanan ablukanın devam etmesi halinde Filistin halkının hayatına yönelik herhangi bir tehdidin istisnasız herkesi kapsayacağını belirtti. Gazze Ablukasını Kırma Halk Komitesi de Filistinli çocukların serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Nahhale, yaptığı yazılı açıklamada, "Düşman (İsrail) ya barınakları ve bunun doğuracağı sonuçları (virüs salgını) ya da ablukayı sonlandırmayı ve Filistinli tutukluları serbest bırakmayı seçmelidir"ifadesini kullandı.

İsrail'e uyarıda bulunan Nahhale, abluka nedeniyle herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaları halinde Filistin halkını koruyacaklarını bildirdi.

İsrail'i, hapishanelerde tuttuğu Filistinlilerin serbest bırakılması çağrılarını dikkate almaya çağıran Nahhale, halkın yaşadığı zor koşullar nedeniyle de Filistin yönetiminin İsrail'e karşı daha kararlı bir duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı.

Nahhale, "Ablukanın devam etmesi halinde Filistin halkının hayatına yönelik herhangi bir tehdit istisnasız herkesi kapsayacaktır" ifadesini kullandı.

GAZZE ABLUKASI

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor. 13 yıldır abluka altındaki Gazze halkı ekonomi, sağlık ve eğitim gibi pek çok alandaki kısıtlı imkanlar nedeniyle zorluklar yaşıyor.

GAZZE'DE KORVID-19 VAKA SAYISI

Gazze Şeridi'nde Kovid-19 teşhisi konan 12 kişi bulunuyor.

HAPİSHANELERDE TUTULAN FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR İÇİN ÇAĞRI YAPILDI

Öte yandan Gazze Ablukasını Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari 5 Nisan Filistin Çocuk Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail hapishanelerinde yaklaşık 200 Filistinli çocuk bulunuyor. Bu çocukların sıkıntıları ve ailelerinin endişeleri koronavirüs salgını nedeniyle artıyor" ifadesini kullandı.

Uluslararası camianın, Filistinli tutukluların özellikle de çocukların serbest bırakılması için acilen harekete geçmesi ve gerçek anlamda İsrail'e baskı uygulaması gerektiğini belirten Hudari, çocukların İsrail'in uygulamaları nedeniyle en temel haklarından bile mahrum kaldığını kaydetti.

İSRAİL HAPİSHANELERİNDE FİLİSTİNLİ ÇOCUK TUTUKLU SAYISI KAÇ?

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 500'e yakını idari tutuklu, 220'si çocuk olmak üzere 5 binden fazla Filistinli bulunuyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat