İslami değerleri gözeterek karikatür çiziyoruz


İslami değerleri gözeterek karikatür çiziyoruz

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 15 Mayıs 2013 Çarşamba 13:40


Cafcaf Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültekin, karikatür alanında İslami değerleri ön plana çıkardıklarını belirterek rehberlerinin Kur'an ve sünnet olduğunu söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Cafcaf Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültekin, karikatür alanında İslami değerleri ön plana çıkardıklarını belirterek rehberlerinin Kur'an ve sünnet olduğunu söyledi. Gültekin, "Bizim rehberimiz Kur'an ve hadis. Biz birileri bunu yapıyor bizde yapalım diye bir düşüncede değiliz. Kur'an ve sünnetin bize gösterdiği yolda bir mizah anlayışı geliştirmeye çalışıyoruz." dedi.

Özel bir radyo programına katılan Cafcaf Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültekin, Türkiye'de mizah anlayışı ile kendilerinin hedeflediği mizah anlayışı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gültekin, Türkiye'de mizah denildiğinde akla sol kesimin geldiğini, bu yüzden amaçlarının İslami değerleri gözeten ahlaki bir mizahla gençleri yakalamak olduğunu belirtti. Gültekin, şunları kaydetti:

"Allah var, kulu var. Biz bunu biliyoruz. ve Peygamber Efendimiz (sav)'Çok gülmeyin' diyor. Bizde gülmeyi orantılı olarak görüyoruz. Bize'sağcı' diyorlar. İslami sol, İslami demokrat gibi isimler kullanıyorlar. Yok arkadaş ben Müslümanım. Müslüman olmaktan başka bir şey koymaya gerek yok zaten. Siz hakikat yurdundan konuştuğunuzda onların tezleri çürümeye mahkümdur. O yüzden kimse bizi şucu, bucu olmaya zorlayamaz."

Gültekin, Cafcaf Dergisi'nde "Biz Batılı kavramlarla ilişkimizi sorgulayarak hesaplaşacağız." ifadesini kullanarak "Ama bizim insanımızla da çok çatışmamak hedefimiz olacak. Eğer bir kişi Allah'a savaş açarsa o zaman başka. Onun haricinde farklı görüşlere saygılı olarak hal diliyle bir şeyler anlatmaya çalışacağız." diye konuştu.

"CAFCAF KENDİ ÇİZERLERİNİ OLUŞTURDU"

Karikatür çizen insanların hayata bakış açısına da değinen Gültekin, "Çizerler de çok tembel insanlardır. Dışarıdan gözlemleyerek espriyi yakalıyor. Eğer aktif olsalardı belki de o espriyi yakalayamazlardı." tezini savundu. Hedeflerinin gençler olduğunu kaydeden Gültekin, dergi hakkında şunları söyledi:

"Şuanda 3 ayda bir dergimiz çıkıyor. Biz abonelik sistemine karşı olduğumuz için dergiyi almak isteyenler bayiden alabilirler. Çünkü renkli olduğundan kapıya bırakıldığı zaman komşuları alabiliyor. Okuyucu kitlemiz on bine yaklaştı. Ama okuyucumuz doğaldır. Cafcaf kendi çizerlerini oluşturdu. Dergiye gençler sarıldı. Geç dediğimizde Türkiye'de 15 milyon genç var. Ama biz onlar içinden 600 bin kişiye ulaştık."

"BESLENDİĞİNİZ KAYNAK ÇOK ÖNEMLİ"

Medya konusunda da bazı eleştirilerde de bulunan Gültekin, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim dindar çevre yayınlarını topladığımızda dindarların çocukları ve gençleri var ama onlara ulaşmakta sıkıntı yaşanıyor. Biz çocuklarımıza 11-12 yaşına kadar istediğimiz takvayı ve eğitimi veriyoruz ama ergenlik döneminde gelince çocuklar artık sizi takmayabiliyor. Anne baba diziye bağlandığı ve oradan beslendiği zaman çocuğa ne verebileceksin ki. Anne babalar dizilere bağlanınca çocuklar da başka şeylere bağlanmaya başlandı. O yüzden gençlerin beslendiği mecraları da doğru seçmek gerekiyor. Sonuçta beslendiğimiz kaynak çok önemli. Bunlar baskıyla ve döverek olacak değil sevgi ile olması gerekiyor."

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat