Genç Birikim Dergisi’nin Temmuz 2016 Sayısı Çıktı


Genç Birikim Dergisi’nin Temmuz 2016 Sayısı Çıktı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 19 Temmuz 2016 Salı 22:54


Gündemdeki konuları İslami bakış açısıyla değerlendiren ve analiz eden Genç Birikim Dergisinin Temmuz 2016 sayısı çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Gündemdeki konuları İslami bakış açısıyla değerlendiren ve analiz eden Genç Birikim Dergisinin Temmuz 2016 sayısı çıktı.

Genç Birikim Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Araştırmacı-Yazar Ali Kaçar günümüzdeki olaylar ışığında son yıllardaki Türkiye - İsrail ilişkilerini ve Mavi Marmara Saldırısı ile ilgili anlaşmayı değerlendirdiği “Siyonist İsrail İle Normalleşme Mümkün Mü?” başlıklı yazısında; “Mavi Marmara'da katılımcılarından 10 kişiyi şehit veren İHH İnsani Yardım Vakfı’nın, hükümet ve İsrail arasındaki bu yakınlaşmayı onaylamadığını ve anlaşmaya karşı olduğunu, İsrail’in bir yandan Türkiye ile uzlaşmak için görüşmeler yaparken, diğer yandan da katliamlarına, insanlık dışı saldırılarına, baskınlarına ve yeni yerleşim alanları açmaya devam ettiğini, bütün bunlar olup biterken Erdoğan’dan, dolayısıyla da Türkiye’den ses bile çıkmadığını, oysa Türkiye yetkililerinin, daha önceleri her vesileyle Siyonist İsrail’i en ağır bir şekilde eleştirirken Siyonist katillerin Mescid-i Aksa başta olmak üzere saldırıları devam ederken sus-pus olduklarını, işin bir ilginç yanının da, yapılan bunca sert eleştirilere rağmen Türkiye-İsrail ilişkilerinin özellikle de bazı alanlarda hiç aksamadan devam ettiğini, bunun ise düşündürücü olduğunu, Türkiye’nin, İsrail’i NATO korumasına aldırdığını, İsrail’in, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD üyeliğine uygulanan vetoyu kaldırdığını, Mavi Marmara’yla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesine (Lahey) konuyla ilgili bilgi ve belgelerin Türkiye tarafından gönderilmediğini, İstanbul’daki Mavi Marmara davasında, İsrailli yetkililer hakkında verilen kırmızı bültenle yakalama kararının Türkiye yasaları gereği hemen yürürlüğe konulup İnterpol’e gönderilmesi gerekirken, 2 yıldır hasıraltı edildiğini,

Siyonist İsrail’in Mavi Marmara Gemisine uluslararası kara sularında saldırarak 10 Türkiye vatandaşını katletmesinin tam anlamıyla bir savaş nedeni olmasına rağmen Türkiye’nin savaşmayı göze alamadığı için sadece diplomatik ilişkileri 2. Kâtip seviyesine indirmekle ve bazı anlaşmaları da askıya almakla yetindiğini, Siyonist İsrail’in bir vatandaşı için Gazze’yi yerle bir ederken, bölgede en güçlü orduya sahip olduğunu iddia eden bir Türkiye’nin, katledilen 10 vatandaşı için sadece üç şart ileri sürmesinin yeterli olmadığını, üstelik bu şartların da tam olarak yerine getirilmediği halde ülkede bir zafer havası estirildiğini” ifade ettikten sonra yazısını şu temennilerle sona erdirmiş;

“Biz biliyor ve inanıyoruz ki, Mescid-i Aksa özgürleşmeden, ne Filistinli, ne de diğer bölgelerdeki Müslümanlar özgürleşebilir. Bu da, sadece Türkiye’nin gayretleriyle olacak değildir; ümmetin yeniden ayağa kalkmasıyla ve ilk kıblesine sahip çıkmasıyla mümkündür.  Umut ve temennimiz idrak etmekte olduğumuz bu bayram günleri ümmet olarak uyanışımıza vesile olur. Uyanan ümmetin önünde, ne Siyonist İsrail, ne de doğulu ve batılı emperyal işgalci güçler durabilir. Bu günlerin yakın olması ümidiyle!”

Muhammed İMAMOĞLU “Ölüm ve Ötesi” başlıklı yazısında; Cennet ve Cehennem’e îman ve Cehenneme kimlerin gireceği konuları üzerinde durmuş ve Cehennem hakkında tafsilatlı bilgiler sunmuş.

Mustafa GÜLDAĞI “Fransa’nın Cezayir’deki Emperyal Kuşatması ve Katliamları” başlıklı yazısında;  Fransa’nın Cezayir’i işgali, sömürgeleştirmesi ve katliamlarını anlatmış.

Furkan ŞEN “Cumhuriyet Aydını/Yarım Porsiyon Aydınlık ve Millî İrade” başlıklı yazısında; “Batı Normları” ölçütünde gerçekleştirilen bir “Aydınlanma” hareketi olan ve bir siyasal ideoloji olarak yaşamış olduğu gelişim evreleri; Millî Mücadeleden de eski bir sürecin dönemsel tezahürleri olarak karşımıza çıkan Kemalizmin; Millî Mücâdeleden önce ve Milli Mücadele sırasında kitlesel katılımı sağlamak, işgali ortadan kaldırmak ve bağımsızlık mücadelesinin önderliğini edinmek adına, ilk başta kitlesel değerler ile örtüşen, ılımlı, kapsayıcı ve “İslâmî” bir karakteristiğe sahip olan Önder Kadrosunun; bağımsızlık ve bütün hatlarıyla yeni kurulan Devletten sonra sürâtle bu tavrından caydığını ve halktan kopuk, anti-demokratik bir ordu ideolojisinin temellerini attığını” vurgulamış.

Taha OĞUZHAN “Yabancılaş(tır)ma Çabaları” başlıklı yazısında; “Osmanlı Devleti’nin son zamanlarından itibaren günümüze kadar son bir asırdır ülkemizin insanında Batı’ya özenme, onlar gibi bir hayat sürme isteği hâline gelen yabancılaşma serüveninin! teknolojik gelişmelerle birlikte gönümüzdeki son halini ortaya koymuş.

İsmail AKYÜZ’ün Dava Nedir? Davet Neyimiz Olur?, İdris KERİMOĞLU’nun Yaz Okullarında Öğreticiliğin Alfabesi, Mücahit Aydın ASLANTAŞ’ın Allah Katındaki ‘Değer’iniz Nedir?, Salahaddin ACAR’ın  Kudüs Notları, Fatih PALA’nın “Davet Yolunda Dökülmeyin” Demişti Fethi Yeken, Cefai DEMİREL’in Helak Edilen Kavimler ve Helak Sebepleri, Hilal SARIDOĞAN’ın Gençler Anlamazsa Başarılamaz Çok Şey, Ayşenur ÖZMUŞ’un Müslüman Dininin Hamisidir, Rüveyde Bera PALA’nın Yıllar Sonra Anne Babaya Kavuşmanın Romanı ve Fatih PALA’nın İmam Hatip Liseli Gençlerin Ramazanı Bu başlıklı yazıları okunmaya değer diğer makaleler olarak dergide yerini almış.

Biz de sizlere en yakın bayiden bir Genç Birikim Dergisi alarak okumanızı tavsiye ediyor, Genç Birikim Dergisine yayın hayatında başarılar diliyoruz.

İletişim:

İlkiz Sok. No: 22 Sıhhiye/Ankara

Tel: 229 67 18-19

www.gencbirikim.net

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat