Genç Birikim Dergisi’nin Kasım 2017 Sayısı Çıktı


Genç Birikim Dergisi’nin Kasım 2017 Sayısı Çıktı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 23 Kasım 2017 Perşembe 15:17


Olayları İslami bakış açısıyla analiz eden, değerlendiren ve okuyucusuna aktaran Genç Birikim Dergisinin 220. Kasım sayısı çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Genç Birikim Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Ali Kaçar, “Dahlan’dan İbn Selman’a Ortadoğu” başlıklı yazısında; “Tarihin yeniden tekerrür ettiğini, dün kendi ülkelerine ihanet eden hainlerin ihanetlerinin, bugün evlatları, torunları tarafından tekrarlandığını, 20. yüzyılda Şerif Hüseyin’in, Abdülaziz bin Suud’un, Osmanlı’ya ve kendi halklarına, dönemin emperyal ülkelerinin kucağında gerçekleştirdikleri ihanetlerinin bugün de torunları Abdullah’lar, Bin Selman’lar ve Bin Zeyad’lar tarafından gerçekleştirilmekte olduğunu, maalesef değişen bir şeyin olmadığını, aslında -isimleri değişse de- emperyal ülkelerin de politikalarında bir değişiklik olmadığını, aynı şekilde sömürge politikaları, işgaller, istilalar ve katliamların, onların torunları tarafından bugün de aynen devam ettirilmekte olduğunu, 1900’lü yılların başında Osmanlı sonrası bu bölge, emperyal amaçlı nasıl şekillendirilmişse, bugün de bu bölgenin yeniden şekillendirilmeye çalışıldığını,

Aslında bu coğrafyadaki hainlerin sadece bir Şerif Hüseyin ya da Abdülaziz bin Suud’dan ibaret olmadığını, hangi ülkeye bakarsanız bakın başa getirilen ve küresel işgalci güçlerle iş birliği yapan ve sonrasında zelil bir şekilde yüzlerine bile bakılmayarak kendi hallerine terkedilen bir çok hain ve işbirlikçi yönetici olduğunu, İran Şah’ından, Tunus diktatörü Zeynel Abidin Bin Ali’ye, Hüsnü Mübarek’ten Saddam’a kadar ve daha sayılmayacak kadar birçok hain diktatör! olduğunu, aynı şekilde bugün emperyal ve Siyonist güçlerin kucağında halklarına ve komşu ülke halklarına zulm eden Dahlan’dan Bin Zayed’e, Bin Salman’dan Sisi’ye kadar olan diktatör ve hain işbirlikçilerin de miadı dolunca tarihin çöplüğüne atılacaklarını, bunun için çok gerilere gitmeye gerek olmadığını, sadece son 50-60 senelik yakın tarihe göz atmanın yeterli olacağını,

Obama döneminde Suud ile ABD yönetimi arasındaki krizin, Trump’ın yönetime gelmesi ile çözülmeye başladığını, bu nedenle Trump’ın ilk yurt dışı gezisini 20 Mayıs 2017’de Suud’a yaptığını, Katar krizi başta olmak üzere, Filistin, Lübnan ve Suud ile İran arasındaki krizin daha da derinleşmesinin de bu ziyaretten sonra başladığını”

İfade ettikten sonra Bin Selman, Bin Zayed, Dahlan ile ABD ve İsrail’in; Filistin başta olmak üzere tüm İslam coğrafyasındaki haçlı zihniyetli, sinsi ve kötü emellerini ve bölge halklarının bu emperyalist emellerden kurtuluş yollarını bir bir sıralamış.

Derginin bu ayki sayısında, Müslümanlar olarak bizleri her zaman için bağlayan, bizler için her zaman ve zeminde önemini, değerini koruyan bir husus olan “okumak”, bizleri ilgilendiren açıdan gündeme alınmış. Okumanın ne anlam ifade ettiği, Müslümanlarda karşılığının ne olduğu, Müslümanca bir okuyuşun nasıl olması gerektiği konularında yazarlarımız Fatih PALA, İdris KERİMOĞLU, M. Cihat BATMAZ, Ümit Bekir DURDU ve Taha Oğuzhan KILAVUZ, düşüncelerini belirten makaleler kaleme almışlar.

Fatih PALA “Okumadan Olmaz!” başlıklı yazısında: “Okumanın, başlamak, lâin şeytanı taşlamak, kirlenmiş, islenmiş hayatı aklamak, köhnemiş zihinleri ve fikirleri paklamak” olduğunu vurgulamış.

İdris KERİMOĞLU “Okumak Üzerine Notlar” başlıklı yazısında; “Kemale kitapla gidildiğini, şahsiyet kazanmak için, şuur için, şiar için kitaptan şaşmamak gerektiğini, geyik muhabbetleri ile gevezelikler ile bir yere gidemeyeceğimizi, kitap sayfaları arasında düzenli gezinmemiz ve bu sayede güzel bir geleceğe yürümemiz gerektiğini, kendimizi yenilemek için yeni okumalar yapmak zorunda olduğumuzu, kendimizi keşfetmek için de mutlaka okumak durumunda olduğumuzu” belirtmiş.

M. Cihat BATMAZ “Kaliteli Okuma” başlıklı yazısında; “Boş zamanı değerlendirmek ve farklı arzular gözetilmeden yapılan okumaların insanın düşünce dünyasına, kişilik gelişimine ve hakikati arama çabasına katkı sağlayacağını, kitap okumanın bilinçli ve anlamlı yapılması gereken bir çalışma olduğunu, kütüphane rafından ilk görülen ya da başlığına aldanarak yapılan kitap okumalarının sadece, eğer iyi bir kitaba denk gelinmişse de, hoşça vakit geçirmeye yarayacağını, bazen de içinde bulunduğu ortamda o kitabı okuma tecrübesini elde ettiğini söylemeye yarayacağını, o yüzden insanın önce kendisini gözden geçirmesi ve doğru niyetlerle kitabı eline alması gerektiğini” vurgulamış.

Ümit Bekir DURDU “Oku’mak” başlıklı yazısında; “Tilavet”in dünün “kıraat”in bugün’ün, ”tertil”in yarın’ın oku’ması!, olduğunu, vahyi duymaktan öteye taşıyarak işitmeye yani idrak etmeye başlayanların ancak oku’mayı başarabileceklerini” belirtmiş.

Taha Oğuzhan KILAVUZ “Adı İçin Okumak”, başlıklı yazsında; “Müslümanın donanımının başta Kur’an ve Sünnet olmak üzere, İslami çerçevede yazılmış eserleri okuyarak gerçekleşeceğini, bugün Müslümanların en fazla kendilerine kızmaları gereken noktalardan birisinin de “Müslüman olmayanların bizim kitabımız olanı Kur’an’ı bizden daha iyi biliyor olması” olduğunu, tüm bunları göz önünde bulundurarak: ALLAH için okumamız, O’nun adı için okumamız ve aynı zamanda okuduklarımızı da yaşamamız gerektiğini” ifade etmiş.

Muhammed İMAMOĞLU’nun “İbn Teymiyye’nin Hayatı ve Tasavvufa Dâir Görüşleri”, Ömer Faruk ÇAKICI’nın “Kitap Tanıtımı: Malcolm X”, Ömer KÖŞÜ’nün “Allah Yolunun Yardımcıları”, Selahaddin ACAR’ın “Umre Notları”, Yalçın YILMAZ’ın “Kıyamet Sahneleri”, Yasin TEKİN’ in “Akla Gelen” ve “Davetçi Müslüman Gencin Yapması Gerekenler…” başlıklı yazıları ile yine Yasin TEKİN’in “Manzara” başlıklı şiiri okunmaya değer diğer çalışmalar olarak dergide yerini almış.

Biz de sizlere en yakın bayiden bir Genç Birikim Dergisi alarak okumanızı tavsiye ediyor, Genç Birikim Dergisine yayın hayatında başarılar diliyoruz.

İletişim:

İlkiz Sok. No: 22 Sıhhiye/Ankara

Tel: 229 67 18-19

www.gencbirikim.net

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat