Gelin Cehalete Savaş İlan Edelim


Yalçın İÇYER, Gelin Cehalete Savaş İlan Edelim

Yalçın İÇYER


A+ | Normal | A-


أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ آنَاء اللَّيْلِ سَاجِدًا وَقَائِمًا يَحْذَرُ الْآخِرَةَ وَيَرْجُو رَحْمَةَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ
“Yoksa inkâr eden, kâfir, gecenin bir kısım vakitlerinde, ilerleyen saatlerinde kalkan, secdeye kapanarak, uzun uzun kıyamda durarak, sorumluluk şuuruyla namaz kılan, saygıda kusur etmeyen, âhireti, ebedî hayatı hesaba katarak dikkatli ve uyanık davranan, Rabbinin rahmetini uman kimse gibi mi olur?
‘Hiç bilenlerle, bilerek ibadet edenlerle, bilgi toplumlarıyla, bilmeyenler, bilgiden yoksun olan toplumlar bir olur mu?’ de. Ancak akıl ve vicdan sahipleri bunları düşünüp ibret alır.’[1]

Alemlerin Rabbı Rahman ve rahim olan Allah’a hamdolsun. Salat ve selam O’nun tüm elçilerine ve dostlarına olsun. Rabbım onların yolunda gidenlerden razı olsun bizi de onlarda eylesin. Rabbım yeryüzünde fesadı yayagınlaştıran ve zulüm edenlerin ıslah etsin. Bizlere zulme ve fesada karşı direnme bilinci nasip etsin.

Sevgili kardeşler!

Sizleri ve tüm müslümanları Allah’ın selamı ile selamlıyorum. Allah sizlerin ve mazlumların yar ve yardımcısı olsun. Sizlerle bugün yine bir hastalığımızdan bahsedeceyim. Daha doğrusu bir hastalığın yan etkisi. Hutbelerimde sık sık okumamazlık hastalığını size hatırlatırım. Evet bu hastalık bizi adeta kanser gibi sarmış. Okumuyoruz. Ya da çok az okuyoruz. Allah’ın ilk emri ‘oku’ olduğunu sürekli sakız gibi tekrarlıyoruz. Ancak okumuyoruz. Ne Allah’ın kitbını, ne Allah’ın Resullerinin siretini, ne tarihi ve ne de kainatı. Onun için bu hastalık bizde temel hastalıklar oluşturuyor. Bunlardan bir tanesi cehalettir. ‘Cehalet’ kavramı çok değişik anlamlara gelir. ‘CEHALET’:Bir şeyin zıddına inanmak, hakkında bilginin olmamamsı, Bunların birincisi, ‘Bilmemezlik’ tir. Diğer önemlisi de İlahi hükümleri kabul etmemektir. Bir diğeri de istiğnadır. İnsanın kendi kendisini yeterli görmesi ve haddı aşması. Yani tağutlaşması. Sınır tanımamsı. Kulluk yapması gereken Rabbına karşı sınır tanımamsı.

Sizinle bugün müspet bir yönü ile okumayı paylaşacaktım. Giriş biraz farklı oldu. Aklın cimnastiği okumadır. Aklın sporu okumadır. Biz bu sporu terk ettik. Onun için hastalandık. Türkiye seyahatlarımın en güzel yönü kitapçıları gezip benim ulaşamadığım kitaplara ulaşmaktır. Geçen yaz aldığım kitapların için oldukça güzel gördüğüm ve zevkle okumaya başaldığım bir kitap oldu. ‘Meşhurların Okuma Tekniği’[2]. Ondan da aldığım cümlelerle sizler beyin veya vucud sporunun önemini paylaşayım. Önce Rabbımızın yukarda metnini ve mealini verdiğim güzel tesbitini okuyalım. Ayette konumu ilgilendiren şu kısmı burada tekrar okuyalım. ‘……Hiç bilenlerle, bilerek ibadet edenlerle, bilgi toplumlarıyla, bilmeyenler, bilgiden yoksun olan toplumlar bir olur mu?’ de. Ancak akıl ve vicdan sahipleri bunları düşünüp ibret alır.’[3] Bilenlerle bilmeyenlerin ayrı olması aynı gece kalkıp, secde eden ve kıyama kalkan ile secde etmeyen ve kıyama kalkmayanlardan faarklı oldukları gibi farklıdırlar. Bilenler, -tabii sadece bilenler değil, bilip yaşayanlar- bilmeyenlerden o kadar farklıdırlar. Hutbemin başlığında anlatmak istediği budur işte. Niçin okumak, bilmek veya bilerek yaşamak bu kadar önemlidir? Bu soruyu cevaplamak için baştan başa Kur’an’ı okumayı gerektirir. Bu hutbemde sadece olayın bir yönünü anlatacağım. Okumamazlığın insnada oluşturduğu bir hastalığı anlatacağım. Bizim de mübtela olduğumuz bir hastalık. Cehalet hastalığı. Hakkı örtmenin, hakkı tanımamanın hastalığı. Şimdi Kur’an’ın boy boy uyarılarından Birkaç örnek hemde, önderlerimiz ve rehberlerimiz, Resuller’den örnekler vereyim.

I-İNSANIN İÇ DÜNYASINDA Kİ FUCURUN BİR SİLAHI OLAN CEHALET.

إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَى السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالْجِبَالِ فَأَبَيْنَ أَن يَحْمِلْنَهَا وَأَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنسَانُ إِنَّهُ كَانَ ظَلُومًا جَهُولًا 33/72Gerçek şu ki, biz emanetleri göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir.’[4] İnsanın üzerine aldığı emanete ihaneti neden dersiniz acaba? Allah(cc) insanı, zalim ve cahil yaratmaz. O insanı fıtrat üzere tertemiz yarattı. İnsanı imtihan için yarattı. Peki neden ona ‘ZELUUM: Çok zalim ve CEHUUL; çokça cahildir’ diye insaanı tanımlasın? İnsan yaradılışına anlam veren vahyi gerçekleri unuttuğu yani okumadığı zaman zulüm ve cehalet işleyecektir. Vahyi doğrulara sarılmadıkça bu hastalıktan insan kurtulamaz. O halde gelin bu hastalıklardan bizi kurtaracak okumaya sarılalım. Emenete ihanet etmemnin yolu budur.

1-Günah çukuruna düşmek istemiyorsanız, Hz. Yusuf’u(ass) örnek alın. Yaşanmış ilahi bir gerçek bize ders veriyor.

‘قَالَ رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَيَّ مِمَّا يَدْعُونَنِي إِلَيْهِ وَإِلاَّ تَصْرِفْ عَنِّي كَيْدَهُنَّ أَصْبُ إِلَيْهِنَّ وَأَكُن مِّنَ الْجَاهِلِينَ Yûsuf, “Ey Rabbim! Zindan bana, bunlariın beni dâvet ettiği şeyden daha sevimlidir. Onların tuzaklarını benden uzaklaştırmazsan, onlara meyleder ve cahillerden olurum” dedi.’[5] Hz. Yusuf’un duasını güzel kavarmak gerekiyor. Beni korumassan onların tuzağından ben tuzaağaa düşer ve cahillerden olurum. Ne zaman cahillerden olacaksın? İlahi sınırları tanımassan o zaman cahil kalırsın. Allah’ın vahyini okumyan ve Hz. Yusuf(ass) tanımayan cahillerden olur. Hz. Yusuf(ass) ilahi yasaları biliyordu. Onun için cahillerden olmaktan korkuyordu. Ve Rabbına sığınıyordu.

2-Hz.Musa’ın(as) korktuğu şeytan ‘CEHALET’

وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تَذْبَحُواْ بَقَرَةً قَالُواْ أَتَتَّخِذُنَا هُزُواً قَالَ أَعُوذُ بِاللّهِ أَنْ أَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِينَ 2/67Mûsâ kavmine:
‘Allah size bir sığır kesmenizi emrediyor’ dedi. Onlar:
‘Sen bizi alay konusu haline mi getireceksin?’ dediler. Mûsâ:
‘Bilgiden ve muhakemeden yoksun, Allah adına yalan uyduran cahiller gibi davranmaktan Allah’a sığınırım’ dedi.’[6] Ayet bize cahilleri anlatıyor. Kendi heva ve hevasından yasa koyanlar cahillerdir. Ben nasıl Allah’ın söylemediğini size söylerim veya emir ederim? Resuller bize yol gösteriyor. Onlar vahyi ilkeleri yaşıyor, davet ediyor. Onların ölçüsü vahidir. Verdikleri ders sizde vahyi okuyun ve bizim gibi yaşayaın. Onun için biz okumalıyız. Okumamazlık knserinden kendimizi kurtarmalıyız.

3-Hz.Nuh(ass) gibi Resulu’n aldığı uyarı.

قَالَ يَا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صَالِحٍ فَلاَ تَسْأَلْنِ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنِّي أَعِظُكَ أَن تَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِينَ 11/46′Allah:
‘Ey Nuh, oğlun ailenden, iman edenlerden, kurtarılacaklardan değildi. İtirazın yerinde olmadığı gibi, doğru bir davranış da değil. O, sâlih amel işleyen biri de değil. O halde, hakkında bilgin olmayan bir konuda benden bir şey isteme. Ben sana, bilgiden muhakemeden uzak, tutarsız davranan cahillerden olmamanı tavsiye ediyorum, seni uyarıyorum.’ dedi.’[7] Resul’de olsa ilme bağlı amel etmeli. Şüphesiz onların ilmi vahidir. Atamız Adem(ass) ne zaman ilahi yasaya isyan etti. İlahi nasihatları unuttuğu zaman. Allah(cc) Nuh’u uyarıyor. Cahillerden sakın olma. ‘Hakkında bilgin olmadığı şeyin ardına düşme….’[8] nehyini söylemişti son Resul’e. Kardeşi Nuh’u da uyarmıştı. Bize ders veriyordu. Vahyi okuyun ki sizde cahillerden olmayasınız. Hakkında bilginizin olmadığı şeyi konuşmayasınız veya yapmayasınız.Tüm bu nebevi kıssalar neden bize anlatılıyor? İbret alalım ve cehalete karşı bir savaş başlatalım. Bir kavga başlatalım. Ummeti saran bu kabustan kurtalım. Bu kabusu gören bir şairimiz var. O da bize cehaletten kurtulalım.

Ey derdi cehalet! Sana düşmekle bu millet!

Bir hal getirdin ki ne din kaldıö ne namus!

Ey sine-i İslam’a çöken kapkara kabus

Ey hasmi hakiki seni öldürmeli evvel

Sen düşmanları bize üstün çıkaran el![9]

4-Ve son nebi Hz.Muhammed’e(as) yapılan canlı uyarıyı okudunuz mu İlahi kitapta.

خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ 7/199Sen af yolunu tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir.’[10] Hz.Muhammed’e iki kez emir ve bir de okuyoruz bu ayette. Aff yolunu tut. Güzel olanı emir et. Ve cahillerden yüz çevir. Bu ayette cahillerden, Resulullah için iki bizim için üç şey anlaşılır. Resulullah(as), için cahil, müşriklerden cahiller, ehli kitabtan cahiller. Birisi ilahi ayetleri dinlemeyi okumamada ayak diretiyor. Diğeri bilidiği ilahi kitabı yaşamıyor ve anlamamada diretiyor. Yani cehaletinde ısrar ediyor. Bize göre yukaradaki iki cahil guruba bir de Kur’an’ın cahilleri bizler varız. Yine kendisini müslüman gören ve Allah’ın ayetlerine rağmen kendi hevalarından hayat kuralları koyup ona göre yaşayanlar. Yani o günkü kitabiler gibi kitabı arkasına atanlar. Bunlarda neden yüz çevirmek gerekiyor? Çünkü onlar anlayamazlar. Onlar onlar akıllarını dumura uğratmışlar. Aklıllarına hiç spor yaptırmamışlar. Aklın ictiht kabiliyetini yitirtmişler. Şimdi anlıyorum Rabbımızın şu kısa surede dört kere şyle sesleniyor.

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ ‘Andolsun, biz Kur’ân’ı okunarak ibadet edilsin, öğüt alınsın diye kolaylaştırdık. Düşünen, öğüt alan, okuyarak ibadet eden var mı hiç?’[11] Elli beş ayetlik bir surede dört kez bu çağırının anlamı nedir biliyor musunuz? Said b. Cubeyr, Allah’ın kitaplarından, okunduğu zaman en kolay anlaşılan kitap Kur’an’dır. Veya hepisi okunduğu zaman kolay anlaşılan ilahi kitaptır. Bu ilahi eğitim metodu içinde hazırlaanmış. Muyesser kılmak. Hazırlamak anlamına gelir. Nitekim araplar ‘deveyi sefere hazırladım’ derken bu fiili kullanırlar. Hem kıraatı ve anlaşılması kolay. Hem de yaşanması kolay.[12] Biz bugün ne okuyoruz ve ne de anlıyoruz. Rabbımızın sorusu hava kalıyor. Sizlerden bir ricada bulunuyorum sevgili dostlar. Şu hutbem sizlere ulaştı mı, alın ve önce bu sureyi Birkaç sefer okuyun. Ve özellikle bu ayet üzerinde ayetin çağrısına uyarak tezekkür edin. Ben de o çağrıyı yapıyorum.

Kur’an zikir için hazırlandı, kolaylaştırıldı. Var mı zikir eden. Var mı okumaya hayır olan. Hazırmısınız bu çağrıya. Hazırmıyız bu çağrıya? Başlatalım okuma seferberliğini ve cehalete karşı bir savaş açalım. Ne mutlu bu çağrıya uyanlara. Ne mutlu bu yola girenlere. Gelin biz de onlardan olalım.

II-RESULULLAH’ın OKUMAYA DAVETİ

Kur’an ilk ve örnek ‘KARİİ:Okuyanı, yaşayanı ve ulaştıranı’ Hz. Muhammed(ass) Kur’an’ın ‘Bilin, Biliniz, bildiniz mi, …..’ ifadelerini çok iyi biliyordu. Kendisi bunu arkadaşlarına hep tavsiye ediyordu. İlk okunacak ilahi sınırları anlatan Munzel kitaptı.

—–’ …..Zancılardan önce ilim öğrenin, ilim öğrenin yani zannları ile hareket edenlerden önce…..’ Cehaletin silahı zann.

––’…..Muhakkak ki bir fıkıh bilgini şeytana karşı bin abidden daha güçlüdür….’ Tabii öğrendiğiniyaşıyorsa.

—-’…Resulullah(ass) ey Ebuhureyre’ Farzları öğren ve onu öğret. O ilmin yarısıdır. O unutulandır. Ümmetimden ilk alınacak olandır…’[13]

III-MEŞHURLARIN CEHALETLE SAVAŞI

Son okuduğum kitaptan örnekler vereyim. CİA, üyelerini eğitirken bir toplumun yıkılışını yollarını şöyle anlatılıyor. Bir toplumu yıkmak istiyorsanız şu yolları takip edin.

1-Eğer bir toplumu çökertmek istyorsan, önce onun parasına olan güvenini sarscaksın.

2-O toplumun, ‘Kendi öz değerlerini yıkacaksınız.

3-Toplumu ‘Tüketim toplumu’ yapacaksın.

4-Toplumu bilgisizleştireceksin. Bilgi toplumu olmaktan uzaklaştıracaksın.’[14] Aslında son maddeyi birinci sıraya yazmak gerekiyor. Ama ilk üçü dördüncü maddenin neticesi. İlk üçü dördüncünün sebebi. Bakış açısını, para, tüketim olan. Okumaz, okumayan, öz değerlerine sahip çıkamaz. İnsanı nasıl kandırma sarrafı olan, insan katili şebekeler, yani iblisi güçler onları nasıl kandıracaklrınıda çok iyi bilirler. ‘Bir toplumu çökertmek istiyorsan onların onların kitaplarını ellerinden al, kitaplarına yabancılştır, okumaktan uzaklştır. Bir toplumu yeşertmek, diriltmek ayağa kaldırmak istiyorsan onlara kitaplarını ver, okumakla hemhal kıl.’[15] Ne güzel ifadeler. Son olarak kitabın ve okumanın zevkine ulaşmış bir babanın kızına yazdığı zevkli mektubunun bir pasajını yazarak bitireyim hutbemi. ‘Pek hoş mektubuna teşekkür ederim. Sevgili küçük kızımın bahtiyarlığına sebep olduğumdan dolayı ben de bahtiyarım. Onun kitapları sevdiğini görmek kadar beni memnun eden bir şey olmaz. Zira, benim gibi büyüyünce görecektir ki, kitaplar, pastalardan, şekerlerden, bütün oyuncaklardan ve dünyanın her Türlü oyuncaklarından değerlidir.! Bana, ‘Sarayları, bahçeleri, güzel yemekleri, arabaları, gösterişli elbiseleri ve yüzlerce hizmetçisi ile dünyanın en büyük kralı olacaksın.’ deseler, istemezdim; okumayı sevmeyen bir kral olmaktansa, tavan arasında kitap yığınları ortasında oturan bir fakir olmayı tercih ederdim.’ [16] Sizlerle cehaleti kaldıracak ilmi bir yola girmek üzere buluşmak üzere. Allah’a emanet olun.

_____________________________________________________________________________

[1]-K.K. Zumer Suresi39/9

[2]-Meşhurların Kıtap Okuma alışkanlığı ve etkili Okuma Teknikleri Mehmet İrmek Çıra yayınları

[3]-K.K. Zumer Suresi39/9

[4]-K.K. Ahzab suresi 33/32

[5]-K.K. Yusuf Suresi 12/33

[6]-K.K. Bakara Suresi2/67

[7]-K.K. Hud Suresi 11/46

[8]-K.K. İsra Suresi17/36

[9]- Meşhurların Okuma Tekniği

[10]-K.K. Araf Suresi 7/199

[11]-K.K. Kamer Sure 54/17,22,32,40

[12]-Cami El-Ahkam Ebi Abdillh El-Kurtubi 17.cild Kamer suresi

[13]-Hadislerin İslami şahsiyetin ders kitapları 2. kitaptan alınmış. Ayrıca Fezail El-Amal İlmin Fazileti bölüm.

[14]-age

[15]-age

[16]-age


www.yalcinicyer.com


Yukarı Dön

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat