“Filistin Yönetimi Aksa’yı korumak İçin yeterli çaba göstermiyor”


“Filistin Yönetimi Aksa’yı korumak İçin yeterli çaba göstermiyor”

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 01 Ekim 2015 Perşembe 17:57


Filistin Parlamentosu üyesi Semira Halayika, Filistin Yönetimi’nin elinde birçok önemli kart olduğunu ancak bunları işgalcinin Mescidi Aksa’ya karşı yaptığı baskınları engellemekte kullanmadığını belirtti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Filistin Parlamentosu üyesi Semira Halayika, Filistin Yönetimi’nin elinde birçok önemli kart olduğunu ancak bunları işgalcinin Mescidi Aksa’ya karşı yaptığı baskınları engellemekte kullanmadığını, bunun yerine işgalciye karşı Batı Yaka’da yapılan gösteri ve yürüyüşleri engellemekle uğraştığını söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin kendisiyle yaptığı röportajda Mescidi Aksa’daki baskınlara değinen Halayika, bu baskın ve saldırıların bütün Kudüs halkına karşı işlenmiş cinayetler olduğunu hatırlatarak, Filistin davası düzleminde en büyük tehlikelerin başında gelen düşmanla güvenlik işbirliğinin Filistin Yönetimi elinde güçlü bir kart olarak durduğunu ancak onun bunu işgalciye karşı kullanmadığını ifade etti.

Halayika devamla “üzülerek belirteyim ki Filistin Yönetimi bu kartı kullanmıyor. Hâlbuki Filistin Yönetimi bu kartı kullanırsa bunun Filistin halkı üzerinde olumlu etkileri olacak, insanlar arasındaki güven duygusunu tazeleyecek ve sonuçta faydası kendisine olacak” dedi.

Ürkek girişimler

Mescidi Aksa’da olup bitenleri değerlendiren Halayika şunları paylaştı:

“Mescidi Aksa’daki sorun sadece Filistinlilere ait bir mesele ve sorun değildir. Bu bütün ümmetin sorunu ve meselesidir. Bu da Arap dünyası düzleminde bir girişimi ve tepkiyi gerektiriyor. Şu anda değişik coğrafyalarda yapılan girişimler, Mescidi Aksa’nın karşı karşıya olduğu büyük felaketin boyutuyla ölçülemeyecek kadar cılız ve ürkek çabalardır.”

“Üzülerek belirteyim ki ümmet şu anda Mescidi Aksa’da nöbet tutan ve işgalciye karşı direniş gösteren Kudüslü insanların Mescidi Aksa’yı özgürleştirmesini ve işgalcinin burayı zaman ve mekân olarak ikiye bölmesine mani olmasını bekliyor.”

“Üzüntümüzü artıran çatışmanın Mescidi Aksa’nın avlusuyla sınırlı kalmasıdır. Bu son derece rahatsız edicidir. Bütün ümmet kadınların Mescidi Aksa’yı savunmasını, Mescidi Aksa gibi büyük bir mesele için varlık göstermesini sadece seyrediyor. Bunun için harekete geçmiyor.”

Filistin Yönetimi

Halayika yaptığı değerlendirmede şu hususların altını çizdi:

“Yine üzülerek belirtelim ki, Filistin Yönetimi’nin bakış açısı çok farklı. Onun bakış açısı Mescidi Aksa için yapılan her türlü gösteri, eylem ve girişimi engellemeyi ön görüyor. Onlara göre böyle girişimler ve çalışmalar sonuçta Filistin Yönetimi’ni de yıkacak. Hâlbuki Filistin halkı zulme uğradığı ve Mescidi Aksa tecavüzlere maruz kaldığı sürece bu yönetim zaten sarsıntıdadır.”

Filistin Yönetimi’nden halkına kulak vermesini, onun safında yer almasını isteyen Halayika, teslimiyetçi bir tavır gösterip taviz vermek yerine her türlü yolu deneyerek işgalciye baskı yapma yoluna gitmesini istedi.

Filistin Yönetimi’nin Mescidi Aksa’ya destek vermek için halkın önünü açması ve onu rahat bırakması gerektiğini belirten Halayika sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak Filistin Yönetimi bunun yerine illa Birleşmiş Milletler’e gideceğini söylüyor. Biz onun Birleşmiş Milletler’e gitmesiyle Filistin halkının Aksa için başkaldırması arasında bir çelişki olmadığını söylüyoruz. Halk burada direnişini gösterirken kendisi BM’ye gitsin.”

Filistinli grupların rolü

Mescidi Aksa’ya destek konusunda Filistinli grupların rolüne değinen Halayika, bu mesele için bütün grupların birleşmesi, tek yumruk olması gerektiğini belirterek, ancak bazı grupların basın yoluyla halkın yanında yer aldığını söylemesine rağmen sahada görünmediğini söyledi.

Filistinli grupların yapacakları ittifak ve birlikteliklerin işgale karşı duruşu güçlendireceğine dikkat çeken Halayika, ancak Filistin Yönetimi’nde yer alan bazı şahısların alacakları kararların ceplerinde olduğunu ve bütün bu baskı ve tecavüzlere rağmen daha işgalciyi kınayamadıklarını ifade etti. 

Arap rejimlerinin tutumu

Arap ülkelerinin Mescidi Aksa’daki ihlaller konusundaki tavrına da değinen Halayika şu değerlendirmelerde bulundu: “Önceki dönemlerde halka güvenerek işler yapılırdı. Halk devreye sokulurdu. Ancak bugün halklar, özellikle işgalciye etki yapabilecek ülkeler kendi yaralarını sarmakla ilgileniyor. Avrupa ülkelerinde yapılan etkinlikler, destekler Arap ülkelerinden daha fazla. Sormak lazım. Kudüs ve Aksa için kurulan Arap Birliği nerede?”

“İki gün önce Ürdün’ün bir açıklamasını duyduk. Ürdün Vadi Araba Anlaşmasını bozma tehdidinde buldu. Ancak bu tür tehditler soyut kalıyor ve ciddi değildir. Görünen o ki, Arap rejimleri Filistin davasıyla uğraşmaktan çok işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmekle uğraşıyorlar.”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat