Davutoğlu:'Kredi kullanan esnafımız arttı.Allah bereketini artırsın'


Davutoğlu:'Kredi kullanan esnafımız arttı.Allah bereketini artırsın'

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 09 Mayıs 2015 Cumartesi 13:45


AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yeni Türkiye Buluşması'nda'faiz'i ile ilgili sarfettiği cümleler çok tartışılacak.

Küre Medya / Haber Merkezi
İslam dinin şiddetle reddettiği ve yasakladığı'faiz' i meşrulaştırma adına anlamsızca ifadeler kullanan Davutoğlu bir kez daha  şok etti.

Davutoğlu'nun iktidarları döneminde esnafa verdikleri kredilerdeki artışa değindiği konuşmasında'Helal-i Hoş' olsun'Allah bereketini artırsın' gibi dini ifadeleri kullanmasına anlam verilemedi.

Davutoğlu'nun konuşmasında bi ara'kredi' diyecekken 'faiz..' kelimesini kullanması dikkatlerden kaçmadı. Davutoğlu cümleyi baştan alarak'faiz..' kelimesini yeniden kredi şeklinde telafüz etti.

Davutoğlu iktidarlarının faize desteğini şu cümlelerle savundu:

"2002'de faiz yüzde 56'ydı, yüzde 12 sübvansiyon yapılıyordu, esnaftan yüzde 47 faiz alınıyordu. şimdi ise yüzde 50 sübvansiyon ile yüzde 4-5 civarında faizlere kadar düşüldü. Kredi tutarının toplamı 2002'de 153 milyondu, şimdi 12,5 milyar 2014'te kullanılan, yani 81 kat arttı. İşte bereket bu.

2002'de kredi kullanan esnaf sayısı 63 bin civarındaydı buna karşın 2014'te 317 bin kredi kullanan esnaf var toplamda 1 milyon 100 bin esnafın kredi kullandı. Helali hoş olsun, Allah bereketini artırsın..."

Davutoğlu'nun bu sözleri Allah'ın ayetleriyle menettiği'faiz pisliğini' meşru kılıfa sokma şeklinde  yorumlanıyor.

milligazete

Yukarı Dön

İlgili Videolar


Etiketler:

Yorum yap yorum

Yorumlar

Hüseyin Alan
10.05.2015 12:59
ALLAH BU!
Allah bir kulunu şaşırtmasın, sinede ne gizliyorsa açık ettirir.

Hizmet aşkıyla dünyalık peşinde koşanların acınacak haline bakın. İbret almak isteyenler için. Tevil edeceklere "selam" ola!

Osmanlı medeniyetinin/hayranlığının geleceği yer burası. Osmanlıda para vakıfları var. İstanbul merkezde %13, taşrada %8 le faize para veriyorlar. Esnaf, tüccar faizle para kullanıyor. Bu gün değişen ne? Para vakıfları yerine geçen bankalar, özeliyle, devletiyle.

Osmanlı farklı. İçerde dönüyor bu dolaplar. Uluslarası kapitalist sistem yok o zaman. Bu gün Morgate, Skuk, teşvik, sübvansiyon vs adlarıyla dış fonlardan esnaf dahil herkes faizle kredi kullanıyor. Sistem krize girdiğinde tüm ülkeler etkilenecek. Sermaye, iş, üretim, pazar el değiştirecek.

2008 krizyle Yunanistan, İspanya, Portekiz, İtalya, Fransa, İrlanda vs iflas etti. Hala kurtulmuş değiller krizden. Almanya çöküyor. Japonya direniyor. Rusya çırpınıyor.

O zaman Türkiye bu kadar yaygın krediye bulaşmamıştı. Kriz teyet geçti o sebeple. Ama artık geçmeyecek. Bundan sonraki kriz Türkiye'yi de batıracak.

Bu gün dünyanın reel ekonomik geliri 75 trilyon dolar. Gerçek olan bu. Mali/piyasa kağıtlarının, borsa, faiz, kur, gayrimenkul işlemlerinin toplamı 800 trilyon dolar. Hayali olanda bu. Gerçekle hayal arasında 10 kat fark var. Bu balon, en geç 10 yıla kadar dünya ekonomisinin patlayacağına işaret eder. "Hayırlı olan bu olmalı!"

Kim kime çalışıyor, kim neye hizmet ediyor? Köylülük Müslümanlık olursa bu kadar olur!
Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat