BİRGÜN'ün Peygamber hazımsızlığı


BİRGÜN'ün Peygamber hazımsızlığı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 18 Şubat 2013 Pazartesi 17:39


Birgün Gazetesi, Hz Peygamber'i "sanki bu iktidarın peygamberiymişçesine" siyasete alet etmek, başkaları üzerinden peygamberin şahsına hakaret etmek, Türkiye içerisindeki azınlık rahatsızmış gibi lanse etmek yoluyla nifak sokmaya, infial çıkarmaya çalışıyor...

Küre Medya / Haber Merkezi
Birgün Gazetesi'nin TRT'ye karşı hazımsızlığı Hz Peygamber'e hakaret boyutlarına vardı. Birgün'ün haberi hem bilgisizliği ortaya koydu hem de o bildik fıkrayı yeniden hatırlattı!

"Dini bütün devlet televizyonu" başlıklı haberde, "23 Ocak'taki TRT ana haber bülteni metni"nde'Mevlit Kandili'nden bahsedilirken Hz. Peygambere, "efendiler efendisi", "peygamber efendimiz" denilmesinin TRT'nin yayın ilkelerine ve Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürdü.

Birgün'ün haberine göre "TRT, bir inancın menfaatine alet olmuştu ve laik devlet kurumunun dini olup olmadığı" soruluyordu.
Gazete, "bilgi edinme hakkı"nı kullanarak TRT'ye 4 soru yöneltdiğini açıkladığı haberde aldığı cevaplardan "TRT'nin peygamberinin Muhammed olduğuna" hükmetti.

TRT'deki yayın şeklinin Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı olduğu iddia edilen haberde dayanak olarak TRT'nin kendi sitesindeki yayın ilkelerine gönderme yapılıyordu.

Haberde TRT'nin Birgün'ün kurumsal mailine cevap gönderdiği ifade edildi. Habere göre, TRT cevabında "Nüfusunun tamamına yakını Müslüman olan bir ülkede peygamberimizden bahsederken, sıradan, herhangi bir insan gibi bahsedilmeyeceği aşikardır. Laiklik dinsizlik demek değildir" diyordu.

Bilgi Edinme Hakkı kapsamında TRT'nin cevabıyla tatmin olmayan Birgün bu kez de sorulara yenilerini ekledi. TRT'nin verdiği cevabın "büyük harflerle yazıldığı"nı aktaran Birgün, niyet okuyuculuğuna soyundu ve TRT'nin kızdığına hükmetti. Birgün muhabiri bu kez de Başbakanlık'a başvurdu ve "Sorularınızın muhatabı olan TRT, sorularınıza cevap vermiştir " cevabını da cevaptan saymadı.

Gazete haberinin savunmasını da böyle yaptı: "Farklı araştırma kuruluşlarının yaptığı araştırmalar Türkiye'de milyonlarca Ateist, Dinsiz, Agnostik'in yaşadığını göstermektedir. Yine Türkiye'de yaşayan 10 milyonlarca alevi vardır ve bazı aleviler inançlarının İslam'ın bir parçası olmadığını düşünmektedir. Nüfusları az sayıda da olsa Hıristiyan, Yahudi e Budist topluluklar da Türkiye'de yaşamaktadır. TRT hangi kurumun verilerine dayanarak Türkiye'nin neredeyse tamamının Müslüman olduğunu iddia etmektedir"

Amacı anlayan varmı?

Nefretleri gözlerini boyuyan Birgün Gazetesi, Hz Peygamber'i "sanki bu iktidarın peygamberiymişçesine" siyasete alet etmek, başkaları üzerinden peygamberin şahsına hakaret etmek, Türkiye içerisindeki azınlık rahatsızmış gibi lanse etmek yoluyla nifak sokmaya, infial çıkarmaya çalışıyor...

Kimliği belirsiz araştırma kuruluşlarına ve adı belirsiz araştırmalarına göre Müslümanları azınlık bile çıkaran Birgün gazetesi, sınırlı etkin olduğu çevrenin takdirini kazanmak ya da kendini tatmin etmek üzere imza attığı haberlerde basın ahlakını rafa kaldırıyor.

Milyonların sevdiği Hz Peygambere hakaret ederek kitleleri tahrik edip saldırılarına maruz kalmayı istiyorlar. Bu yolla haklı çıktıklarını iddia ediyor ve reklamlarını yapıyorlar..

Hakan GÖKSEL

Haber7

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat