'Aksa İçin Öfke Cuması!'


'Aksa İçin Öfke Cuması!'

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 18 Temmuz 2017 Salı 16:55


Yurt dışındaki Filistin Alimler Komitesi ile Dünya Müslüman Alimler Birliği, Aksa'nın ibadete kapatılmasını kınadı. Komite, önümüzdeki cuma gününün'Aksa için kızgınlık cuması' ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Küre Medya / Haber Merkezi
Yurtdışındaki Filistin Alimler Komitesi ile Dünya Müslüman Alimler Birliği, Mescid-i Aksa'nın israil tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

Komiteden yapılan açıklamada, "Aksa'nın ibadete kapatılarak burada namaz kılınmasına izin verilmemesi, İslam ümmetinin tamamına karşı işlenmiş bir suç ve tehlikeli ihlaldir." ifadesine yer verildi.

Bu Cuma Günü "Aksa İçin Kızgınlık Cuması" İlan Edilmesi Çağrısı

Kutsal değerlerin korunması için üzerine sorumluluk düşen yöneticiler ve mescitle ilgili bazı görevleri üstlenen Ürdün başta olmak üzere Müslümanların bu suçla mücadele için omuz omuza vermesi istenen açıklamada, önümüzdeki cuma gününün "Aksa için kızgınlık cuması" ilan edilmesi çağrısında bulunuldu.

Dünya Müslüman Alimler Birliği tarafından yayımlanan açıklamada ise Mescid-i Aksa'nın israil tarafından ibadete kapatılması "suç" olarak nitelendirildi.

 Ümmet Bu Halde Olmasaydı Siyonistler Bu Suçu İşlemeye Cesaret Edemezdi

İslam dünyasının sessizliğinin kınandığı açıklamada, "Ümmet bu halde olmasaydı, işgalci düşmanla saf tutan bazı siyasiler olmasaydı siyonistler bu suçu işlemeye cesaret edemezdi." değerlendirmesi yapıldı.

Birliğin Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Muhyiddin el-Karadaği de bu gibi "tehlikeli" adımların, işgal altındaki bölgedeki olayları daha da büyütebileceği uyarısında bulundu.

El-Karadaği: "Buna Sessiz Kalınamaz"

Aksa'nın yeniden ibadete açılması için acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Karadaği, "bahanesi ne olursa olsun ibadetin önüne engel konulmasının kabul edilemeyeceğini ve buna sessiz kalınamayacağını" kaydetti.

Karadaği, uluslararası topluma da İslam'ın simgesi haline gelen Aksa'ya yönelik bu tutumu protesto etmesi çağrısı yaptı.

israil işgal polisi dün sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 israil polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

Açıklamada, Mescid-i Aksa'nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğünün dün Aksa'da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.

israil işgal polisi ayrıca Aksa'nın da içinde bulunduğu Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapatmış, şehrin çevresinde bulunan Filistinlileri de uzaklaştırarak surların 100 metre kadar ilerisine demir barikatlar kurmuştu.

israil işgal polisinin Mescid-i Aksa'da yaşanan olaylar üzerine Harem-i Şerif'i kapatmasının ardından yüzlerce Filistinli cuma namazını Eski Şehir surlarının dışında kılmıştı.

  Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat