28 Şubat ve Müslüman Tutsakları Anlatan İki Yeni Eser


28 Şubat ve Müslüman Tutsakları Anlatan İki Yeni Eser

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 25 Eylül 2016 Pazar 10:59


Ekin Yayınları, biri belgesel bir diğeri kitap olmak üzere yayınladığı iki yeni eserle 28 Şubat darbesinin ürettiği zulümler bağlamında cezaevleri sorunu ve Müslüman tutsakların durumuna dikkat çekiyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kevser Çakır’ın yönetmenliğini yaptığı “Derdest” belgeseli 24 Eylül Cumartesi Özgür-Der’in tertiplediği bir etkinlikle gösterime girdi. Ayrıca hem belgesel CD’si, hem konuyla ilgili Yılmaz Çakır’ın derlediği kitap hem de Müslüman tutsaklardan Atavi Osman Erdemir’in kaleme aldığı Etibeye Mektuplar isimli şiir kitabının yeni baskısı satışa sunulacak. Ve elde edilen gelir cezaevlerindeki Müslüman tutsaklar yararına kullanılacak.


DERDEST

ZİNDANDA BİTMEYEN 28 ŞUBAT

(Kitap & DVD)

Bu kitap, 28 Şubat sürecinde olağandışı usullerle yargılanıp, hukuksuz cezalara çarptırılan kardeşlerimizin ve ailelerinin yaşadıkları zulmün ifşası ve mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik beklentilerini dile getirmek üzere hazırlanmış bir çalışma olan, yönetmenliğini Kevser Çakır Demir’in yaptığı “Derdest” isimli belgesel için gerçekleştirilmiş röportajlardan oluşmaktadır. Darbecilerin brifing tezgahında şekillendirilmiş bir yargı mekanizması marifetiyle açtıkları ve bir türlü kapanmak bilmeyen bir yaraya dikkat çekmek için hazırlanmıştır. Mevcut düzeni yıkıp yerine İslami temelde bir devlet sistemi inşa etmek suçlamasıyla yargılanıp mahkûm edilen yüzlerce insanın maruz kaldığı hukuksuzluğun bizzat en yakınlarının ve sürecin doğrudan mağdur ettiklerinin ağzından aktarılması hedeflenmiştir.

Aslında bir yönüyle bu çalışma yıllardır beton duvarlar arasında adeta sükût suikastine uğratılmaya, sesleri bastırılmaya çalışılan Müslüman tutsakların unutulmadığına, unutulamayacağına dair de bir haykırıştır. Konusunu kirli, zalim uygulamalarıyla bu ülkenin hafızasına kazınmış bir hukuksuzluk cenderesinin devam edegelen mağduriyetleri oluşturmaktadır. 28 Şubat adı verilen post-modern darbe sürecinin hukuku, mantığı, haklarımızı, özgürlüklerimizi bir silindir gibi ezmesinin üzerinden geçen bunca yıldan sonra bile yaranın hala kanamaya devam ettiğini hatırlatmak üzere hazırlanmıştır.

Bu vesileyle bir kez daha yetki ve sorumluluk sahibi herkesi harekete geçmeye, bu haksızlığa daha fazla göz yummamaya, zulme daha fazla ortak olmamaya çağırıyoruz. Yine vicdan sahibi herkese, en başta da kardeşlik hukukunun üzerlerine yüklediği görevin bilincinde olanlara, olması gerekenlere vicdanları sızlatan bu haksızlığa, mağduriyete, zulme karşı duyarlılık ve tavır geliştirmelerinin boyunlarının borcu olduğunu tekraren hatırlatıyoruz. Zindan duvarlarının seslerini bastırdığı kardeşlerinin seslerine ses olmanın, haykırışlarını kulak verip cümle âleme duyurmaya çalışmanın kardeşlik hukukunun gereği olduğunun altını çiziyoruz. Ve son söz olarak artık yeter diyoruz, evet haksızlığa ve zulme artık yeter!

Not: Bu eserin satışından elde edilecek tüm gelir, haksız şekilde tutsak edilen kardeşlerimize ve ailelerine verilecektir.

DERDET (Kitap & DVD)

Yılmaz ÇAKIR

Basım: Eylül 2016

Isbn: 978-605-5146-36-8

256  Sayfa / 13,5x21 cm / Karton Kapak

Fiyat: 30 TL

Ekin Yayınları

02125241028

ekinkitab@gmail.com

twitter/ekinkitap

facebook/ekinkitap

Etibe’ye Mektuplar

-Hucurat Mezmurları-

ey sabaha bir önsöz besmelesiyle oturanlar

sevdanın maviliğini yüreğine düğümleyenler söyleyin…

söyleyin; bir çocuğun gülüşü kaç bahardır

bir çocuğun susuşu kaç ölüm…

ellerim üşüyor kan rengi bir şafakta

ellerim üşüyor ellerim yorgun

"uçurumun kenarındayım hızır" kapama gözlerini gecenin ayazında

uçurumun kenarındayım hicabım kurşun yemiş

mahremimden kan sızıyor sen sızıyorsun gecenin en koyusundan

gece suskun su kurşuni toprak soğuk çocuk ölü28 Şubat’ta giden günlerde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi Osman Erdemir hukuksuzluğun tabii bir hal aldığı bir dönemde henüz 22 yaşındayken tutuklanarak idama mahkûm edildi. 24 yıldır cezaevinde hukuksuzluğa karşı direnmeye devam Erdemir; mısraları, kelimeleri ve yaptığı resimlerle şahitliğini sürdürmeye devam ediyor.

Bu kitap, yirmi dört yıldır bedeni hapsedilen şairin dışarıya seslenmek için kaleme aldığı şiirlerinin derlenmesiyle meydana getirilmiştir. Sosyal meseleleri, haksızlıkları, savaşları, direnişi de konu alan 99 şiirden oluşan bu eser, aynı zamanda zindanda devam eden 28 Şubat’ın son bulması çağrısıdır.

Not: Bu eserin satışından elde edilecek tüm gelir, haksız şekilde tutsak edilen kardeşlerimize ve ailelerine verilecektir.

 

Etibe’ye Mektuplar

                  -Hucurat Mezmurları-

Atavi Osman ERDEMİR

Şiir

Basım: Eylül 2016

Isbn: 978-605-5146-37-5

256  Sayfa / 13,5x21 cm / Karton Kapak

Fiyat: 15 TL

Ekin Yayınları

02125241028

ekinkitab@gmail.com

twitter/ekinkitap

facebook/ekinkitap

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat