10 Soruda Doğu Guta’da Neler Yaşanıyor?


10 Soruda Doğu Guta’da Neler Yaşanıyor?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 21 Şubat 2018 Çarşamba 15:42


Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin Şam’da abluka altında tuttuğu Doğu Guta’da 21. yüzyılın en büyük insani krizlerinden biri yaşanıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Şam’ın doğusundaki bazı ilçe ve beldeleri içeren 104 kilometrekarelik bölge, savaşın en büyük felaketine sahne oluyor.

Beşşar Esed rejiminin kara ve hava saldırılarının yanı sıra “aç bırakma silahı” ile de vurduğu Doğu Guta’da en büyük mağduriyeti bebekler ve çocuklar yaşıyor.

Birçok vakada, bebek ve çocukların “açlıktan kemiklerinin sayılır duruma geldiği” ancak çocukların sessizce ölümü beklemekten başka çareleri olmadığı görülüyor.

10 soruda Doğu Guta’da yaşananlar şöyle:

1. Doğu Guta nerede, kimler yaşıyor?

Suriye’nin Şam kentinin merkezinin 10 kilometre doğusunda. Yarısı çocuk, 400 bin civarı sivil var. Direnişçiler bölgeyi rejime karşı savunuyor.

2. Kimler ölüyor?

Rejim ve zaman zaman Rusya’ya ait uçakların saldırılarıyla siviller ölüyor. Son üç ayda 700’den, son 3 günde 200’den fazla sivil can verdi.

3. Ölen siviller arasında kadın ve çocuklar var mı?

Son 3 ayda 185 çocuk, 109 kadın katledildi.

4. Halk nasıl yaşıyor?

Halk, 5 yılı aşkın süredir abluka altında. Yaklaşık 1 senedir bölgeye yeterli gıda ve tıbbî malzeme sokulamıyor. Bebekler, çocuklar ve hastalar, yeterli beslenemedikleri ve tedavi edilemedikleri için can veriyor.

5. Halk hangi silahlarla öldürülüyor?

Esed rejimi, kimyasal silah, varil, vakum, misket, sığınak delici bombalar ve havan toplarıyla öldürüyor.

6. Doğu Guta’da kaç defa kimyasal silah kullanıldı?

Rejim, Doğu Guta’ya savaşın başından bu yana 46 defa kimyasal silah saldırısı düzenledi. 21 Ağustos 2013’teki katliamda bin 400’den fazla sivil öldürülmüştü. Rejim, bu yıl bölgede 3 defa klor gazı kullandı.

7.Rejimin gerekçesi ne?

Rejim, “terörizmle mücadele” bahanesinin arkasına sığınıyor. Doğu Guta’daki “teröristlerin” sivilleri canlı kalkan yaptığını, Şam’ı füzelerle hedef aldığını iddia ediyor.

8. Esed için Doğu Guta neden önemli?

Esed’in sarayı bölgeye, bomba seslerini duyacak, dumanları görecek kadar yakın. Şam’ın içindeki tüm direnişi bitirmek istiyor.

9. Birleşmiş Milletler ne yapıyor?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki büyük devletler, harekete geçmiyor. Alt düzey Birleşmiş Milletler yetkililerin açıklamaları dışında rejimi zorlayacak bir adım atılmıyor.

10. Astana anlaşması Doğu Guta’yı kapsıyor mu?

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017’de Doğu Guta’yı “gerginliği azaltma bölgesi” ilan etti. Ancak Rusya, garantörü olduğu rejimin ateşkesi defalarca ihlal etmesini engellemedi.

 AA

Yukarı Dön

İlgili FotoğraflarEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat