Yunanistan yönünü Rusya’ya mı dönüyor?


Yunanistan yönünü Rusya’ya mı dönüyor?

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 19 Haziran 2015 Cuma 01:00


İflasın eşiğinde olan umutsuz Yunanistan, ekonomik sıkıntılar içinde sallanırken, yardım için yönünü Putin’e dönüyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
İflasın eşiğinde olan umutsuz Yunanistan, ekonomik sıkıntılar içinde sallanırken, yardım için yönünü Putin’e dönüyor.

Yunanistan AB’den gerekli desteği bulamayınca ve sürekli kemer sıkma tavsiyeleriyle karşı karşıya kaldıkça, ekonomik olarak iflasın eşiğine geldi. AB alacakları için Yunan Hükümetini sıkıştırırken, sallanan ekonomiyi kurtarmak için Atina-Moskova ittifakı belirmeye başladı.

ATİNA - MOSKOVA YAKINLAŞMASI 

İMF Atina’yı borçlarının taksitlerini ödemesi için sıkıştırırken, çaresiz kalan Atina önümüzdeki günlerde ekonomik problemlerini çözmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmeyi planlıyor. Yunanistan’ın 2 hafta içerisinde İMF’ye olan 1,6 milyar avro taksitini ödemesi gerekiyor.  

Rusya Devlet Başkanı Putin için Yunanistan’la yapılacak bir ittifak avantajlıdır. Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri müdahale sonrası, kendisi de mali yaptırımlarla karşı karşıya kalmış, birçok AB ülkesiyle olan ilişkisi sekteye uğramıştı.

Euro bölgesi liderleri, Yunanistan’ın borçlarına acil bir çözüm bulmak için 22 Haziran’da bir zirve toplantısı yapacaklar. Atina ile IMF arasındaki alacakların yeniden yapılandırılması için müzakerelerde bulunacak ve Yunanistan’ın ödemelerini yapabilmesi için kaynak sorunun çözmeye çalışacaklar.

BORÇ KRİZİNDE ANLAŞMAYA VARILAMADI 

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’la yapılan görüşmelerde, Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın borç kriziyle ilgili yapılan müzakerelerde anlaşmaya varılamadığını belirtmişti.

AB BLOĞU BÖLÜNEBİLİR 

AB’yi korkutan bir gelişme olarak görülen Yunanistan ve Rusya arasındaki diplomatik ve ekonomik ittifak, AB için bir kabus olabilecek nitelikte. Yunanistan’ın AB’ye tam üye olarak kalması ve aynı zamanda Rusya ile ittifaka girmesi halinde AB’nin Rusya’ya yaptırımlarını veto ederek bloğunu bölme olasılığı da olabilir.

Avrupa Merkez Bankası ve IMF verilerine göre, Yunanistan'ın toplam borcu 320 milyar avro ve milli gelirin yüzde 177’ine tekabül ediyor. Yunanistan'ın kurtarma paketine ödemesi gereken 240 milyar avro borçlarının en büyük bölümünü oluşturuyor. Ayrıca, Yunanistan’ın Avrupa'nın lokomotif ülkesi olan Almanya'ya 56 milyar avro borcu bulunuyor.

Yunanistan, haziranda IMF’ye 1,6 milyar avro ve 5,2 milyar avro da kısa dönemli borçlanma senetleri olmak üzere 6,7 milyar avro borç ödemesi gerekiyor. Ülkenin temmuzda da IMF’ye 452 milyon avro, kısa dönemli senetlere 2 milyar avro ve Avrupa Merkez Bankası'na 3,5 milyar avro olmak üzere 5,95 milyar avro borç ödemesi bulunuyor.

AB CİDDİ ŞEKİLDE ENDİŞELİ 

Bütün bu ödemelerin arasında paranın bittiğini söyleyen Atina’ya, IMF ve AB’den sürekli kemer sıkmaları yönünde tavsiyeler geliyor. Atina’nın bu ekonomik kaostan çıkmak için önümüzdeki günlerde Rusya ile görüşecek olması AB’yi ciddi şekilde endişelendiriyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat