"YPG Üç Tarafa Birden Çalışıyor"


"YPG Üç Tarafa Birden Çalışıyor"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 10 Şubat 2016 Çarşamba 18:37


Suriyeli muhalif gruplardan olan Türkmen Sultan Murat Tümeni’nin siyasi büro sorumlusu Muhammed El Şemali, YPG'nin hem Rusya, hem Amerika, hem de Esed güçleri ile işbirliği içinde olduğunu belirtti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Rus uçaklarının bombardımanı ve İran destekli Esed güçleri, her geçen gün Türkiye sınırındaki Bab El Selame kapısına biraz daha yaklaşıyor. 

Al Jazeera’ye konuşan Sultan Murat Tümeni siyasi büro sorumlusu Muhammed El Şemali'ye göre, Amerika’nın bölgedeki direniş gruplarına yaklaşımı, gelecekte daha da büyük sorunlara yol açacak:

"Amerika’nın YPG’ye verdiği destek konusunda cephane desteğinden bahsetmiyorum. Büyük resimdeki siyasi ve lojistik destekten bahsediyorum. YPG’ye doğrudan Amerikan askerileri eğitim veriyor, silah veriyor. Subayları ve uzmanları sahada onlara danışmanlık yapıyor. Onlara stratejiler ve planlar hazırlıyorlar. Amerikan uçakları YPG’ye çok ciddi hava desteği sağlıyor. Adil olmayan bu tutum, bölgenin doğal dengelerini YPG lehinde bozuyor. Hem nüfus, hem de güç açısından."

Şemali, bölgedeki çatışmalarda YPG'ye verilen hava desteğini Şöyle değerlendirdi:

"YPG bir yandan Esed ve Rusya ile işbirliği içinde, diğer yandan da Amerika’dan büyük destek alıyor. IŞİD’e karşı ilerledikleri zaman hem Rus hem de Amerikan hava desteğinden faydalanıyorlar. Muhaliflere karşı savaştıkları zaman da Rus uçakları onlara yardım ediyor."

"YPG üç tarafa birden çalışıyor"


Şemali’ye göre YPG, hem Rusya, hem Amerika, hem de Esed güçleri ile işbirliği içinde. Şemali, Halep’in kuzeyindeki çatışmalarda YPG’nin, HSÖ ile ateşkes halinde olduğu bölgelerde saldırıya geçmesini, Esed güçleriyle koordineli bir harekât olarak değerlendiriyor:

"Stratejik Menneh havaalanın ele geçirilmesi, şu aşamada Esed güçleri için büyük önem taşıyor. Halep’in kuzey batısında ve Azez’in hemen güneyinde yer alan askeri Menneh havaalanı, Esed güçlerinin eline geçerse Halep-Öncüpınar arasındaki otoyol tamamen kesilmiş olacak. Esed güçleri, YPG ve müttefikleri Ceyş El Süvvar arasında, buranın alınması için işbirliği olduğunu görüyoruz. YPG’nin Esed güçlerinin ilerleyişinden faydalanarak, ÖSO ile ateşkes halinde oldukları Meranaz, Dercmel gibi köylere saldırarak onları kendi denetimine alması, bu işbirliğini ortaya koyuyor."

"Yeni bir göç dalgası kaçınılmaz"

Şemali, Rusya ve İran’ın Esed’e olan desteklerini arttırdıkları bir dönemde batılı ülkelerinin tutumunu değerlendi:

"Esed güçlerinin burayı ele geçirmesi, Halep’in kuzey kırsalında bir insani felakete yol açacak. ABD ve batının pasif tavrı yüzünden Suriyeli siviller Esed ve YPG’nin baskısı altına girmek zorunda kalacaklar. Sivillerin bu durumda zulümden kaçmak için Türkiye’den başka sığınağı kalmayacak. On binlerce sığınmacının Kilis’e yönelmesi de Türkiye’nin yine göçmen baskısı altında olması anlamına geliyor."

Şemali, Nubul ve Zehra'ya yönelik Esed güçlerinin saldırılarından sonra çok kritik bir eşiğe gelindiğini söylüyor. Sultan Murat Tümeni siyasi büro sorumlusu, nihai amacın Halep’in Türkiye ile bağını kesmek ve Bab El Selame sınır kapısını ele geçirmek olduğunu söylüyor. Böylece Esed rejimi ülkeyi kuzeyden güneye kateden M5 karayolunu tamamen kontrol edecek ve muhaliflerin denetimindeki, ülkenin ikinci büyük kenti olan, Halep’i tam olarak kuşatma altına almak için önemli bir aşamayı tamamlamış olacak. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat