Yoğun kar yağışı bekleniyor


Yoğun kar yağışı bekleniyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 07 Şubat 2015 Cumartesi 21:16


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre; Marmara'nın güney ve doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Muğla, Konya, Antalya'nın batısı, Isparta, Hatay kıyıları, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 5 ilde ise yoğun kar yağışı etkili olac

Küre Medya / Haber Merkezi
Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın güney ve doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Muğla, Konya, Antalya'nın batısı, Isparta, Hatay kıyıları, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden itibaren Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kayseri ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı, iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının; Marmara başta olmak üzere batı bölgelerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise, genellikle güney ve güneydoğu, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Güney Ege Kıyıları, Batı Akdeniz'in batısı ile Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

5 İLE YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü 5 ile yoğun kar yağışı uyarısı yaptı ve vatandaşlaradan dikkatli olunmasını istedi.

Elazığ Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada, 8-9 Şubat tarihlerinde Malatya'nın 6 ilçesinde yoğun kar yağışının beklendiği belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Elazığ Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada, 8 ve 9 Şubat tarihleri arasında Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Adıyaman bölgelerinde kuvvetli kar yağışı beklendiği bildirildi.

Uyarıda, Malatya'nın Kuzey ve Güney kesimlerinde yer alan Darende, Hekimhan, Kuluncak, Arapgir, Doğanşehir ve Arguvan ilçelerinde de belirtilen tareihlerde yer yer yoğun kar yağışının meydana geleceğinin tahmin edildiği belirtilerek, oluşabilecek her türlü olumsuzluklara karşı vatandaşların ve kurumların önlem almaları istendi.

İSTANBUL'A DA KAR GELİYOR

Türkiye yarından itibaren batıdan gelen soğuk ve yağışlı hava kütlesinin etkisine girecek. İstanbul'da da pazartesi günü karla karışık yağmur, salı ve çarşamba günü ise kar yağışı bekleniyor.

Sibirya üzerinden Balkanlar'a oradan da Türkiye'ye gelecek olan soğuk ve kar yağışlı hava, pazartesiden itibaren Türkiye'yi etkisi altına alacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne göre, hava sıcaklıkları 10-15 derece düşecek. Özellikle Trakya için ağır bir kar yağışı bekleniyor.

Yetkililer ise yarından itibaren sıcaklığın azalacağını, 9 Şubat itibari ile kar yağışının etkili olacağını belirtiyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu 12

İstanbul: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Anadolu Yakası sağanak yağışlı 11

İzmir: Parçalı bulutlu 16

Adana: Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu 20

Antalya: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinde batısı hafif sağanak yağışlı 18

Samsun: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra yağmurlu 16

Trabzon: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu 13

Erzurum: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde kar yağışlı 2

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu 11

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat