Yıldırım: Kaybettiğimiz zamanı telafi edeceğiz


Yıldırım: Kaybettiğimiz zamanı telafi edeceğiz

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Aralık 2016 Salı 14:52


Başbakan Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Moskova'da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile görüştü. /

Küre Medya / Haber Merkezi
Rusya Halep ve Suriye genelinde katliamlarına devam ederken, Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile Moskova yakınlarındaki başbakanlık rezidansında bir araya geldi.

‘İLİŞKİLERİMİZİ STRATEJİK DÜZEYDE ESKİSİNDEN DAHA DA İYİ BİR NOKTAYA TAŞIYABİLİRİZ'

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Yıldırım, Medvedev ile bir araya gelmekten dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, "Bir yıllık tatsız dönemin sona erdiğini hep beraber görüyoruz. Bir yılın bize getirdiği olumsuz tecrübeyi değerlendirerek ilişkilerimizi stratejik düzeyde eskisinden daha da iyi bir noktaya taşıyabiliriz. Bu mümkün, geçmişte örnekleri var" diye konuştu. Türkiye ve Rusya ilişkilerinin sadece iki ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından önem arz etmediğini vurgulayan Yıldırım, iki ülkenin bölgede terörle mücadele ve barışın sağlanması bakımından da önemli bir konumda olduğuna dikkat çekti. Yıldırım, uçak krizinden dolayı kaybedilen zamanın telafi edileceğini dile getirdi.‘İLERLEME YÖNTEMİNİN BİRAZ DAHA HIZLANDIRILMASININ DAHA FAYDALI OLACAĞI KANAATİMİZİ İFADE EDİYORUZ'

Ticaret, turizm, sosyal ve kültürel faaliyetler başta olmak üzere, ortak büyük projelerin kaldığı yerden artan bir hızla sürmesinin ve kaybedilen zamanın onarılmasının her iki ülke tarafından arzu edildiğini anlatan Yıldırım, "Özellikle ağustos ayından bu yana attığınız adımları takip ediyoruz. Bunun için teşekkür ediyoruz ancak iyileşmede kademe kademe ilerleme yönteminin biraz daha hızlandırılmasının daha faydalı olacağı kanaatimizi de ifade ediyoruz. Bu konuları gerek bakanlarımız kendi aralarında gerekse biz başbakanlar olarak bütün detaylarıyla görüşeceğiz. Ziyarette, şahsıma ve heyetime gösterdiğiniz misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

MEDVEDEV: ZOR BİR DÖNEM GERİDE KALDI

Rusya Başbakanı Medvedev ise Türkiye-Rusya ilişkilerinde zor bir dönemin geride kaldığının altını çizerek, bu görüşmenin, ilişkilere ivme kazandıracağını söyledi.

Medvedev, "Hem objektif hem de subjektif nedenlerden ötürü iki ülke ticari ilişkilerinde duraklama yaşandı ancak biz büyük ortak projelerimizin gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugünkü görüşmelerin hedefi ekonomi, yatırım ve kültür alanındaki ilişkilere ivme kazandırmaktır" dedi.

Kaynak: Sputnik

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat