Yermük Mülteci Kampında salgın hastalık tehlikesi


Yermük Mülteci Kampında salgın hastalık tehlikesi

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 05 Haziran 2015 Cuma 22:27


Suriye'deki Filistinliler İçin Çalışma Grubu'nun verdiği bilgilere göre Yermük Kampında Sarılık ve Tifo Hastalıklarının Yayılmasından Korkuluyor

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye'deki Filistinliler İçin Çalışma Grubu tarafından yapılan açıklamada Şam yakınında bulunan Yermük mülteci kampında son haftalarda tifo ve sarılık hastalıklarına yakalananların sayısında artış görüldü. Bu iki hastalığın bulaşıcı olması sebebiyle gittikçe artmasından ve tüm kampa yayılmasından korkuluyor.

YETERSİZ SUDAN DOLAYI TEMİZLİK YAPILAMIYOR 

Suriye'deki Filistinliler İçin Çalışma Grubu'nun bugün (5 Haziran Cuma) yayınladığı rapora göre kampta gıda maddelerinin az olması, suların yetersizliği ve aynı zamanda temizliğin iyi yapılamamasından dolayı evlerin arasında atık maddelerin artması çevre kirliliğinden kaynaklanan bu tür hastalıkların da artmasına neden oluyor.

IŞİD YARDIM KURULUŞLARINA MÜSADE ETMİYOR 

Raporda, IŞİD'in Nisan başından itibaren Yermük mülteci kampını ablukaya alması ve kampa giriş çıkışları kontrol etmesi sebebiyle insanî yardım çalışmalarını yürüten kurumların tümünün bütün bu çalışmalarına son verdiklerine dikkat çekildi. Raporda yardım çalışmaları yapan elemanların IŞİD militanları tarafından ölümle tehdit edilmeleri sebebiyle söz konusu kurumların çalışmalara son verdikleri ifade edildi.

Rejim kampın sularını kesti 

Ayrıca kamplarda kalanların su aldığı musluklara su pompalayan aletlerin çalıştırılmasında kullanılan üç bin litreden fazla yakıtın da IŞİD militanları tarafından gasp edildiği bilgisine yer verildi. Şehir şebekesine bağlı boruların suları ise 267 günden beri rejime bağlı askeri güçler tarafından kesilmiş durumda. O yüzden kamptaki mülteciler içmekte ve temizlikte kullanacakları su bulmakta büyük sıkıntı çekiyorlar. Bu da çevre kirliliğinin ve hastalıklara neden olan mikropların artmasına yol açıyor

"Yermuk Ölüm Kampına Benzemeye Başladı"


BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Şam yakınlarında Filistinli mültecilerin kaldığı Yermuk Kampı'ndaki saldırıların bir katliama dönüşebileceğini belirterek, "Yermuk Mülteci Kampı Suriye'deki cehennemin en alt tabakası. İki yıl acımasız kuşatma altında yaşayan 18 bin Filistinli mülteci ve Suriyelinin kaldığı Yermuk Mülteci Kampı, ölüm kampına benzemeye başladı" dedi.

Ban, BM'de gazetecilere yaptığı açıklamada Yermuk Kampı'ndaki Filistinli mültecilerin karşı karşıya olduğu insani krizle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban, Yermuk Kampı'nda yaşananlara da değinerek, Suriye'deki krizin çok önceden tasvir edilemeyecek boyutlara ulaştığını belirtti.

Ülkedeki felaketin yeni bir boyut kazandığını kaydeden Ban, "Yermuk mülteci kampı Suriye'deki cehennemin en alt tabakası. İki yıllık acımasız kuşatma altında yaşayan 18 bin Filistinli mülteci ve Suriyelinin kaldığı Yermuk Mülteci Kampı ölüm kampına benzemeye başladı" diye konuştu.

Yermuk'ta yaşayan 3 bin 500 çocuk ve diğer sivillerin canlı kalkan gibi kullanıldığını ifade eden Ban, "Buradaki durum iki tarafı keskin kılıç gibi. Yermuk'ta yaşananlar acımasız bir savaş suçu ve faillerinden mutlaka hesap sorulmalı" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin kamptaki çatışmaların durdurulması, insani yardım ulaştırılması ve isteyen sivillerin tahliye edilmesi talebini hatırlatan Ban, "Yermuk'ta yaşanan olağanüstü insani trajedi, uluslararası toplumun çözmesi için muazzam bir test niteliğindedir. Hayatların kurtarılması için ortak eylem yapılması gerekiyor. Bekleyip bu katliamı izleyemeyiz. Yermuk'takileri kendi başlarına bırakamayız" diye konuştu. 

AA Ekibi Yermuk Kampı'nı Görüntüledi

Suriye'nin başkenti Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'nda açlıkla mücadele eden Filistinliler için aralıksız yapılan yardım çağrılarının ardından, gıda malzemesi taşıyan BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı ilk ekip kampa girdi.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, uzun bir aradan sonra kampa girişine izin verilen UNRWA kafilesinin faaliyetlerini görüntüledi. Çok sayıda Suriyeli ve Filistinlinin kampın girişindeki El-Bıttıha Meydanı'nda karşıladığı grup, keskin nişancı tehlikesine rağmen görevini başarıyla yerine getirdi.

Nüfusun 600 binden 20 bine kadar düştüğü belirtilen kamptaki yardım dağıtma işlemi, sokakların dar ve yıkılan evlerin molozlarıyla tıkanması nedeniyle küçük kamyonetlerle yapıldı. Filistinlilerin mülteci olarak yaşadıkları en büyük yerlerden biri olan kamptaki bina ve çarşıların kullanılamaz hale geldiği gözlendi.

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Şam temsilcisi Enver Abdulhadi, yaptığı açıklamada, "Yardımlar, Suriye yönetimiyle varılan anlaşma sonucu kampa girmiştir. Filistinli gruplardan oluşan ulusal diyalog heyetinden bir grup dün kampa girerek, Filistinli silahlı gruplarla bir araya geldi ve onlar da yardımların kampa girişini sağlayacakları ve kimseye ateş açılmayacağı konusunda söz verdi" dedi.

Abdulhadi, umutlu olduklarını ifade ederek, "İnşallah her gün düzenli olarak kampa yardım girmesi için çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Esed güçlerinin 189 gün önce abluka altına aldığı Yermuk Mülteci Kampı'nda şimdiye kadar aralarında çocuk ve yaşlıların da olduğu 50 kişinin açlıktan hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Yukarı Dön

İlgili Videolar


Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat