Yardım örgütlerinin Gazze isyanı


Yardım örgütlerinin Gazze isyanı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 22 Mayıs 2015 Cuma 16:51


Bölgede faaliyet gösteren 46 yardım örgütü, Gazze Şeridi'ndeki son duruma dair benzersiz bir rapor hazırlayarak, politkacıları son yıllarda sürdürdükleri politikalarda radikal değişiklikler yapmaya çağırdı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Yardım örgütlerinin hazırladığı ortak raporda Gazze Şeridi’ndeki son sekiz aylık durum "umutsuz durgunluk" olarak tarif edildi. İsrail ordusunun saldırıları sonucunda iki bin Gazzeli hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Bugün yaklaşık 100 bin Gazzelinin başının üstünde bir çatısı yok.

İNSANLAR GECEYİ HARABELERDE GEÇİRİYOR 

Rapora katkısı bulunan Medico İnternational adlı yardım kuruluşunun yöneticisi Riad Othman konuya ilişkin şunları kaydediyor: "Gazze Şeridi’nin yeniden imarı konusunda atılan hiçbir adım göremezsiniz, ben bir tane bile inşa edilmiş özel bir konut görmedim. Hatta tahrip edilen konutların inşaat molozları bile daha ortadan kaldırılmadı. İnsanların temiz içme suyu yok, geceyi bombalanmış harabelerin içinde geçiriyorlar. Bu durumun ne zaman değişeceği belli de değil."

SADECE PARA VERMEK ÇÖZÜM DEĞİL

Hazırlanan raporun adı: "Hedef tazelensin - Gazze’deki durgunluk aşılsın". Bu raporla aralarında Medico International, Terre des hommes, Oxfam ve Alman Heinrich-Böll-Vakfı’nın da bulunduğu 46 yardım örgütü, hükümetlerine, para vermekten öte bir çaba gösterme çağrısında bulunuyor. Othman bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Tek başına kalkınma yardımları, insani yardımlar, hiçbir siyasi değişim umudu olmadığı sürece ancak sınırlı bir değere sahiptir."MISIR İNSANİ YARDIM YÜKÜLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMELİ

Gazze’nin yeniden imarı için politikacılardan edilen talepler şöyle: İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki ablukasını kaldırması ve burada yaşayan yaklaşık 1 milyon 800 insanın Batı Şeria’ya erişiminin sağlanması. Gazze Şeridi’ne önemli ölçüde, ihtiyaç duyulan inşaat malzemelerinin ulaştırılması. Yardım örgütleri, ayrıca Filistinlilerden de artık tek bir ses olmalarını ve siyasi bölünmeye son vermelerini talep ediyor. Son olarak da komşu ülke Mısır’dan insani yardım konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmesi isteniyor.'Daha kaç defa Gazze’nin yeniden imarını isteyeceksiniz'

Yardım örgütleri ortak kaleme aldıkları benzersiz Gazze raporunda, Washington, Brüksel, Berlin ve diğer bölgelerdeki devlet ve hükümet başkanlarından, Gazze'ye yönelik sürdürdükleri politikalarında radikal değişiklikler yapmalarını talep ediyor. Othman, "Son yıllarda sürdürülen politikalar, prensipte Gazze Şeridi’ndeki halkın yüzde 80’ini yardım malzemelerine bağımlı hale getirdi, hatta gıda maddelerine bile. Sanki burası yeterince gıda malzemesinin yetişmeyeceği bir bölgeymiş gibi" diye konuşuyor.

Riad Othman, oysa Gazze’nin başka şartlar altında kendi halkının karnını doyuracak verimliliğe sahip olduğunun altını çiziyor. O nedenle Othman politkacıları "Daha kaç defa Gazze’nin yeniden imarını isteyeceksiniz" diye eleştiriyor. İsrail ile Filistin arasındaki sorunun ancak siyasi bir çözümle son bulacağını vurgulayan Othman, milyarlarca dolar değerinde de olsa sadece para vermenin yeterli olmadığını söylüyor.

Christian Wagner / Tel Aviv / Deutsche Welle Türkçe

 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat