“Yangının trafodaki elektrik kontağından çıkmış olması muhtemel”


“Yangının trafodaki elektrik kontağından çıkmış olması muhtemel”

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 30 Kasım 2016 Çarşamba 14:06


Başbakan Yardımcısı Kaynak, Adana’nın Aladağ ilçesindeki özel öğrenci yurdunda çıkan yangınla ilgili olarak, “İlk verilen bilgiler, bu yangının trafodaki elektrik kontağından çıktığı... Çıkması muhtemel diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile beraberindekiler, yangında yaralananları tedavi gördükleri Adana’daki hastanelerde ziyaret etti.

İlk olarak Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen Kaynak, Soylu ve Kaya, yaralılara ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Doktorlardan yaralılar hakkında bilgi alan Kaynak, Soylu ve Kaya, daha sonra Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde de tedavi gören yaralıları ziyaret etti.

AA’da yer alan habere göre, Başbakan Yardımcısı Kaynak, hastane çıkışında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin acı bir olayı hep beraber yaşadığını belirterek, “Öncelikle büyük geçmiş olsun. Aladağ’da bugün mâlesef çok acı bir olayı hep beraber yaşadık, milletimiz beraber yaşadı. Akşam 19.30 sıralarında yangın neticesinde bir yurtta 12 vefat var, 10’u çocuk 2’si yetişkin. 24 yaralımız var. Değerli İçişleri Bakanı’mız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’mız, AK Parti Genel Başkan Yardımcı’mız, Adana milletvekillerimizle birlikte Aladağ’a gittik.” diye konuştu.

“Büyük Geçmiş Olsun”

Kaynak, yangının çıkış nedeninin henüz kesinleşmediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tabî yangının çıkış sebebiyle ilgili Aladağ Savcılığı hemen duruma vaziyet etmiş. Bir keşif yapılacağını ifade ettiler. İlk verilen bilgiler, bu yangının trafodaki elektrik kontağından çıktığı... Çıkması muhtemel diyorlar. Tabî ahşap kaplamalar var, strafor, yalıtımlar var bunlar tutuşmuşlar. Çocuklarımızın bir kısmında atlamaları sonucunda ayaklarında kırıklar var, bir kısmının dumandan etkilenmeleri sonucu hastalıkları var. Tabî bu arada vefat edenler, adlî tıptaki otopsilerden sonra defnedilecekler. Milletimizin başı sağolsun, büyük geçmiş olsun. Geride kalanlara acil şifalar diliyoruz.”

Olayla ilgili araştırmaların devam edeceğini kaydeden Kaynak, olayın bütün yönlerinin yargı tarafından soruşturulacağını, bir yandan da yangına karşı tedbirlerle ilgili gerekli çalışma ve araştırmaların yapılacağını söyledi.

“Sorumlularla İlgili İşlemler Yapılacaktır”

Yurdun Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izin verilmiş bir yurt olduğuna dikkat çeken Kaynak, şöyle devam etti:

“O bakanlığımız kendi çalışmalarını yapacaktır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’mız psikososyal destek yönünden, olayın ilk anından itibaren 32 görevlisiyle sahada. Biz hem yaralananların hem de hayatını kaybeden çocuklarımızın, yavrularımızın ailelerinin yanında olacağız. Neticede olaya sebebiyet veren, yangına sebebiyet veren her neyse bu ortaya çıkacaktır ve sorumlularla ilgili işlemler yapılacaktır. Şimdilik böyle söylemekle yetinelim. Büyük bir acı ve dram hâlen sıcak.”

Bir gazetecinin “Tören yapılacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine Kaynak, “Törenle ilgili ailelerin tutumu çok önemli. Ne diyecekler, ne isteyecekler, Adana valimiz olayın en başından beri Aladağ’da, bizimle beraber döndü. Ailelerle temas kuracaktır. Ama cenazelerin nakli ve defni için biz hükûmet olarak, valilik olarak görevde olacağız.” ifadesini kullandı.


Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat