Kur'an Hayatta Üç Şeyi Sürekli Bizden İstiyor


Yalçın İÇYER, Kur'an Hayatta Üç Şeyi Sürekli Bizden İstiyor

Yalçın İÇYER


A+ | Normal | A-


Sevgili kardeşler!

Sizleri Allah'ın selamı ile selamlıyorum. Size bugün ilk cuma hütbemden bugüne kadar verdiğim hütbelerin, derslerin ve sohbetlerin özetini ve temel esasını anlatacağım. Evet şaşırmayın 1974 yılında Ankara'nın bir köyünde verdiğim ilk hutbeden beri yaptığım tüm kıraatların temeli ve özetini size iki sayfa içinde anlatacağım. Şunuda ekleyeyim, bundan sonra Allah bana ve sizlere hayırlı ömür veririse hep bunu anlatacağım.

Bu benim tesbitim değil. Okuduğum Kur'an'ın bana verdiği derstir. Her okuduğumda bu dersi alıyorum. En son iki hafta önce Wüpertal Üniversitesin'de verdiğim seminerde yine bu özeti verdim. Müminin hayatı bu özette anlatacağım üç sutun üzerinde yürür. Resullerin hepsi göreve başladıklarından itibaren başlamış ve Risaletleri bittiği güne kadar devam etmiş. Kur'an kendi muhatabının bu üç enerji kaynağı ile yürümesi için üç zamandan sürekli örnekler veriyor. Tarih, yani geçmiş zaman-, hal-yani içinde yaşanan zaman- ve gelecek zaman-kıyamete kadar ki zaman. Kur'an muhatabına bu üç zaman diliminden canlı örnekler vererek şu üç aksiyonu sürekli canlı tutuyor. TALİM; öğrenme, yüklenme, bilme  TERBİYE; eğitme, edeplendirme, ahlaklanma TEBLİĞ: ulaştırma, aktarma, davet etme. Son Resule vahyin yirmi üç yıl inmesinin anlamı bu üç esasın canlı tutulmasıdır. İlk inen ayetlerden son inen ayetlere kadar hep bu üç esas anlatılıyor. Bunu insanın tabii beslenmesine benzetiyorum. İnsan biyolojik olarak üç şeyden beslenir. Hava, su ve toprak. Solunum, içmek ve beslenmek. İnsan ne yediğini ve içtiğini bilmeli. Yediği içtiğini sindirmeli ki enerjiye dönüşsün. O da yukarda yazdığım üç eylemdir.  İnsanın ruhi yapısını temsil eden kalpte böyle bir üçlüye muhtaçtır. Bu da yukarda verdiğim üç kavramda kendisini gösteriyor.  Bunları örneklendireyim. Önce hutbemin başına yazdığım asır suresini bu kavramlar açısından görelim.

Son Resul için Nasr suresi ve Asr sureleri çok güzel örneklerdir. Asr suresi bir başlangıçtır. Nasr suresi ise bir sonuçtur. Ama iki surede de aynı konular vardır. Biz genelde Kur'an'ı bildiğimizi ve ezberlediğimizi genelde derin düşünerek okumuyoruz. Ayetler canlı hayatın simgeleri ve işaretleridir. Asr suresi, ilk iki ayeti, bir hakikate dikkat çekiyor ve insana onun ve tarihin akışını öğretiyor. Sonra bu hakikate iman eden insana, yaptığı sözleşmenin, kendisini terbiye etmesi gerektiğini anlatıyor. Üçüncü bölümde ise bu terbiyenin enerjisinin başkalarını da aydınlatması gerektiğini anlatıyor. Bu aydınlatma bazılarını rahatsız edebilir, işte o zaman da direniş olan sabır gerekiyor.

Şimdi diğer Resuller'den birer örnek vereyim. Ve sizlere bir yöntem vermiş olayım. Kendinizi bu davanın adayları kabul ediyorsanız. Ve kendinizi Resullerin mirasçıları kabul ediyorsanız, yaşadığınız hayat boyunca bu üç ilkeyi ayakta tutmanız gerekiyor. Tüm bu üç mesafeyi veya üç merdiveni Asr suresinde okuyoruz.

Nasr suresi bir akibeti anlatıyor. Mekke'de bir dağın başında ki bir mağaradan başlayan bir dava şimdi tüm  Hicaz'ı sarmış ve Risaletin son yılları gelmiş çatmış. 'Rabbin seni terk etmiyecektir. Sana kızmayacaktır. Gün be gün senin için daha hayırlı olacaktır'[1]. İşte Allah ile Resulu arasında yapılan anlaşmanın sonucu. Resulullah (s) verdiği söze sadık kaldı. Direndi. Cihad etti. Salih amel işledi. Kavga verdi. Kısacası Rabbına verdiği söze sadık kaldı. Allah'ta ona mukfatını verdi. 'Allah'ın zaferi ve fetih geldiğinde, sen insanları Allah'ın hükmüne gurup gurup girdiğini göreceksin'[2]. Ama sen yine durma. Cihada devam et. 'Rabbını tespih et. Ona kulluğunu devam O'na bağışlama dile.'[3] Görüyorsunuz, son nefese kadar kulluğa devam gerekiyor. Talim, Terbiye ve Tebliğ. Böyle bir sorumluluğa varmısınız? Bize Rabbımız pratik yaşanmış örnekler veriyor. Şimdi bu örnekleri okuyalım ve sözleşmeye hazırlanalım.

  1. Örnek Hz. Lokman, bir babadır ve aynı zamanda bir Resul. Yaşadığı vahyi tek tek yavrusuna anlatıyor. Ona anlattıkları Rabbından aldıkları vahidir. Hayatında pratik yaşadığı gerçek ilmidir. Şimdide almış yavrusunu ona tebliğ ediyor. Onu da terbiyesine hazırlıyor. Bizede üç kavramın teoriden çıkarıp pratiğe sokuyor. Hayali şeyler olmaktan çıkarıyor. Yaşanmış şeyler haline getiriyor. 

    a)- Başta tevhidi anlatıyor. Şirke girmemesini nasihat ediyor.[4]

    b)-Hesap günü olan Ahireti anlatıyor. Hemde tüm inceliklerine kadar. Hayatı uyanık hale getiriyor.[5]

    c)-Aileden başlayarak sosyal ve güzel ahlakla ilgili tüm kuralları öğretiyor. Anne ve babaya karşı saygı, günah işlememe, insanlara karşı sesisini bile yükseltmeme. Yeryüzünde gururla yürümeme. Ve daha çok incelikler.[6] 

  1. Hz. Yakup hayatı boyunca yaşadığı vahyi gözlerini ölüme kapatacağı sırada bile tebliğine devam ediyor. O çocukları ile en son  şu diyaloğu yaşıyor. 'Sizler Yakub kendisine ölüm geldiğinde, çocuklarına şunu sorduğunda orada hazırmı idiniz? Ey yavrucuklarım benden sonra kime kulluk yapacaksınız? Dediler ki,  senin ve senin ataların İbrahim, İsmail ve İshaak'ın tek ilahı olan ilaha kulluk ederiz.'[7] Yine'TALİM, TERBİYE ve TEBLİĞ' bir ayette dahi olsa bunu görüyoruz. Ve bu da canlı yaşanmış tarihi bir belgedir.
    BU ÜÇ SÜREKLİ AKSİYONU ŞU DÖRT DUADA GÖRÜYORUZ
  1. Resulullah'ın Dusı '....Ve deki ey Rabbim ilmimi arttır.'20/114(Talim)
  2. Hz.İbrahimin duası'Ey Rabbim beni ve zurriyetimden olan çocuklarımı namaz kılanlardan kıl...'14/40(Terbiye)
  3. Hz.Musa'nın Duası  'Ey Rabbim göğsümü aç, işimi kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu kaldır ki sözüm anlaşılsın.' (Tebliğ) 20/25-28
  4. Hz.Yusufun duası son ana kadar uyanık olma.'Ey Rabbim mülkü sen bana verdin. Olayların yorumunu sen bana öğrettin. Sen benim velimsin beni müslüman olarak öldür ve salihlerle birleştir.'[8]

     Sevgili kardeşler sizleri ve kendimi bu büyük sorumluluğu yüklenmeye davet ediyorum. Bugün müslümanların en çok kayıp ettikleri özellik bu üç esasın bir arada bulundurmamalarıdır. Onun için bizde kayıp ettik, insanlıkta kayıp etti. Çünkü inananlar ve insanlar Resullerin yaptığını yapmadıkça mutluluğa ulaşamazlar. Bu mutluluğa ulaşmak için gelin tüm çabalarımızı ortaya koyalım. Allah Resullerine yardım ettiği gibi bize yardım etsin. Allaha emanet olun.
[1]-Duha suresi 2, 3[2]-Nasr Suresi 1,2,3[3]-age 3-4[4]-Lokman suresi31/13[5]-ags 31/16[6]-ags 31/14-19[7]-2.Bakara suresi 2/133[8]-Yusuf suresi12/101


Yukarı Dön

Yorum yap yorum

Yorumlar

Rıdvan D.
01.06.2013 00:15
ve şahitlik böylece icra olur.
İstifade ettik.Allah bereketlendirsin.Bugünün lokmanı,yakubu...olabilme duası ile.....
Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat