Çocukların Başını Ağartan Güne Hazır Olmak


Yalçın İÇYER, Çocukların Başını Ağartan Güne Hazır Olmak

Yalçın İÇYER


A+ | Normal | A-


 Şu halde eğer inkâr ederseniz, yeni doğan bebeleri ak saçlı ihtiyarlara döndüren o gün nasıl korunacaksınız?

 O gün gök  paramparça olacak. Ve ilahi vaad gerçekleşecek.'73/17-18

 1-GİRİŞ

Rabbımız,  Allah'a  sonsuz  hamdüsenalar  olsun.   Onun  Resullerine ve dostlarına salat ve selam olsun.  Rabbim  onların yolunda olanlardan razı olsun. Bizi de onlardan eylesin.

Sevgili kardeşlerim! Sizleri ve tüm Müslümanları  Allah'ın selam ile selamlıyorum.  Rabbim sizlerin ve mazlumların yar ve yardımcısı olsun. Önce  kayıp ettiğimiz bir değeri hatırlatayım. Hicret tarihimiz çağdaş müstekbirler tarafından tarihe gömüldü. Ama biz sahip çıkacağız inşallah.

Yeni başlayan 1438. hicri yılınızı  ümmete hayırlı olması dileği ile  hayırlı olsun diyorum. İnşallah bu yıl kalbi ve sosyal takvamıza vesile olur. Ve İslam ümmetinin acıları diner.

Kardeşler!  İlahi eğitim  insanın imanının aktif kalması için salih amel yanında Rabbimiz üç konuyu sürekli canlı tutuyor. Bunlar; dünyanın geçiciliği, tarihin yaşanmış olması ve ebedi olan ahiret hayatı.

Kur'an baştanbaşa bu üç konuyu sürekli muhataplarını dikkatine sunuyor.  Bu eğitim  sistemine bağlı olarak sizlerle hutbelerimi paylaşıyorum. 

Bugün sizlere Rabbimizin kitabında sürekli hatırlattığı Ahiret hayatından bir sahne  üzerinde duracağım. Daha ilk inen Kur'an'da hem Resulullah'a, hem ashabına ve hem de Mekke  şurekasına  hatırlatılan çok canlı bir sahne.

II-AYETLERİN GEÇTİĞİ BÖLÜM

Kıyametin  bu  çok canlı sahnesini  anlamak için 74/11-18  kadar  ayetleri  okumak gerekiyor. Bu ayetlerin muhatabı ayetleri kendisine okumalı ve ayetlerin kendisine hitap ettiğine iman etmeli. "Ni'met sahibi olup yalanlayanları bana bırak ve onlara biraz mühlet ver."

11.Ayet Ulu nime; nimet sahiplerini hatırlatıyor.  Sahip oldukları  varlık, kapitalist hayat,   zaman sonra  başlarına geleceğini onlara unutturmuş. Yine ayet   onlara  kısa bir zaman mühlet veriyor.  ĞUSSA;  boğazda kalan ve insanın boğan, nefesini tıkayan bir yiyeceği anlatıyor.

Şüphesiz elimizde  bağlar ve kızgın ateş var. Boğaza takılıp boğan ve şiddetli azap vardır.

12.13.Ayetler   bu dünyada zevkle yaşamalarının  ve mülkün gerçek sahibini unutmalarının karşılığında  onları bekleyen  yiyecekleri hatırlatıyorlar. Refe,  paramparça olmak, toz düman olmak. Canlı volkan patlamasını gözler önüne seriyor.

O gün yeryüzü ve dağlar şiddetle sarsılır ve dağlar dağılmış kum yığını olmuştur.
14.Ayet  Bu dehşetli olaya   giriş yapıyor.  Yıkılmaz dağların ne hale geleceğini gözler önüne seriyor.

Muhakkak ki Biz, size, üzerinize şahit olacak bir resûl gönderdik. Firavuna resûl gönderdiğimiz gibi. Fakat firavun resûle asi oldu. Bunun üzerine onu çok ağır bir yakalayışla ahzettik (tutup aldık).

15.16 Ayetler  nimet sahiplerinin  somut bir  örneğini hatırlatıyorlar.  Firavun hanedanı.  Firavun bir semboldür.  Bir kişiliktir.  Bir otoritedir.  Vasfı 'RESULE'  isyandır.  Ve bu isyanın akıbeti.

17.18  Ayetler bundan sonra geliyor.  Ve insana soruyor.'ne olacak  haliniz,   nasıl kurtulursunuz?  Kendinizi nasıl korursunuz? Sahip olduklarınız sizi koruyabilecek mi? Bu sahneyi güzel oku ey insan.

III- BU GÜNE HAZIRMIYIZ KARDEŞLERİM?

Gelin kendimizi  sorgulayalım.  O gün   takvamız ne olacak?

a)- Ayet,  okuyana kişi veya kişilere direk hitap ediyor.  Sizler  nasıl  korunursunuz?  Bur da, takva kelimesi  Arapçada ki dil anlamında kullanılmış. Bir tehlikenin  karşısında  ne yapılabileceğini soruyor?  Ne yapabilirsiniz?  Var mı sığınağınız?  Burada takva gelecek  tehlikeden insanın korunmasının var olup olmadığını sorguluyor. Bu dünyanın takvasını tarif ediyor.  İlahi yasalara saygılı olursanız o gün korumanız yani takvanız olacaktır.

b)-O gün belirli bir gün değil.  Zamanı, yeri  bilinmiyor. Her an ve her yerde sizi yakalayabilir.  O halde  zamanınıza ve bulunduğunuz yere dikkat edin.   Takvalı olun, yani saygı gösterin. Hangi halde sizi yakalarsa o halde dirileceksiniz. Şimdi  bakın bakayım zamanınıza  ve yerinize.  Hayır   üzere misiniz, şer üzere misiniz?

 c)- Çocukları  yaşlandıran gün'   İnsanın yaşlanmasını çektiği acılar ve sıkıntılarla izah edilir.   Bu bir benzetmedir. O olay öyle ağır,  öyle acılarla ve öyle   korkunçluklarla dolu olacak ki insana  uzun yıllar gibi gelecek ve insanın bembeyaz yapacak.

'VİLDAN'  küçük çocuk veya çocuklar.  ŞİYBA'  saçları bembeyaz olmuş  yaşlı. Resululllah'ın  sakalında  beyazlaşma olduğunda sahabe sorar.  Ya resulullah, sakalın şeybe oldu. Yani ağardı.  O da şu cevabı verir.  Beni  Hud suresi 112.Ayeti ve  Müzemmil Suresi 17. Ayeti ağarttı. 

IV- O GÜNE   HAZIR OLANLARI SELAMLIYORUM

Sevgili kardeşler çok yakındır. Ve o gün kesindir.  O gün  öyle korkunçtur ki  emzikli anne  yavrusunu  atı verir.

“Ey  insanlar Rabbınıza karşı saygılıolun. Şüphesiz zelzle günü çok  büyük bir olaydır. Onu göreceğiniz gün, her emzikli kadın emzirmekte olduğu çocuğundan geçer ve her hamile kadın da karnındaki çocuğunu düşürür. İnsanları sarhoş görürsün; hâlbuki onlar sarhoş değillerdir. Ne var ki Allah’ın azabı çok şiddetlidir.”22/1-2 

Gelin  günlerimizi böyle bir gün için takva olacak günler yapalım. Daha  çok yaşayacağız hayali ile unutmayalım  o günü.  Bir rivayette, resulullah(s)  ashabına bu ayeti okuyor ve insanların çoğunun o gün bu dehşeti yaşayacağının korkusunu haber veriyor. Ve onları uyarıyor. O gün kıyamet günüdür.  Dikkat edin ve o güne hazır olun. Dünya zevkleri sizi oyalamasın.

Resulullah şu duayı çok okurdu:  'Allah’ım ömrümün en hayırlısını en sonu kıl.  Amellerimin en hayırlısını en son amelim kıl  ve günlerimin en hayırlısı sana kavuşacağım gün kıl'.  

Rabbim bizi de hazır olanlardan kılsın. Ve bizi her an yakalayacak o çok korkunç olaya hazır olanlardan eylesin... Hicretiniz mübarek olsun. Kerbela şehidlerine selam olsun.  Allah'a emanet olun.


Yukarı Dön

Yorum yap yorum

Yorumlar

Kemal Songür
26.10.2016 19:51
akıbete yönelik hak uyarılar..
Ürperten ayetler eşliğinde yaptığınız hak uyarılar için Allah razı olsun Yalçın ağabeyim. Rabbimiz, akıbeti cennet olan salih amelleri bize sevdirsin, sıratımustagım'den ayırmasın ve canımızı müslüman olarak alsın dualarımızla.
Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat