Bir Müslüman Kürdün, Kürdlere Tarihi Çağrısı


Yalçın İÇYER, Bir Müslüman Kürdün, Kürdlere Tarihi Çağrısı

Yalçın İÇYER


A+ | Normal | A-


"Mümin erkeklerle mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, kötülükten alıkorlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler, Allah ve Resûlüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azîzdir, hikmet sahibidir."'9/71


Allah'a sonsuz,  hamdu sena ediyorum. Salat ve selam tüm resulerine ve son resule ve dostlarına olsun.  Selam onlarin zolunda olanlarda olanlara olsun.  Rabbim bizi onlardan eylesin.

Bu mektubumu, bir müslüman hassasiyeti ile yazıyorum. Tarihi okuyan, Kur'an ışığında tahlil eden ve aktualiteyi takip eden bir müslüman olarak yazıyorum. İlk hedefim Kürdlerdir. Özellikle kandırılan müslüman halkımızadır. Mektubu okuyan her kimsenin, çevresinde ki insanlara ulaştırmasını rica ediyorum.

NEDEN BÖYLE BİR ÇAĞRI?

Bugünlerde üç tarih okuyorum. Kur'an, hep okuduğum tarih. Resulullah'tan sonra ki hicret tarihi ve şu an yaşanan aktuel tarih.  Bu üç tarihle böyle bir yazıyı yazma ihtiyaç duydum. Özellikle ahmakça kandırılan kürtlere yazıyorum. Yıllardır onların kandırlıdığını; onlara ve onlara önderlik yapan yazarlara, hocalara, önderlere  her fırsatta anlattım.  Ama kimse dinlemdi. Tabii dinleyenlerde oldu.  Parçalanan tüm Kürdistan topraklarının üzerinde ki Kürd grupların önde gelenleri ve onlara dini kullanarak, çıkar, korkaklık ve dini yanlış yorumlayarak müslüman halkı kandıran hocalara ve yazarlarla konuştum. Onlara tarihi ve olayları hatırlattım. Herşeyden önce Kur'an'ı ayetleri hatırlattım. Ama malesef dinletemedi. Bir kısmı gerçeği anladı ve döndü. Kimi bu dönüşü, ihanet damagası ile  ölümle ödedi. Kimisi, pasif hayata çekildi.  Türkiye, Suriye, Irak, İran'da ki Kürdistan bölgelerinde ki ileri gelenlerle konuştum. Almanya'a bulunduğum yıldan beridir de yine her fırsatta söylüyorum. Ve söylemey devam edeceyim. Bizim tek dostumuz Allah'tır ve yurdumuz İslamdır.  

Bugün Kürtler adına çıkmış tüm hareketlerin bizim hiç bir hakkımızı  getirme gibi bir dertleri yoktur.  İşte yakın bir kaç senelik olaylar bunu şahididir.  Bunun en güzel öerneği Suriye ve Türkiye ve de Irak. Suriye'de Nusayri rejimine karşı başlatılan direnişte, Nusayrilerle beraber oldular. Onlara özerk bölge sözü verildi. Gerçi sözkonusu hareketler zaten Kürt halkını temsil etmiyordu. Sosyalist, Irkçı ve batı idolojierine inanan gruplardı. Ama bugün ne oldu? Nusayriler onları ateşin ortasında bıraktı. Güya ABD yardım ediyor.

Halen anlamadınız mı? Müstekbir ABD çıkarı olmadan kime yardım eder. Size hiç özerk bölge verirler mi?   Türkiye'de Kürtlere ve Alevilere özerk bölge sözü verdiler. Ama ne oldu? Otuzbeş yıl, türk ve kürt anne babalar ağladı.   Şimdi, Halepçeyi bombalayan Saddam kimin adamıydı? Kimyasal nerden gitti?  Nerde yıllarca koruduğunuz Nuseyriler? Neden size sahip çıkmıyorlar? İran, size özerklik sözü verdi. Sonra hepinizin işini bitirmedi mi?  Kısaca yine kandırılıyorsunuz.  Türkiye'de ayaklandırlıyorsunuz. Kendi elinizle ayağınıza balta vuruyorsunuz. İki yıldan fazla duran kanı yeniden başlatacaksınız ve bugüne kadar elde edilen ilerlemelerin hepisi gidecek.  Hep kullanılıyorsunuz. Burada HUDA-PAR'a bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Lütfen sizden ne kadar insan vurursalar vursunlar. Çatışmalar girmeyin. Yirmisekiz şubat öncesi haller yeniden yaşanmasın...

             
Kobaniye gitmiştim. Üç yıl önce. Kürt oldukları halde müslümanlara geçit vermiyorlardı. Oruçlu olduğumuzu bile gizleme durumunda kaldık. Nusayrilere, ajanlık yapıyorlardı. Oradan direnişçilere bırakı yardım götürmeyi, yakaladıklarını teslim ediyorlardı.  Geçen ramazandan sonra, Afrin bölgesine gittim. Hatıralarımda yazdım. Kürt bölgesini gezdim. Kürt İslami cephenin önde gelenleri ile gezdim.  PKK ve PYD'nin yaptıklarını bizzat gördüm. Tabii burda sözkonusu yaptığım halk değil, hareketler ve onların yöneticileridir.  Afrin  bölgesinde de Diyarbakır'da ki gibi gençleri öldürdüler ve medya'ya müslümanlar yaptı diye inetrnetlere verdiler. Biz de böyle müslümanlık mı olur deyip din düşmanlığı yaptık.

Sonuç olarak, Şivan'a yeniden Heylohawar yazdırmak istemiyorsanız aklınızı başınıza alın. Başınıza alın. İslama sarılın veya sarılalım. Yakın dönemde İslam dünyasında ki tüm sınırlar kalkacak ve tağutlar tek tek yıkılacak ve emperyalistler tek tek o bölgeden çıkacak.  Bu İslam adına çıkmış, dar kafalı ve mezepçi, ırkçı gruplar da kalkacak ve ümmet anlayışı hakim olacak. Rica ediyorum bu söylediklerime utopya demeyin. Ben bu dönemin çok yakın olduğu kanaatındayım. Biz evrensel İslam kardeşliğini yüreklerimize yerleştirip onun için mücadele verelim.

Allah'ın nurunu boş laflarıyla söndürmek isterler. Ama Allah gerçekleri örtbas edenlerin zoruna da gitse, istemeseler de nurunu tamamlayacak ve kuvvetlendirecektir.'61/8 Bu'nur' 1436 yıl önce tamamlandı. Biz de o'NURA' tabii olan Resulullah ve ashabı gibi olsak, inşaallah yeniden tamamlanacaktır.  Sizleri bu NUR'un altına girmeye davet ediyorum. Yazımın başına aldığım ayette belirtildiği gibi bir dost ve bir kardeş çağırıdır. Rabbım bu NUR'da bizi ve İslam ümmetini buluştursun.


Yukarı Dön

Yorum yap yorum

Yorumlar

Kenan Ufuk Laleli
03.11.2014 14:27
Aciklama/Düzeltme/Özür
Bir önceki asagidaki yorumumda kullandigim 3./Son Paragraftaki ifadeleri sonra kendim okudugumda, yanlis anlasilmaya müsait oldugunu fark ettim ve yorumun akabinde Admin kardese mail attim son kismi/pragrafi öyle kastetmedigimi ve yalis anlasilmaya müsait oldugunu ve son paragrafi cikarmasini istedim ve yorumu Yalcin bey okuduysada ondan özür diledigimi ve hakkini helal etmesini yazdim, iki gün bekledim Admin kardesten ne ses var nede yorum düzeltildi, ben iki gün sonra tekrar Admine mail attim ayni istegimi yeniledim iki gün daha bekledim yine ses seda yok, bende bu aciklamayi alenen yapmak durumunda kaldim.

Aslinda benim son paragraftaki kastim, Mehmet Göktas hocadan dinledigim bir olayi dile getirmekti ama baktimki benim yazdiklarim Yalcin beyi direkt hedef aliyor o zaman hatami anladin ve yukardaki düzeltme girisimlerini denedim.

Evet Mehmet Göktas hocadan ne dinlemistim: „Bati sehirlerin birindeki bir Müftü bir Cuma günü Dogu sehirlerinden birine gidiyor ve orada Cuma namazindan önce cemaata vaaz edecek vaaza cikmadan önce caminin hocası soruyor cemaata hangi konuyu anlatayim neye daha cok ihtiyaclari var mealinde, hocada diyorki, Müslüman kardesliginden bahsetmede neden bahsedersen bahset……..

Editörün Notu:Değerli kardeşim,mailiniz bize ulaşmadı.Teknik bir aksaklık olabilir.Ulaşan mailleride,yorumlarıda hemen değerlendiriyoruz.
Kenan Ufuk Laleli
30.10.2014 09:57
Selam
S.a.

Yalcin bey tarafindan yapilan bu cagriyi, bir Müslümana yakisacak önemli bir aciklama olarak görüyorum ve kendisini bu cesur aciklamasindan dolayi kutluyorum, Allah razi olsun.

Bu aciklamayi veya cagriyi yapan kisi bir türk Müslüman düsünür olsaydi, maalesef söylenen gercek yine havada kalacakti ve Fikret beyin elestiriside duygusal olarak zihinlerde/kalblerde dogru bulunacakti.

Selam ve dua ile.
Yalcin İcyer
29.10.2014 17:50

PKK, JITEM ve onlarla isbirligi yapanlar benim aileden 17 kisi katlettiler ve beldemiz 23 yil ates üzerinde hergün aci haber bekleme acisini yasadi. Bir ne kast ediyorsun bilmiyorum ama sanki yazimda PKK savunmasi yapmisin havasini veriyorsun. Böyle bir seyden rabbima siginiyorum. Ve cagrimi tekrarliyorum, bölgede silaha sarilanlar bir kez daha kayip edecektir. Rabbim o günleri yeniden göstermesin. Selam ve dua ile.
Fikret
28.10.2014 20:23
.....................
sayın yalçın bey pkk sizin ailenizi,kardeşlerinizi,durmadan katlederse sesinizi çıkarmayın,sıra size gelene kadar sabırlı olun,çünkü 28 şubat öncesi haller yaşanmasın lütfen.selam ve dua ile.
Kemal Songür
27.10.2014 10:53
felaha çağrı...
''Kendi elinizle ayağınıza balta vuruyorsunuz. İki yıldan fazla duran kanı yeniden başlatacaksınız ve bugüne kadar elde edilen ilerlemelerin hepisi gidecek.'' diyerek uyarmaktasınız.
Evet iki yıldır kürt Şehmuz babanın da türk Ahmet babanın da evladı hiç uğruna ölmemekteydi. Kan durmuştu, Barzani, Şivan Perver ve Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır çıkışını çok önemsemiştik ve doksan yıllık şovenist/ırkçı söylemlerin tarihin çöplüğüne yavaş da olsa atılmaya başladığının resmi idi.
30/22-49/13 ayetlerini inkâr edenlerin ırki/kavmi üstünlük sapkınlığına/saplantısına düçar olmasından dolayı tarih boyunca milyonlarca insan karşılıklı olarak katledilmişler, hem bu dünyalarını hem ahiretlerini mahvetmişlerdir. Kavmiyetçilik/ırkçılık hem Allah'ın ayetini inkar etmek hem de insan aklına hakarettir.
İnsana verilen akıl da Allah'ın ayetlerindendir ve verilen bu akıl gereğince kullanılmaz ise pisliğe/zillete mahkum olur, bu gerçeği aklı veren Allah bildirmektedir.
Yalçın ağabey umarız uyarılarınız gönüllerde mâkes bulur. selam ve dua ile.
Yorum yap yorum

 

Yazarın Diğer YazılarıAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat