Yakın tarihin tanığından Kemalistlere ithafen


Yakın tarihin tanığından Kemalistlere ithafen

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 03 Mart 2016 Perşembe 21:49


Cumhuriyet tarihinin canlı şahitlerinden Hacı Yusuf amca, kuruluş döneminde Kemalist ideolojinin Müslümanlara yönelik baskısını bire bir yaşamış biri olarak şahit olduğu olayları anlatıyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Cumhuriyet tarihinin canlı şahitlerinden Hacı Yusuf amca, kuruluş döneminde Kemalist ideolojinin Müslümanlara yönelik baskısını bire bir yaşamış biri olarak şahit olduğu olayları anlatıyor.

Kısa bir zaman önce Hakkı Rahmetine kavuşan Hacı Yusuf amca, nufus kaydına göre 1925, asıl doğum tarihinin 1923 olduğunu söylüyor. "Köy yerlerinde hele ki o zamanlar çocuk doğduğunda köyden şehre gidipte zamanında kimse nufusunu çıkartamıyor" diyor. "Çocuğu olanlar, bir ara imkanı olacak da, yol parası bulacak sonrada kasabaya gidip çocuğuna nufus çıkartacak... O zamanlar öyleydi" diye devam ediyor Yusuf amca.

Vefatından kısa bir züre önce yaşadığı döneme ait hatıralarını konuşma imkanı bulduk. Anlattıkları içinde sakladıklarının zerresiydi belkide. Hayatını elli kelimeyle sürdürmüş birisi olarak, saf temiz, art niyetsiz bir Anadolu insanı. Sizde kendi sesinden yaşadıklarını dinlemelisiniz.

Yukarı Dön

İlgili Videolar


Etiketler:

Yorum yapyorum

Yorumlar

Hüseyin Alan
04.03.2016 14:37
Çok Hoş
Hoş olan, bunların canlı şahitleriyle duyurulmasıdır. Seni tebrik ediyorum Yakub.

Onlar din adına çok şey bilmediler, şansları yoktu. Ahali, tekke, zaviye gibi tarikat örgütlenmelerinden "avam" dinini, halk dinini öğreniyordu. Türkçe bu kadar öğretiliyordu. Daha fazlasını bilme imkanları yoktu.

Medrese, seçkin bir sınıfa dinin aslını öğretiyordu. Ama Arapça. Arapça bilenlere.

Ahaii temiz, saf insanlardır. Allah'ı seviyor, dinlerini en yüce değer olarak biliyorlardı ama o sevdikleri dini, o kadar biliyorlardı.

Bilenlere, medreselilere gelince, onlar devletlüydü. Bürokrattı. Onların kavgası, yıkılan veya yeni kurulan devlette yer kapmaktı.

Günümüzde ahali aynıdır. Değişmedi. Aynı saflığı ve temizliği yaşatıyor. Bilgi düzeyi de aynı.

Medreslilerin nesli, ilahiyatçısından diyanetçisine, sivil toplumcusundan partilisine kadar okumus kesimdir. Bunlarda aynı kavgayı vermeye devam ediyor!

Bu sebeple ahaliyle çatışmaya girmek, onların din anlayışını eleştirip durmak, hem stratejik bir hata, hem de bu memleketin yakın tarihine cahil kalmanın neticesidir.

Bu gün dini bildiğini söyleyenlere denecek bir söz var: Hakkaten bir kavganız varsa "varlıklı olanlara", "ahaliyi yönlendirenlere", "liderlere", "her düzeyde yöneticilere" karşı verin. Dini bildikleri halde istismar edenler, bozgunculuğu üretenler bunlar da ondan! Hani peygamberler de tüm kavgalarını bu oligarşik sınıfa karşı vermişti ya, hani peygamberlere karşı çıkanlar da bu sınıftan olanlardı ya! Anlaşılıyordur umarım!
Kemal Songür
04.03.2016 00:55
...
Doksan yıllık tarihi süreçte, m. kemal-inönü DAHİL ve de 60-70-80-90'lı yıllardaki darbeler, 28 şubatlar dahil olmak üzere hiçbiri Tayyip Erdoğan gibi DİKTATÖR olmamıştır ve onun gibisi GELMEMİŞTİR DİYEN/diyebilen radikallerimiz bu videoyu seyretmelidir.
Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat