Yahya Musa: Abbas ve Hükümeti, iktidarı gasp etti


Yahya Musa: Abbas ve Hükümeti, iktidarı gasp  etti

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 16 Haziran 2015 Salı 09:58


Millet vekili Yahya Musa, Abbas ve Hükümeti'nin iktidarı gasp ettiğini ve Gazze’ye karşı planlı bir komplo olduğunu söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyesi Filistinli milletvekili Yahya Musa, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı ve 2015 bütçesini meclisten geçirmek isteyen Uzlaşı Hükümetini ağır bir dille eleştirerek onları iktidarı gasp etmekle ve yasama gücünü dışlamakla suçladı.
 
Al-resalah.net sitesine açıklamalarda bulunan Musa, Abbas ve Uzlaşı Hükümeti iktidarı gasp ettiler. Bütçe üzerinde tartışma ve geçirme hakları yok. Çünkü hükümet daha Yasama meclisinden güvenoyu  alamadı.
 
Diğer taraftan Elhamdallah başkanlığındaki Uzlaşı Hükümeti, 5.017 milyar dolarlık 2015 bütçesini görüşüyor. Hükümet, bütçeden 800 milyon doların Gazze’ye ayrılacağını söylüyor.
Musa ise bütçenin öncelikle Abbas tarafından toplanması engellenen Yasama Meclisine gelmesi gerektiğini, bunun dışında kabul edilen bütçenin kanunsuz olduğunu vurguluyor.
 
Bir araştırmaya göre Gazze, Filistin yönetimine yıllık 500 milyon dolardan fazla gelir sağlıyor. Yerel bazı araştırmacıların hazırladığı rapora göre, Filistin Yönetimi bütçenin % 47’sini Gazze’ye harcadığını iddia ediyor. Fakat gerçekte sarf ettiği miktar % 22’yi geçmiyor. Bu ise iddia edilen 1.7 milyar dolardan sadece 918 milyon dolara tekabül ediyor.
 
Yahya Musa, Hükümetin bahsettiği bütçenin, “Kalkınma bütçesi” kapsamında olduğunu ve bunun aslında imar paralarını çalmak anlamına geldiğini belirtiyor. Musa, Hamas’ın imar paralarını muhafaza etmek amacıyla kalkınma giderleri ile imar paralarının ayrılmasını talep ettiklerini ifade etti.

GAZZE'YE KARŞI PLANLI BİR KOMPLO VAR
 
Musa şöyle dedi: Bütçede Gazze imarı ile ilgili bir şey yok. Fetih ile Hamas arasında bölünme olduğu zaman bile daha fazla destek vardı. Gazze'ye karşı planlı bir komplo var. Gazze ablukasını daha da şiddetlendirmeyi hedefliyor. Bu komplonun içinde Abbas, Hükümet, UNRWA ve uluslararası kuruluşlar yer alıyor. Bu komploya karşı bütün grupların katılacağı kapsamlı bir sempozyum düzenlenmelidir. Bu sempozyumda anayasal başkanlık süresi olan iki dönemi aşıp kanunsuz bir şekilde üçündü dönemde de başkanlık yapan Abbas’ın süresinin bitmesi de konuşulmalıdır. Ayrıca yeni ve herkesi temsil edecek bir hükümet kurulmalıdır. Ayrıca fiili olarak bitmiş olan FKÖ’nün yerine alternatifler aranmalıdır.

Yukarı Dön



Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer Haberler



Ana Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat