Volkswagen, 3,48 milyar avro faaliyet zararı açıkladı


Volkswagen, 3,48 milyar avro faaliyet zararı açıkladı

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 28 Ekim 2015 Çarşamba 19:11


Alman otomobil üreticisi Volkswagen, 3. çeyrekte 3 milyar 479 milyon avro faaliyet zararı oluştuğunu bildirdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), bu yılın 3. çeyreğinde 3 milyar 479 milyon avro faaliyet zararı oluştuğunu bildirdi.
 
Dizel araçlardaki emisyon testi skandalıyla gündemde olan VW, 3. çeyrek mali performansına ilişkin bir açıklama yapıtı. Buna göre, geçen yılın 3. çeyreğinde 3 milyar 230 milyon avro faaliyet karı açıklayan şirketin, bu yılın aynı döneminde faaliyet zararı 3 milyar 479 milyon avro seviyesinde gerçekleşti. 
 
Şirketin üçüncü çeyrekte vergi sonrası zararı ise 1 milyar 673 milyar avro olurken, geçen yılın aynı döneminde şirketin vergi sonra karı 2 milyar 971 milyon avro olarak belirlendi.
VW'nin 3. çeyrek satış geliri ise geçen yılın 3. çeyreğinde 48 milyar 910 milyon avro iken, bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 5,3 artarak 51 milyar 487 milyon avroya çıktı. 
 
-"Mevcut durumun ilk etkisi netleşmeye başlıyor"
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Matthias Müller, "Rakamlar, bir yandan Volkswagen Grubu’nun çekirdek gücünü ortaya koyarken, diğer taraftan da mevcut durumun ilk etkisi netleşmeye başlıyor. Kaybettiğimiz güveni geri kazanmak için gücümüz yettiğince her şeyi yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.
 
VW Yönetim Kurulu Üyesi Mali Sorumlusu Frank Witter ise Volkswagen Grubu'nun çok sağlam ve güvenilir likidite kaynaklarına sahip olduğunu belirterek, "Bu durum, bize  dizel meselesinin mali etkisinden dolayı ortaya çıkan zorlu durumla mücadele etmemize destek olacak" ifadesini kullandı.
 
15 yıldır çeyrek bazda ilk defa faaliyet zararı açıklayan şirket, dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiği bildirilmiş, skandalın ardından firmanın Almanya'daki merkezinden bu konudaki zararın karşılanması için 6,5 milyar avroluk bütçe ayrıldığı açıklanmıştı.
 
VW, son olarak da 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde, egzoz emisyon testi manipülasyonu yaptığı belirlenen toplam 8,5 milyon aracı geri çağıracağını duyurmuştu. 78 yıllık tarihindeki en büyük skandalın ardından yürüttüğü iç soruşturmasında, 10 üst düzey yöneticisinin işine son veren VW,  firmanın Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn'u da istifaya zorlamıştı.
 
ABD Çevre Koruma Ajansı ve Adalet Bakanlığının, VW skandalıyla ilgili adli soruşturması devam ediyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat