“Vicdan Konvoyu” Suriyeli mahpus kadınlar için yolda...


“Vicdan Konvoyu” Suriyeli mahpus kadınlar için yolda...

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Mart 2018 Salı 18:30


7. yılındaki Suriye savaşında zindanlarda işkence altında tutulan kadınların özgürlüğü için Vicdan Konvoyu, 52 ülkeden katılan kadınlarla Yeni Kapı'dan yola çıktı. Kocaeli’de mola veren konvoy, Sakarya’ya ulaştı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Sabah Saat 09.00'dan itibaren, konvoya destek veren gönüllüler, Yeni Kapı alanında toplanmaya başladı. Burada konvoy adına İngilizce açıklamayı gazeteci-aktivist Yvonne Ridley, Türkçe açıklamayı ise İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK) Genel Başkan Yardımcısı Gülden Sönmez yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Hatay'da Esed zindanlarında sistematik bir şekilde işlenen zulmü dünyaya haykırmak için yola çıkan konvoyun ilk durağı Kocaeli oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İnterteks Fuar alanındaki molada İHH Kocaeli Sorumlusu Tülay Bayram selamlama konuşması yaptı.

"Vicdan Konvoyu" Suriye' deki mazlum kadının sesidir diyen Gülden Sönmez yaptığı basın açıklamasının ardından neden yola çıktıklarına dikkat çekti. 7 yıl önce savaş başladığında kadın ve çocukları bekleyen tehlikeye vurgu yaptıklarını belirtti. En temel insani ihtiyaç olan güvenliğin olmadığı Suriye'de "Biz seni duyduk ve sesine ses olmaya geliyoruz." diyen Sönmez, Aramızda Bosna'dan Japonya'ya, Doğu Türkistan'dan Filistin'e varana kadar kardeşlerimizin olduğunu belirtti. Gülden Sönmez, Mazlum coğrafyanın kadınları Esed zindanlarındaki anne ve çocukların çığlıklarını duymak zorunda olduğunun altını çizip, Rabbimiz gözlerimize kardeşlerimizin özgür olduklarını görmeyi nasip etmesi duasıyla programın Kocaeli ayağı sonlandı.

417'si kız çocuğu olmak üzere 6 bin 736 Suriyeli kadın rejimin zindanlarında işkence ve tecavüze maruz bırakıldı. Bu hukuksuz işkenceyi, acı ve çığlığa ses vermek için yolda olan Vicdan Konvoyunun 3. durağı Sakarya oldu.

Yerli ve yabancı basının yoğun ilgi gösterdiği program, Zehra Türkmen'in sunumuyla başladı. Suriye'de katil Esed ve şebbihaları tarafından yapılan katliama dikkat çeken Türkmen, Doğu Guta'da binlerce insanın dünyanın gözü önünde katledildiğini vurguladı. Türkmen çocukların, bebeklerin klor gazıyla çırpınarak can verdiğini söyleyerek, dünyanın bu vahşete kör, sağır ve dilsiz kesilerek üç maymunu oynadığını belirtti.

20.00' da başlayan program yurt dışından katılan misafir bayanların selamlama konuşmasıyla devam etti. "Kadın Emanettir", "Kadın Merhamettir" "Kadın Özgürlüktür", "Kadına Dokunma" atılan sloganlardı.

Suriye ile aynı acıları yaşamış Bosna Hersekli kadınlar: Eğer tek bir kadının yardıma ihtiyacı varsa tüm dünya ayağa kalkmalı. Suriye'siz Bosna olmaz.

Suriye zindanlarında yaşanan drama dikkat çekmek için harekete geçen Müslüman coğrafyanın kadınları Sakarya'dan dünyaya şu sesi yükseltti: Duyuyoruz, görüyoruz, geliyoruz. Sizden asla vazgeçmiyoruz.

 

Münevver Sofuoğlu / Haksöz Haber

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat