Vicdan konvoyu Hatay'da


Vicdan konvoyu Hatay'da

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 08 Mart 2018 Perşembe 18:53


Esed rejimi zindanlarında hukuksuzca tutulan Suriyeli kadınların dramını dünyaya haykırmak için İstanbul'dan yola çıkan Vicdan Konvoyu Hatay'a ulaştı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Vicdan Konvoyu Kocaeli, Sakarya, Ankara ve Adana'daki katılımlarla 200 otobüsle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Hatay'a ulaştı.

Konvoy, ilk günün sonunda Ankara'da Ahmed Hamdi Akseki Camii'nde konakladı. Ankara'da basın açıklamasının ardından konvoy Adana'ya doğru yola çıkarken, Vicdan Konvoyu temsilcilerini Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye'de kabul etti. Yola çıkış amacını ve Esed zindanlarında yaşanan zulmün anlatıldığı görüşmede Erdoğan, konvoya olan desteklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmenin ardından konvoy temsilcileri TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu ziyaret etti. 

Türkiye'deki STK'lı bayanların öncülüğünde dünyanın farklı şehirlerinden hareket edip Hatay'da buluşan kadınlar, Suriyeli kadınların feryadını duyurmak için hep birlikte ve tek yürek olarak seslerini yükselttiler.

Türkçe, Arapça ve İngilizce sunumla başlayan eylemde, zindandaki kadınları temsilen Mecidi Çorbacı bir konuşma yaptı. Rejim zindanlarında 7 ay kalan Mecidi, barışçıl gösterilere katıldığı için gözaltına alındığını belirterek bu süreçte onlarca kadınla birlikte maruz kaldığı işkenceleri anlatıp “Suriye zindanlarında dünyanın gözleri önünde bitmek bilmeyen zulmünüzle bedenlerimize işkence edebilirsiniz ama ruhlarımızı esir edemeyeceksiniz, direniş umudumuzu kıramayacaksınız.!” dedi.

"Sessiz Çığlık" çağrısının Arapça, İngilizce ve Türkçe okunduğu programda Türkçe çağrıyı okuyan "Vicdan Konvoyu"nun koordinatörü Gülden Sönmez, Suriyeli kadınların özgürlüğü için yola çıktıklarını belirtti.

“Yol aldıkça kalabalıklaştık, yol aldıkça dünya sesimizi duydu” diyen Sönmez konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizi yollara düşüren Suriyeli kadınların ve çocukların acısıydı. Savaşın ne hukuku ne ahlakı kaldı. Kadına tecavüz silah olarak kullanılıyor. Ölümü bekleyen ve intihar aşamasında olan kardeşlerimizin çığlıklarını duyduk.”

Sönmez, 7 yıldır BM'nin, devletlerin ve güç ve söz sahibi olanların hiç bir şey yapmadığını bir dünya vicdan sahibi kadınların bu hukuksuzluğa cevap olarak harekete geçen kadınlar olarak zindanlarda tacize, cinsel saldırıya uğrayan ve seslerini duyuramayan kadınlar için hapishanelerde tek bir kadın kalmayıncaya kadar başlatılan mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

Suriyeli kadınların serbest bırakılması çağrısı yapan avukat Sönmez konuşmasını şu vurgularla tamamladı: “Adil bir dünyanın geleceği Suriyeli kardeşlerimizin özgürlüğünden geçiyor. Rusya, İran ve Esed rejimi tercihini yapsın. Biz bir dünya vicdan kadınları olarak tercihimizi yaptık. Zindanlardaki onurlu kardeşlerimiz sizin için buradayız. Bütün dünya sizden vazgeçse de biz sizden vazgeçmeyeceğiz çünkü siz vazgeçmeyi reddettiniz. Bu bir başlangıç ve ta ki siz özgür olana kadar sürecek. Biz sizi duyduk Suriyeli kardeşlerimiz, biliyoruz ki bizim de sessiz çığlıklarımız size ulaşacak.”

Suriye’deki kadınları temsil eden yazmalar ellere kelepçe yapılarak üç dakika sessizlik çığlığı çağrısı ile yumruklar havaya kalktı.

Programın son aşamasında yurt dışından gelen aktivist, gazeteci, milletvekili, STK temsilcileri ve farklı meslek dallarından misafirlerin destek konuşmasının ardından Suriyeli kadınların özgürlüğü için yapılan duayla eylem son buldu.

MÜNEVVER SOFUOĞLU / HAKSÖZ-HABER

Yukarı Dön

İlgili Fotoğraflar

Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat