Veysel Eroğlu:'PKK sorunu bitene kadar operasyon sürecek'


Veysel Eroğlu:'PKK sorunu bitene kadar operasyon sürecek'

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 19 Ocak 2016 Salı 14:59


Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölgedeki PKK sorunu sona erinceye kadar oradaki mücadelenin devam edeceğini ifade etti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Anadolu Ajansı'na açıklamalrda bulunan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, terör sona erinceye kadar oradaki mücadelenin devam edeceğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Hükümetimiz kesin kararlıdır. Biz oradaki insanları zalim PKK'nın zulmünden kesinlikle kurtaracağız. Hükümetimizin bir ifadesi var,'son terörist etkisiz hale gelinceye kadar bu mücadele devam edecek'. Biz esasen çoktan bitiririz. Çok kolay biterdi. Ama orada vatandaşlarımızı esir almışlar, evlerini işgal etmişler. Dolayısıyla, bir hassasiyetimiz var. Biz asla oradaki vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin zarar görmesini istemiyoruz. Bu büyük hassasiyetten dolayı biraz sürüyor. Yoksa ordumuzun, silahlı kuvvetlerin, emniyet teşkilatımızın büyük gücü var. Aslanlar gibi orada gözü pek insanlar. Dolayısıyla çok kısa zamanda bitirebilirler ama biz orada kimsenin burnu kanamasın istiyoruz. Masum sivillerin burnunun dahi kanamasını istemiyoruz." 


YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "yeni anayasa" ve "başkanlık" sistemine ilişkin bir soru üzerine de Türkiye'de "darbe anayasası" olarak kabul edilen anayasanın değişmesi konusunda herkesin hemfikir olduğunu, ancak bir adım atanın bulunmadığını söyledi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, Meclis'teki partilerin eşit katılımıyla anayasa hazırlamak için bir komisyon kurulduğunu, bazı maddelerde mutabık kalınmasına rağmen sonuç alınamadığını, seçimlerde ise bütün partilerin yine anayasanın değişmesini gündeme taşıdığını anlatan Eroğlu, "Bizim arzumuz şu; darbe anayasasından kurtulup, katılımcı, herkesin onurunu koruyan, hak ve hürriyetlerini en iyi şekilde, inançlarını, ibadetlerini, düşüncelerini söyleyebileceği özgürlükçü bir anayasa yapılsın. Bu konuda çalışmalar yapıldı, Sayın Başbakan'ımız parti liderlerini ziyaret etti, inşallah bu komisyonlar kurulacak, çalışmalar başlayacak diye düşünüyorum" dedi.

 Bakan Eroğlu, Türkiye'ye has bir başkanlık sistemi olması gerektiğini vurgulayarak da "Bu konuda çalışmalar yapılıyor, ben kanaatimi söylüyorum; Osmanlı'daki sistem incelenebilir, kendimize has bir başkanlık sisteminden yanayım. Ama anayasayla birlikte mi olur, bu görüşülebilir. Bu gidişle millete sorulacak gibi, referanduma gidilecek gibi. Herhalde millet de en doğru kararı verir" diye konuştu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat