Uzmanlardan depreme karşı "çelik yapı" önerisi


Uzmanlardan depreme karşı "çelik yapı" önerisi

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 17 Ağustos 2015 Pazartesi 18:56


17 Ağustos 1999 Marmara Depremi"nin yıl dönümü yaklaşırken, uzmanlar Türkiye'de çelik yapı kullanımının yaygınlaşması ve sistemin teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi.

Küre Medya / Haber Merkezi
"17 Ağustos 1999 Marmara Depremi"nin yıl dönümü yaklaşırken, uzmanlar Türkiye'de çelik yapı kullanımının yaygınlaşması ve sistemin teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi.
 
Vefa Holding'ten yapılan açıklamaya göre, depreme karşı güvenli bir sistem olan çelik yapının deprem kuşağında yer alan Türkiye'de kullanımının artması gerektiği vurgulanıyor. 
 
Çelik yapıda oturanlara deprem anında dışarı çıkmamaları önerilirken, çelik binaları inşa eden ve tasarlayan teknik kadro sayısının artması gerektiği kaydediliyor. 
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS), Türk Yapısal Çelik Derneği Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı Tiryakioğlu, dernek olarak çelik yapıların doğru kullanımını teşvik etmeyi amaçladıklarını dile getirdi.
 
Çelik yapıların özellikleri göz önünde tutulduğunda deprem bölgelerinde ya da çürük zeminlerde çelik kullanımının avantajlı olduğunu bildiren Tiryakioğlu, "Bu bölgelerde güvenli betonarme yapılar da inşa edebilirsiniz, ancak çoğu kez bu yapı ekonomik olmaz ve deprem sırasında veya sonrasında acil kullanımı gerektiğinde kontrolü ya da güçlendirilmesi daha çok zaman alır" ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin hafif çelik sistemle üretilen ilk binasını kuran Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın ise çelik yapının Türkiye'de yaygınlaşması gerektiğinin altını çizdi.
 
Hafif çelik yapının esnekliği ve hafifliği sayesinde depreme karşı güvenli bir yapı sistemi olduğunu aktaran Aydın, çelik sistem ile üretilmiş binalarda yaşayanlara deprem anında evlerinde kalmalarının çok daha güvenli olduğunu söyleyebildiklerini dile getirdi.
 
Avrupa ve Amerika'da yoğun bir kullanıma sahip olan çeliğin Türkiye'de 1999 Marmara Depremi'nden sonra daha fazla kullanılmaya başlandığını anımsatan Aydın, Avrupa ve Amerika'da çelik yapıların kullanım oranı yüzde 40'larda iken Türkiye'de yüzde 0,3 gibi çok küçük bir oranda kaldığı bilgisini verdi.
 
Bu oranın artması gerektiğine dikkati çeken Aydın'ın açıklamada şu görüşlerine de yer verildi:
 
"Çelik binaları inşa eden ve tasarlayan teknik kadrolar arttıkça çelik yapılara talep de artacaktır. O nedenle üniversitelerde çelik yapı tasarım ve üretim yöntemlerinin daha fazla işlenmesi gerekiyor. Bizlere de iyi bir yapı inşa edebilmek için tasarım, estetik ve ekonomiklik açısından çeliğin doğru bir yapı malzemesi olduğunu her platformda kullanıcılara anlatmak kalıyor."

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat