Uyuşturucu kullanım yaşı ilköğretime kadar düştü


Uyuşturucu kullanım yaşı ilköğretime kadar düştü

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 21 Şubat 2016 Pazar 23:34


Okul kapılarında bile rahatlıkla temin edilen uyuşturucu temininde, teknolojik gelişmelerde etkisini görülüyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Okul kapılarında bile rahatlıkla temin edilen uyuşturucu temininde, teknolojik gelişmelerde etkisini görülüyor. Teknolojik imkanlarıda kullanan çocuklar bu yolla uyuşturucu temin eden bir çok tehlikeli kişilerle irtibat kurabiliyor.

Küçük yaşlarda bir kere bulaşanın yakasını bir türlü kurtaramadığı bir illet olan uyuşturucu, gelecek nesilleri tehdit eder boyutlara ulaştı. Çocukları uyuşturucuya alışan aileler AMATEM’e (Alkol ve Madde Bağımlılar Araştırma Tedavi Merkezi) müracat ederek çare arıyor ancak ya AMATEM’deki yoğunluktan sıra gelmiyor, ya da burada tanıştıkları bağımlılar yüzünden daha da kötü duruma düşüyorlar. Uyuşturucu kullanımının yeterli tedbirlerin ve gerekli denetimlerin yetersizliği yüzünden arttığı ifade ediliyor. Durumun endişe verici boyutlara ulaşması ve sürekli artan bir seyirde sürmesi toplumsal bir sıkıntıyı da gözler önüne seriyor.

Uzmanların ifadelerine göre, gençlerin neden var olduğundan habersiz ve amaçsız yaşamaları, ailesiyle sağlıklı bir ilişki kuramamaması ve yaşadığı sorunlarla başetmekte zorluklar yaşaması kişileri uyuşturucuya daha kolay yönelmekte. Fıtratıyla uyumlu bir hayat yaşayamayan ve seküler eğitim sisteminin fıtrata uygun eğitim vermemesi, bu kişilerde uyuşturucu bazen bir kaçış veya bir çözüm yolu, bazen ise performans göstergesi olarak görülüyor. Aile içindeki huzursuzluklar, aşırı kısıtlayıcı ve baskıcı tutumlar veya gereğinden fazla serbestlik uyuşturucu kullanımına neden olabilmektedir.

En büyük sorunların başında gelenlerden biri ise, yetişmekte olan gençlerin çevresinde ya da medyada kendisine rol model olarak gördüğü, özendiği, onlar gibi olmak istediği kişi ve kişilerin de büyük bölümünün uyuşturucu müptelası olmaları.

Küçük yaşta çocukları zorla ailelerinin elinden alan mecburi eğitim sistemi, okullarda temelsiz ve amaçsız öğretiyle, terbiye, saygı, sevgi, merhamet, paylaşma duygusunda uzak narsist bir kişilikle çocukları yetiştirmesi, yetişen gençliği büyük bir boşluğa sürüklüyor. Bütün öğretileri öğrencilerini, belkide asla erişemeyecekleri hedeflere yöneltmek olan sistemin çarkından çıkanlar bir daha iflah olmaz ruh haline bürünüyor.

Bugün ilköğretim çağındaki çocuklarda bile ciddi oranda internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı ve ilişki bağımlılığı mevcut. Henüz ilköğretim çağında bir çocuğun sevgilisinin olması ve anlaşamamaları durumunda sevgilisinden ayrılması, onsuz yapamam diye intihar girişiminde bulunmasına neden olmakta. İnternet kullanımında ailelerin de bilinçsiz olması ya da özenti nedeniyle son model cep telefonlarını çocuklarına alan birçok aile çocuklarıyla ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Ayrı bir sorun da uyuşturucu temininin okul önlerine kadar gelmesi. Emniyet birimlerince gerekli tedbirlerin alınmaması, yasaların her hangi bir caydırıcı özelliğinin olmaması. İçiciyim diyenlerin salıverilmesi ve aynı suçtan defalarca yakalanmasına rağmen herhangi bir yaptırımın olmaması uyuşturucu satışlarının artmasına neden olmakta.

Toplumsal bir ifsada yol açacak boyutlara gelen uyuşturucu kullanımı öncelikle yine toplumun sorunu olarak görülmektedir ve toplumsal bir dayanışmayla başa çıkılacaktır. Aileler çocuklarını sürekli kontrol altında tutmak ve fıtratlarına uygun eğitimin verilmesi için toplumsal baskıyı oluşturmak zorundalar. Tabi ki öncelikle ailelerin kendileri fıtratlarına uygun bir hayat tarzını yaşamak zorundalar.

İfsad edici TV programlarında uzaklaşmak, beyni ve kalbi ifsad eden medya yayınlarından kaçınmak, aile için iletişimi sağlamak zorundalar.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat