Unutturulan Roboski adalet istiyor


Unutturulan Roboski adalet istiyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:28


Uludere / Roboski katliamı aradan geçen iki yıla rağmen adil bir soruşturma ile sorumluları bulunarak cezalandırılamadı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Unutturulmak istenen katliamdan iki yıl sonra Roboski'de hayat... Sınıra yaklaşırken uyarı ateşi, ticaretten dönenlere askerin müdahalesi... Askeri savcılığın takipsizlik kararının ailelere tebliğ edildiği an... Katliam yerinden askerin yol geçirmesine duyulan öfke. "Roboski Adalet İstiyor"da travmaların en büyüğünü yaşayan insanların dört gününü, öncesi ve sonrasıyla ve özel görüntülerle izleyeceksiniz.

Bir köy düşünün. Bacaları tütüyor. İçinden pırıl pırıl bir su geçiyor. Su mis gibi nane kokuyor. Hayvanlar var. Köyün erkekleri hem otlağa gidiyorlar, hem de Irak tarafına ticarete. Birbirlerine çok bağlı köyün sakinleri. Mutlu mesut yaşayıp gidiyorlar. Bundan 21 yıl öncesine kadar. Sonra bir gün asker gelip diyor ki, "Köyü boşaltın. Bir haftanız var."

Köyün etrafını sarıyor asker. Başka seçenek yok. Zeviyan'ı terkediyorlar. Güneye gitmek istediklerinde asker yine engel oluyor. Zorunlu iskan... Yaşı 14 çocuğun; eline silah verip korucu yapıyorlar. O çocuklar büyüyor, sonra bir gün geliyor, bazıları bombalanıyor. Zorla korucu olanların çocukları da, olmayanların çocukları da. Hepsi.

İki gün sonra yılbaşını kutlayacaklardı aileleriyle. Onun yerine paramparça oldular. Güya "kaçınılmaz bir hata" sonucu. Sivil yargı hadiseyi "takibe gerek yok" diyen askeri yargıya havale etti, Roboskililer ise Allah'a...
Katliamın üzerinden iki yıl geçtikten sonra Roboski'de hem yas büyümüş hem de öfke. Nasıl büyümesin? Askeri savcılığın takipsizlik kararı tebliğ edildiğinde oradayım.

İsimleri okunduğunda büyük bir kederle zarfları alıp yerlerine oturuyorlar. Onlar diyorlar "Allah'a havale ediyoruz" diye, ama mücadeleyi bırakmamakta da kararlılar. "Failler ortada, adalet nerede?" diye soruyorlar. "Bizim çocuklarımız bakan çocukları gibi hırsızlık yapmadılar" diyorlar.

Evlatlarının üzerine ilk bombanın düştüğü yere asker iş makinesiyle girmiş, "sınır güvenliği" gerekçesiyle yol yapıyor. Birkaç ay önce ticarete giderken olay mahallini dümdüz eden iş makinesiyle karşılaşmışlar, doğrudan askere yönelip "Çekin bunu buradan!" demişler. Durumu anlatan görüntüleri Roboski'de izliyorum. Arbede çıkıyor, silah sesleri duyuluyor.

Aynı silah sesleri, tebligatın yapıldığı gün de duyuluyor. Üstelik sınır bölgesinde değil, köyün hemen çıkışında neredeyse. O günkü silah sesleri 18 yaşında bir gencin başından yaralanacağının da habercisi. Daha birkaç dakika öncesinde Vedat Encü'nün annesi endişeleniyordu, "Bir sürü genç gitti askerin oraya, ya bir şey olursa" diye. Oluyor işte. Bir can daha ölümden dönüyor.

Birkaç gün sonra protesto yürüyüşü sırasında Roboski'de bile olmayanlar ya da ortalığı sakinleştirmeye çalışanların da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alınıyor, bazıları "Fazla konuşmayın" mealinde uyarılıyor, sonra bırakılıyorlar. Gözaltına alınanlardan biri de katliamdan kurtulan Servet Encü. Gözaltı sırasında evler alt üst edilmiş. Kayıplarının bakmaya bile kıyamadıkları fotoğrafları yere saçılmış.
Nasıl öfke olmasın?

Sohbetlerimizde Başbakan'ın Roboskililer'in canını iyice yakan sözlerinin üzerinden şöyle bir geçiyoruz. "Sivil sivil demeyin, onlar kaçakçı", "Her kürtaj bir Uludere'dir", "Tazminatsa tazminat". Bir taraftan "Emri ben vermedim" diyor, bir taraftan Hantepe ve Gediktepe saldırılarında ihmalle suçlanmalarını bombarmana bir gerekçe olarak sunuyor. Heron görüntülerini izlemiş, "Oradakilerin kim olduğunu ben bilemem, anlaşılmıyor" diyor. Hiç mi düşünmüyor? Sorarlar adama, "Madem kim olduğunu anlamıyorsun, nasıl bombalarsın? Bombardmanı nasıl mazur göstermeye çalışırsın?"

Muhtarvekili Ubeydullah Encü tebligat elinde cevabını veriyor: "Neden benim evladımı, bizim çocuklarımızı bombaladılar? Nasıl olsa Kürttür, farketmez diye!"

Olan bitene bakınca, başka bir cevap bulmak maalesef mümkün olmuyor.

Olan bitene daha yakından bakmak için oraya gitmek gerekiyor.

"Roboski Adalet İstiyor" herkesi oraya götürsün istiyorum.

Kaynak: Banu Güven / Başka Haber

Yukarı Dön

İlgili Videolar


Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat