Üç günlük operasyonda 850 gözaltı


Üç günlük operasyonda 850 gözaltı

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 26 Temmuz 2015 Pazar 23:22


PKK ve IŞİD'e yönelik 34 ilde üç gündür devam eden operasyonlarda, 850 kişi gözaltına alındı.

Küre Medya / Haber Merkezi
PKK ve IŞİD ile DHKP/C örgütlerine yönelik 34 ilde devam eden operasyonlarda, şu ana kadar toplam 850 kişi gözaltına alındı.

PKK ve gençlik yapılanması YDG, IŞİD ile DHKP/C'nin de aralarında bulunduğu örgütlere yönelik 34 ilde üç gündür devam eden operasyonlarda şu ana kadar 851 kişi gözaltına alındı.

İstanbul'da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün koordinasyonuyla emniyet güçleri IŞİD, PKK'nın gençlik yapılanması ve DHKP/C'nin de aralarında bulunduğu örgütlere yönelik Bağcılar, Küçükçekmece, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Kağıthane ve Beyoğlu başta olmak üzere 26 ilçede eş zamanlı operasyon düzenledi. 140 adreste yapılan aramalarda 35'i yabancı uyruklu yüzün üzerinde kişi gözaltına alındı.

Bağcılar'da polisle çatışmaya giren örgüt militanının DHKP/C üyesi olduğu tespit edilen ve "canlı bomba" eylemi hazırlığında olduğu iddiasıyla aranan Günay Özaslan girdiği çatışmada öldürüldü.

Operasyonlarda, IŞİD’'in Türkiye'deki yabancılardan sorumlu üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen Abdulla Abdullayev ve İstanbul'daki bir grubunun sorumlusu olduğu öne sürülen ve "Ebu Hanzala" olarak bilinen Halis Bayancuk ile eşi de gözaltına alındı.

İstanbul'da PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H'ye yönelik Beyoğlu, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa ve Sultanbeyli'de ilçede birçok adrese yapılan eş zamanlı operasyonda, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Ayrıca Esenyurt’ta da 6 kişi gözaltına alındı.

Yapılan operasyonları protesto etmek amacıyla izinsiz gösteri yapmaya çalışanların 20 kişi de gözaltına alınanlar arasında.

EĞİTİM-SEN MERKEZİNE BASKIN

Güvenlik güçlerinin başkentte PKK ve IŞİD'e yönelik Eğitim-Sen Genel Merkezi'nin aralarında bulunduğu 30'a yakın adrese düzenlediği operasyonlarda, 40 kişi gözaltına alındı, izinsiz gösteri düzenleyen 46 kişi de yakalandı.

 Sendikanın misafirhanesinin Kobani'de yaralanan bazı kişilerin tedavisi için hastane gibi kullanıldığı, burada 9 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İZMİR’DE DE GÖZALTILAR

İzmir'de, PKK'nın eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik operasyonlarda, Menemen'de 8 ve Narlıdere'de 13 kişi gözaltına alındı.

Aydın'da ise emniyet, 17 kişiYİ PKK üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına aldı. Nazilli'de de IŞİD'e yönelik operasyonda 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkartılan şüpheli tutuklandı.

IŞİD'e yönelik Konya merkezli operasyon kapsamında Manisa'da bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheli Konya'ya gönderildi. Manisa'da PKK'nın gençlik yapılanmasına üye olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli, sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

 DİYARBAKIR, MARDİN, BATMAN, BİNGÖLDE OPERASYON

PKK örgütü ile gençlik yapılanması YDG/H'ye yönelik yapılan operasyonlarda, Diyarbakır'da 133 adreste 74, Mardin'de 26, Şırnak'ta 15, Batman'da 19, Bingöl'de 11 olmak üzere 145 kişi gözaltına alındı.

Siirt'te ise YDG/H üyelerine yönelik eş zamanlı operasyonlarda biri kadın 4 kişi yakalanırken, HDP'li Siirt Belediyesi Meclis Üyesi Şemsettin Aykaç ve Mehmet Emin Koyuncu, PKK’nın dağ kadrosuna eleman kazandırmak suçundan gözaltına alındı.

Şahıslar, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Aynı evde bulunan Sebahat Arslan ve Cemil Teknik örgütün dağ kadrosuna teslim edilmek üzereyken yakalanarak ailelerine teslim edildi.

 Gözaltına alınanlar arasında yabancı uyruklularda var

 Gaziantep, Malatya ve Elazığ'da 36 adrese yapılan operasyonlarda, 13'ü yabancı uyruklu 28 kişi yakalandı.

 Şanlıurfa'nın Ceylanpınar, Suruç, Birecik ve Viranşehir ilçelerinde seksenin üzerinde adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda, eylemlere hazırlık yaptıkları, kitleleri yönlendirdikleri ve yapılacak eylemleri planladıkları iddiasıyla 55 kişi gözaltına alındı.

Adıyaman'da IŞİD'e yönelik operasyonlarda 10 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen zanlılar salıverildi. PKK'ya yönelik operasyonda ise Adıyaman kent merkezinde izinsiz gösteri yaparak çevreye zarar verdikleri gerekçesiyle 15 kişi gözaltına alındı.

Van'da güvenlik güçleri, PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H'ye yönelik önceden belirlenen 30 adrese yapılan operasyonlarda 16 kişi gözaltına aldı.

Hakkari ve Yüksekova ilçesinde, PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H'ye yönelik operasyon ile örgüte eleman kazandıran, tanınmamak için yüzlerini kapatarak, barikat kurup, ateş yakma, yolu trafiğe kapatma, kamu kurum kuruluşlarına ait bina ve araçları yakma, güvenlik güçlerine ve araçlarına yönelik silah, el yapımı patlayıcı, molotofkokteyli, havai fişek, taş ve sopalı saldırı eylemlerine katılma olaylarına karışan 9 kişi gözaltına alındı. İşlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2'si tutuklandı.

PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H'ye yönelik operasyonlarda, Muş'ta 14, Bitlis'te 8, Ağrı'da 16 ve Iğdır'da 6 kişi gözaltına alındı.

Elazığ'da IŞİD gözaltısı

Elazığ'da, terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H üyesi oldukları iddiasıyla 8, IŞİD ile bağlantılı olduğu ileri sürülen 8 kişi yakalandı. Malatya'da, El Kaide ile irtibatlı olduğu belirtilen bir şahıs gözaltına alındı.

 PKK'ya yönelik operasyonda dün Tunceli’de gözaltına alınan 4 kişi ifadelerinin ardından salıverildi. IŞİD’e yönelik operasyonlarda Tunceli’de de 8 kişi yakalandı.

Tarsus, Hatay, Mersin ve Adana

Tarsus, Hatay ve Adana’da yapılan operasyonlarda, Tarsus'da 21, Hatay'da 8 kişi Mersin'de 13, Adana'da 86 gözaltına alındı.

İzmit ve Derince ilçelerindeki operasyonda PKK üyesi oldukları iddiasıyla 13 kişi gözaltına alındı. Bursa'da, PKK ve gençlik yapılanması YDG/H üyesi olduğu iddiasıyla 16 kişi gözaltına alındı.

Konya merkezli 3 ilde IŞİD’e yönelik dün düzenlenen operasyonda 16 kişi, Antalya'da ise MLKP'nin alt yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 14 kişi yakalandı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat