Türkiye'nin operasyonlarına Nusret Cephesinden açıklama


Türkiye'nin operasyonlarına Nusret Cephesinden açıklama

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 10 Ağustos 2015 Pazartesi 22:39


Suriye’de Esed rejimine karşı savaşan en etkin gruplardan Nusret Cephesi, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi ve Halep’in kuzeyinden çekilme sebeplerini belirttiği bir bildiri yayınladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye’de Esed rejimine karşı savaşan en etkin gruplardan Nusret Cephesi, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi ve Halep’in kuzeyinden çekilme sebeplerini belirttiği bir bildiri yayınladı.

Nusret Cephesi, IŞİD’e karşı yapılan savaşta Türkiye ve koalisyon kuvvetlerinden yardım almak veya koordinasyon sağlamanın şer’i açıdan caiz olmadığını belirtti.

Türkiye’nin müdahalesinin altında yatan sebeplere değinilen bildiride “Bu olaylar dizisi kendi büyüklüğü içerisinde devam ederken, Türkiye hükümeti kendi milli güvenliğini tehdit edecek tehlike çanlarını çalmıştır. Bunun sebebi ise PKK grubunun Tel Abyad bölgesinden Afrin’e kadar uzanma/genişleme korkusudur. Daha açık ifadeyle güney sınırında olası bir Kürt devletinin inşa edilmesi korkusudur.” denildi.

Türkiye koalisyonuna katılımın caiz olmadığı belirtilen bildiride “Bizler Nusret Cephesi olarak bu koalisyona katılımı şer’i olarak caiz görmüyoruz. Ne onların saflarına katılmayı, ne de onlardan yardım almayı… Hatta onlarla koordinasyon sağlamayı bile uygun görmüyoruz.” denildi.

Nusret Cephesi’nin Halep şehrinin kuzeyinden çekilme ve Türkiye müdahalesi hakkında açıklaması:

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Salat ve selam Rasullerin imamı Muhammed’e, aline ve ashabına olsun.

Şam bölgesinde nusayri çetelerinin tahtını sallayan, İdlib, Cisr Şuğur, Eriha, Karmid ve Mestume gibi bölgelerin fethi ile nimetlenip; Lazkiye dağlarında nusayrilerin sığınaklarına ulaşan ve Sehl el Gab bölgesinde zaferlerini sürdürüp; nusayri ordusunun peş peşe büyük hezimetler yaşadığı Fetih Ordusu grubunun kurulmasından sonra Şam diktatörü, son yaptığı konuşmasında zor durumda olduğunu ve çaresizliğini itiraf etmiştir.

Bu olaylar dizisi kendi büyüklüğü içerisinde devam ederken, Türkiye hükümeti kendi milli güvenliğini tehdit edecek tehlike çanlarını çalmıştır. Bunun sebebi ise PKK grubunun Tel Abyad bölgesinden Afrin’e kadar uzanma korkusudur. Daha açık ifadeyle güney sınırında olası bir Kürt devletinin inşa edilmesi korkusudur. Türkiye hükümeti, niyetinin İzaz’dan Kobani’ye kadar -haricilerin (IŞİD) denetimini elinde tuttuğu bazı mıntıkaları da kapsayan- tampon bölge oluşturmak olduğu açıklamasında bulunmuştur. Türkiye hükümeti ve uluslararası koalisyon güçleri savaş komutanlıklarına ve onu kendi önceliklerine ve maslahatları kapsamına yönlendirmeye azmetmişlerdir. Bu ise, bu koalisyona ortaklık edecek –kara kuvveti gibi- bazı islami gruplar için hava sahası ve toplara karşı güvenliği sağlanmakla gerçekleşecektir.

Bunun üzerine, Nusret Cephesi olarak Haleb’in kuzeyinde haricilere (IŞİD) karşı ribat noktalarımızdan çekildiğimizi ilan ediyoruz. Bunun sebepleri;

1. Bizler Nusret Cephesi olarak bu koalisyona katılımı şer’i olarak caiz görmüyoruz. Ne onların saflarına katılmayı, ne de onlardan yardım almayı… Hatta onlarla koordinasyon sağlamayı bile uygun görmüyoruz.

2. Şuan da savaş kararı, savaşan grupların özgür iradesi ile ortaya çıkmış stratejik bir tercih değildir. Aksine ilk hedefi Türkiye’nin milli güvenliğidir. Aynı şekilde bu adımın, şuan da sahanın maslahatına uygun olmadığına inanmaktayız. Özellikle nusayri rejimi püskürtülmüşken ve Suriye sahillerinde nusayri rejiminin sığınaklarına ulaşılmışken…

3. Şam topraklarında savaşan grupların ve cemaatlerin haricilerle (IŞİD) savaşmaya gücü ve kudreti bulunmaktadır. Şer’i yollar ve araçlar kapsamında şayet saflar birleştirilip bir araya gelinirse ve Allah’ın ipine sıkıca tutunulursa devletsel ve bölgesel kuvvetlerden yardım almaya hiçbir şekilde ihtiyaç duyulmaz.

Bu manzara karşısında, Haleb’in kuzeyinde hariciler karşısında ribat noktalarımızdan çekilmekten ve oraları terk etmekten başka seçeneğimiz yok. Bununla beraber koalisyon savaşı ile bağlantısı bulunmayan Hama, Kalamun ve diğer bölgelerde haricilere karşı tuttuğumuz hatlarımızı koruyacağız.

Son olarak; Suriye’de savaşan gruplara özel bir nasihatte bulunmak istiyoruz. Bu hassas merhalede IŞİD cemaati ile kapsamlı bir savaşı benimseyen gruplar için sahanın tamamını kapsayacak stratejik bir çalışmadan sonra kararını vermesi gerekmektedir. Öyle ki bu çalışma sahanın içinde ki ve dışında ki düşmanları da içine alsın ve onları tehlike, ehemmiyet ve evleviyet nispetince tasnif edebilsin. Ayrıca Şam halkının devrim ve cihatlarında en gerekli maslahatlar ve bu aşamanın gereklilikleri dikkate alınıp göz ardı edilmesin ve bu öncelikleri belirlemede Şam ehlinin mübarek cihadını ve çatışmanın önceliklerini saptıracak hiçbir dış faktörün etkisi rol almasın.

Allah işinde galip gelendir. Ancak insanların çoğu bunu bilmezler.

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah içindir.

Nusret Cephesi

9/8/2015 

Küresel Analiz 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat