Türkiye'den Suriye politikasında geri adım


Türkiye'den Suriye politikasında geri adım

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 25 Eylül 2015 Cuma 01:02


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova ziyaretine kadar Esad'sız çözümde ısrar ederken ilk kez Suriye’de demokrasiye geçiş sürecinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın rol oynayabileceğini söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova ziyaretine kadar Esad'sız çözümde ısrar ederken, ilk kez Suriye’de demokrasiye geçiş sürecinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın rol oynayabileceğini söyledi. Yıllardır Esat’a en sert muhalefet eden bölge lideri olan Erdoğan, bu açıklamasını Rusya Cumhurbaşkanı Putin’le görüştükten bir gün sonra yaptı. ABD’nin YPG’yi müttefik olarak görmesini de eleştiren Erdoğan, ‘YPG ve PYD PKK gibi terör örgütüdür’ dedi.

TÜRKİYE'NİN SURİYE POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK OLACAK 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Suriye politikası ile ilgili önümüzdeki günlerde değişikliğe gidebileceğinin işaretini verdi. İstanbul'da Bayram namazını kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı görüşmeye ilişkin bilgiler de verdi.

Erdoğan’ın açıklamasına göre, 24 Eylül-1Ekim tarihleri arasında toplanacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Türkiye, Rusya Federasyonu ve Amerika dışişleri bakanları üçlü bir toplantı yapacak.

GEÇİŞ SÜRECİNE ESAD'LA GİDİLEBİLİR

Erdoğan, ‘‘burada alınacak neticeye göre de bu sürece, kabul etmeleri halinde Suudi Arabistan ve İran'ı katmak, beşli olarak bu çalışmaları sürdürelim. Akabinde buna Avrupa Birliği, Ürdün, Katar, bu ülkelerin de katılmasıyla bu bölgedeki gelişmeleri bir yere taşıyalım. Burada Esad'sız bu sürecin olması veya geçiş sürecinde belki Esad ile gidilme gibi bir şey olabilir ama asıl olması gereken muhalefetin, bir defa Esad'la zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. 300-350 bin vatandaşın ölümüne neden olan bir kişiyi, bir diktatörü kabul etmeleri mümkün değil’’ dedi.

Bugüne kadar her platformda Beşar Esad’lı formülü reddeden Türkiye Cumhurbaşkanı, ilk kez ‘diktatör’ olarak gördüğü Suriye liderinin geçiş döneminde görevde kalabileceğini söyledi.

Erdoğan: ‘Esad'ın düşüncesine katılmak mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre Esat’ın asıl niyeti, Suriye’nin bütünlüğünü savunan Türkiye’nin aksine ülkede butik bir devlet kurmak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazı çıkışı yaptığı açıklamada:

“Esat burada bir butik Suriye kurmak istiyor. Butik Suriye, Şam'dan başlayıp Hama, Humus ve Lazkiye'yi kapsayan ki bu da Suriye'nin yüzde 15'ine tekabül eden bir bölgedir. Bu bölgede kendine ait, arkasında belli egemen güçlerin hakim olduğu, destek verdiği bir devlet kurabilmek, bu da tabii Akdeniz'e açılan bir yapı olması hasebiyle böyle bir yapıyı kurmak, derdi bu. Buna gerek ülkedeki güçler ne kadar müsaade edecekler?”

 ‘YPG ve PYD PKK'dan farkı yoktur, terör örgütüdür’

Erdoğan’a cami çıkışı bir soru üzerine Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin “Biz YPG'yi terör örgütü olarak değerlendirmiyoruz. Suriye'de, IŞİD'e karşı mücadelede başarılarını da kanıtladılar. IŞİD karşıtı gruplarla ki bunlar başarılılar, başarılı da olabilirler, birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” şeklindeki açıklamasını da değerlendirdi. Sözcünün açıklamalarını eleştiren Erdoğan, PYD ve YPG’nin PKK gibi terör örgütü olduğunu söyledi:

‘‘Bunu baştan beri söylüyorum. PYD ve YPG, bunların hepsi terör örgütüdür bize göre. Amerika bu işte şu anda bedel ödemiyor. Bedel ödeyen biziz. PYD'nin, YPG'nin yaptıklarını da bilen biziz. Dolayısıyla bu yanlış bakışı, yanlış değerlendirmeyi herhalde tekrar değerlendireceklerdir diye düşünüyorum. Biz, IŞİD'i de terör örgütü olarak görüyoruz, PYD'yi ve onun yanındaki bu tür kuruluşları, PKK yine aynı şekilde. Bunları da biz terör örgütü olarak görüyoruz.’’

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat