Türkiye'de Aile Yapısı ve Aile Tasavvurumuz


Türkiye'de Aile Yapısı ve Aile Tasavvurumuz

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 18 Nisan 2016 Pazartesi 21:17


İzmir Özgün-Der Nisan ayı faaliyetlerinden olan ‘Türkiyede Aile Yapısı ve Aile Tasavvurumuz’ başlıklı seminer Nihat Bilir ve Ayhan Yaraşıklı tarafından yapılan sunumlar ile gerçekleşti.

Küre Medya / Haber Merkezi
İzmir Özgün-Der Nisan ayı faaliyetlerinden olan ‘Türkiyede Aile Yapısı ve Aile Tasavvurumuz’ başlıklı seminer Nihat Bilir ve Ayhan Yaraşıklı tarafından yapılan sunumlar ile gerçekleşti.

 Asr Suresı okunarak başlanılan seminerde ilk sözü konuşmacı Nihat Bilir aldı. İlk olarak Ailenin ne olduğu üzerine tanımlama yapan Bilir, TÜİK verilerini kullanarak ortalama hanehalkı büyüklüğü ve hanehalkı yapısı ile ilgili bilgiler verdi.

 Nihat Bilir, “19.yy’ dan sonra sosyo-demografik ve ekonomik etkenler aile yapısının dönüşümüne neden olmuştur. Nüfusun 1950’lerde %75’i kırsal alanda iken günümüzde %75’i kentsel alanda yaşıyor. Son 45 yıl ele alındığında da çekirdek aile yaygınlığı arttığı geniş aile yaygınlığı azaldığı görülmektedir. Geleneksel aile yapısının çözülmesindeki önemli etkenler  endüstri,sanayi,teknoloji,kentleşme,tarımda mekanizasyon olmasıdır.” dedi.

 Bilir, Ailelerde yaşanan boşanmanın en göze çarpan nedeninin ilgisizlik ve sorumsuzluk olduğunu söyledi. Ailelerin boş zaman geçirdiği yerlerin oranlamasını verdi. Daha sonra Aile kurumunu bozan etkenleri anlattı. Türkiyede evlenme ve boşanma istatisklerini TÜİK verilerini kullanarak verdi.

 Konuşmacılardan Ayhan Yaraşıklı, Ailenin çok önemli bir kurum olduğunu söyledi. Batıda ki aile tanımı ile İslamdaki aile tanımını yaptı. Ailenin toplumun mayası olduğunu söyledi. Ailenin inşaasında eşlerin birbirini ahirete ve cennete taşıyacağı temelli bir düşüncenin gerekli olduğunu belirtti.

 Yaraşıklı, Ailenin merkezini oluşturan şeyin ilişki olduğunu söyledi. Dünyada şuan insan sorununun olduğunu bu sorunu çözebilecek teorik ve pratik sistemin sadece İslam da var olduğunu ifade etti. Allah Tealanın aileyi oluşturan kişilere neyi emretmiş olduğunu anlattı. İnsan ilişkilerinin bütün günahların başlangıcı olduğunu belirtti. Aile tasavvuru topluma şekil veren en önemli güç teşkil ettiğini söyledi. Ailemizin ve evimizin bizler için enerji yüklenilecek, karargah olarak bakılacak bir yer olması gerektiği hatırlatmasında bulundu.

 Seminerin sonuna gelindiğinde dinleyicilerden birinin ‘ Evlilik hızla yapılması gereken birşeydir. Rızkın Allaha ait olduğu bilinciyle evliliğin geciktirilmemesi gerekir.’ sözü evlenme adaylarının kulağına küpe yapması gereken cinsten bir sözdü. 

 Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat