Türkiye ve İsrail arasında gizli anlaşma iddiası


Türkiye ve İsrail arasında gizli anlaşma iddiası

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 29 Nisan 2013 Pazartesi 09:41


Ankara'da toplanan Türk ve İsrail heyetleri arasında yapıldığı idda edilen anlaşmanın 22 Nisan'da Mavi Marmara olayını konuşmak için Ankara'ya gelen İsrail heyetiyle bu görüşmeden sonra yapıldığı idda edildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
İsrail'in istihbarat örgütlerine yakınlığı ile bilinen Debka sitesi, geçen hafta Ankara'da Türk ile İsrail heyetleri arasında gerçekleşen görüşmelerde Suriye ile ilgili istihbarat paylaşımında mutabık kaldıklarını öne sürdü. Debka, iki ülke istihbarat örgütleri Mossad ve MİT arasında en üst düzeyde görüşmelerin yapılacağı ve Başkanları Tamir Pardo ve Hakan Fidan'ın bir araya geleceği iddiasında da bulundu.

"DEBKAfile Özel" logosu ile yayımlanan iddialara göre, dokuz Türk'ün şehid olmasına yol açan Mavi Marmara baskını konusunda 22 Nisan'da Ankara'da Türk ile İsrailli yetkililer arasında gerçekleşen tazminat görüşmelerinde ödemelere ilişkin kriterlerin belirlenmesi bir saatten az bir süre aldı.

Bunun ardından iki heyetin "iki taraf açısından daha acil konulara girdikleri"ni savunan Debka, görüşmelerden bir gün önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, "ortak acil güvenlik çıkarları" nedeniyle Türkiye'den İsrail ile ilişkileri yeniden tesis etmek için hızlı hareket etmesini istediğini belirterek Kerry'nin bu çağrısına heyetlerin, "askeri ve istihbarat işbirliğini ilerletme yolları" konusunda yoğun bir görüşmeyi başlatarak cevap verdiklerini kaydetti.

Debka, görüşmelerde "Hemen alınan bir karar ise, Türkiye ve İsrail arasında Suriye savaşı konusunda istihbarat paylaşımına yönelik ortak bir mekanizmanın kurulması oldu" savına da yer verdi.

Türkiye ve İsrail'in, Suriye ile ilgili "en iyi istihbarata sahip" ülkeler olarak tanındığını yazan Debka, buna karşın iki ülkenin istihbarat toplama yöntemlerinin farklı olduğunu, farklı içeriği ve kaynaklarının bulunduğunu öne sürdü. Debka şu iddialarda da bulundu: "Türkler, Suriyeli isyancıları ve Suriye'de faaliyet gösteren Lübnanlı muhbirleri kullanıyorlar. İsrail'in sahip olduğu elektronik kaynaklara hakim değiller. İki teşkilatın da farklı isyancı gruplar ile temasları var. Her iki teşkilatın girdi paylaşımına ilişkin bir düzenlemenin gecikmeden oluşturulmasından çok kazanç sağlayabileceği konusunda çabucak mutabık kalındı"

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yap yorum

Yorumlar

Wizardsboy
29.04.2013 23:25
kırmızı başlıklı kız
bana dostunu söyle senin kim olduğunu söyleyeyim diye bir söz var.
ülkemizin dostları kimler?
ve kimlerle istihbarat paylaşımı yapıyoruz!
Allah aşkına biri cevap versin dış politikada kime hizmet ediliyor bilen varmı?
Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat