Türkiye Mescid-i Aksa için ayakta


Türkiye Mescid-i Aksa için ayakta

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 07 Kasım 2014 Cuma 21:19


Cuma namazı sonrasında yurdun dört bir yanında bir araya gelen gruplar, İsrail'in Mescid-i Aksa saldırısını protesto etti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Filistin Halkıyla Dayanışma Platformu öncülüğünde bir araya gelen grup, İsrail'i protesto etti.

Cuma namazı sonrası Fatih Camisi önünde toplanan çok sayıda vatandaş, "Mescid-i Aksa onurumuzdur", "Filistin halkı yalnız değildir" yazılı pankartlar taşıdı.

Filistin ve Türk bayrağı taşıyan gruptakiler,  "Kanımız aksa da zafer İslamındır", "Kanımız, canımız feda olsun Aksa'ya", "Kahrolsun İsrail" sloganları atarak, tekbir getirdi.

Program çeşitli sivil toplum örgütü temsilcilerinin konuşmalarıyla devam ediyor.

Ankara

Cuma namazı çıkışı Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nin avlusunda toplanan bir grup, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını protesto etti.

Kendilerine "Müslümanlarla Dayanışma Platformu" adını veren grup üyeleri, namazın ardından cami avlusunda bir araya geldi. Platform adına açıklama yapan Emrullah Ayan, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya postalları ile girdiklerini belirterek İsrail'in saldırılarını gittikçe artırarak Müslümanların tepkilerini ölçtüğünü söyledi.

Müslümanların Filistin halkıyla birlikte Kudüs'e yönelik saldırılara karşı harekete geçmesi gerektiğini ifade eder Ayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aksa'ya sahip çıkmak sorumluluğu İslam ümmetinin omuzlarındadır. Bunu bir yandan Harem-i Şerif'in kapatılmasının savaş ilanı olduğunu söyleyip bir yandan da İsrail'in Kanal 10 televizyonuna verdiği demeçte Kudüs'te yeni bir intifada başlatılmasına karşı olduğunu söyleyen Mahmud Abbas gibi işbirlikçilerden bekleyemeyiz. Sorumluluk ümmettedir, omzularımızdadır. Ne yapabiliyorsak onu yapacağız. Şimdi harekete geçme zamanı. İşgale ve gasba karşı hiç olmazsa sesimizle soluğumuzla karşı durma, direnen kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırma zamanı."

Hanefi Yağmur da Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırıların sadece Filistin'e ve Filistinlilere yönelik olmadığını, İslam alemine ve onun kutsallarına yönelik olduğunu belirtti. İsrail'in bu saldırılarının "İslam ümmetinin başındaki tüm yöneticileri ilgilendirdiğini" ifade eden Yağmur, "İslam ümmetinin başındaki yöneticilere ve özelde Türkiye Cumhuriyeti'nin başındaki yöneticilere ve komutanlara şunları hatırlatmak istiyoruz. Diplomatik ilişkiler başta olmak üzere İsrail ile siyasi, ticari, askeri, sosyal, istihbarat paylaşımı ve bunların dışında kalan tüm ilişkileri kesiniz. İsrail'in her temsilciliğini tümüyle kapatınız ve adamlarını kovunuz" diye konuştu.

İzmir

İnsani Yardım Vakfı (İHH) İzmir Şubesi ve bazı sivil toplum kuruluşları Cuma namazı çıkışında İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını protesto etti.

 Konak Meydanı'ndaki Konak Camii önünde toplanan grup, İsrail'i kınayan pankart ve dövizler taşıdı.

İHH İzmir Şubesi Başkanı Rasim Çağlar, yaptığı açıklamada işgal edilenin yalnızca Mescid-i Aksa olmadığını, dünya genelindeki 1,5 milyar müslümanın ilk kıblesi olduğunu söyledi. Çağlar, "İslam coğrafyasının kaderi kan gölü olmak değildir. Müslümanların kaderi de kan gölünde boğulmak değildir. Dünyada yaşayan 1,5 milyar müslümanın ilk kıblesi Mescid-i Aksa terör devleti İsrail, siyonist İsrail askerlerince işgal edilmiştir" dedi.

Grup adına basın açıklamasını İHH Aktivisti Halit Çelik, yaptı.

Çelik, insanlık tarihi boyunca ibadethanelerin hep kutsal sayıldığını ve saygı gösterildiğini belirterek, şöyle dedi:

"Bugün siyonist askerler Mescid-i Aksa'nın içine postallarıyla girmiş, caminin içini tahrip etmiş, dini kitapları yerlere atıp çiğnemiştir. Çiğnenen aslında insanlık onurudur. Onurumuza sahip çıkmak ve bu İsrail vandalizmine dur demek zorundayız."

Açıklamanın ardından İsrail aleyhine bir süre slogan atan grup daha sonra dağıldı.

Konya

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını Konya'daprotesto edildi.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları üyesi bir grup, cuma namazı sonrasında Şerafettin Camisi önünde toplandı.

Tekbir getiren ve İsrail aleyhine sloganlar atan grup adına basın açıklaması yapan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, İsrail askerlerinin "kirli postalları" ile Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya girdiğini belirtti.

Bu davanın ve tepkilerin sadece Filistin halkının omuzlarına havale edilemeyeceğini ifade eden Selvi, şunları kaydetti:

"Tüm siyasi partilerden beklentimiz var. Parlamento acil toplantıya çağrılmalı, ortak bir deklarasyon yayımlayarak ortak tepkisini ortaya koymalı. Hükümet yetkilileri, İsrail'e bu şenaati durdurmak için nota vermelidir. Burada, aynı zamanda bir insanlık suçu işlenmiş, mabede saldırılmıştır."

Çeşitli pankartlar açan grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Aydın

Aydın Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, cuma namazı sonrasında İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını protesto etti.

Cuma namazının ardından Bey Cami önünde toplanan platform üyeleri, dua ettikten sonra İsrail'i kınayan sloganlar attı.

İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Recep Gezir, platform adına yaptığı açıklamada, İsrail'in Mescid-i Aksa mihrabını askerlerine çiğnettirerek çirkin bir saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu saldırıya sessiz kalmanın, zulmü onaylamak ve saldırıya ortak olmak anlamına geldiğini belirten Gezir, insan hakları örgütleri, Arap Birliği, İslam Birliği Teşkilatı ve UNESCO'nun kuşatmanın kaldırılması için harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail'in amacının Mescid-i Aksa'yı yok edip bölgedeki tüm İslam izlerini silmek olduğunu savunan Gezir, şunları kaydetti:

 "İsrail bölgeyi sadece kendi sembolleriyle donatıp bir Yahudi mabedine dönüştürmek istiyor. Faşist uygulamalarıyla, işgaliyle ve saldırılarıyla bütün semavi dinlerin hukukunu ihlal etmeye devam ediyor. İsrail'in Filistin'deki soykırımına sessiz kalan dünya artık buna'dur' demeli, insan hakları ihlalleri ve işgal sona erdirilmelidir. Tüm dünyayı, terör devleti İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını ve faşizan uygulamalarını uluslararası düzeyde açıkça kınamaya, bu mukaddes mekanı korumaya çağırıyoruz."

Öte yandan açıklamanın ardından İlim Yayma Cemiyeti üyelerinden Aydın İmam Hatip Lisesi öğretmeni Mustafa Çağırıcı, sıkıntı çeken Müslümanlar için dua etti.

İsrail aleyhine sloganlar atan grup daha sonra dağıldı.

Manisa

İsrail'in Mescidi Aksa'ya yaptığı saldırı Manisa'daki sivil toplum örgütleri tarafından kınandı.

Cuma namazı sonrası Manolya Meydanı'nda toplanan sivil toplum örgütleri temsilcileri, İsrail'in tutumuna tepki göstererek slogan attı.

Memur Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, yapılan saldırılara sessiz kalan dünyanın artık zulme dur demesi gerektiğini kaydetti.

Filistin'de yapılan insan hakları ihlallerinin ve işgallerin sona erdirilmesi gerektiğini vurgulayan Sofuoğlu, "Uluslararası kurallar medeniyet ve kültür mirasına karşı bu tür saldırıları yasaklamasına rağmen İsrail'in Mescidi Aksa'yı hedef alması dünyanın sessizliğinden ve seyirciliğinden aldığı cesaretle hareket ettiğini gösteriyor. Tüm dünyayı terör devleti İsrail'in Mescidi Aksa'yı hedef alan saldırılarını, faşizan uygulamalarını, uluslararası düzeyde açıkça kınamaya ve bu mukaddes mekanı korumaya çağırıyoruz" dedi.

Eyleme İnsani Yardım Vakfı, Manisa Gençlik Platformu, Genç Memur Sen Manisa İl Temsilciliği üyeleri katıldı.

Grup yapılan açıklamanın ardından dağıldı.

Edirne

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi üyeleri cuma namazı sonrasında İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını protesto etti.

Dernek üyeleri cuma namazının ardından Eski Cami önünde toplandı.

AGD Edirne Şube Başkanı Adbülhamit İriş, grup adına yaptığı açıklamada, İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde parmağı olan işgalci İsrail'in, Müslümanları kışkırtmaya yönelik davranışlara devam ettiğini söyledi.

İsrail'in kirli postallarla Mescid-i Aksa'ya girdiğini anımsatan İriş, şunları aktardı:

"Aynı kirli postallarla Kıble Camisi'nin içerisinde terör estiren bu silahlı unsurlar camide bulunan Kuran-ı Kerimleri yere attılar. Cami içerisindeki Müslümanları tartakladılar. Dışarıdan olayları protesto edenleri Müslümanların üzerine ses bombası, gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdılar. Çıkan çatışmada birçok kardeşimiz yaralandı."

İriş, İsrail'in küstahça davranışlarının cesaretini batıdan aldığını, Birleşmiş Milletler, NATO, ABD ve Avrupa Birliği'nin İsrail'in her sapkınlığına el altından ya da açıktan yardım ettiğini savundu.

Amasya

Amasya'da Sultan 2. Bayezid Camisi'nde stant açan Anadolu Gençlik Derneği Amasya Şubesi, cuma namazı çıkışında aşure dağıttı.

Daha sonra cami dışında toplanan grup üyeleri, İsrail aleyhine sloganlar atıp dövizler açarak askerlerin Mescid-i Aksa baskınına tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan AGD Amasya Şubesi Üyesi Musab Çiçek, siyonist İsrail'in küstahça davranışlarının kaynağının Batı'dan aldığı cesaret olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler, NATO, ABD ve AB'nin İsrail'e el altından ya da açıktan destek verdiğini ifade eden Çiçek, "Şunu tüm dünya bilmeli; Müslümanların yahudi düşmanlığı yoktur. Ancak işgalci İsrail'in varlığı ve sapkın siyonizm düşüncesi kabul edilemez. Terör örgütü İsrail var olduğu müddetçe bu coğrafyanın barış ve huzura kavuşması mümkün değildir. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez."

Samsun

İsrail’in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını protesto için İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Samsun İnsani Yardım Hareketi  (SİYAH) öncülüğünde yürüyüş düzenlendi.

Samsun Büyük Cami'de kılınan Cuma namazının ardından Saathane Meydanı'nda toplanan, ellerindeki Türk ve Filistin bayraklarıyla " Filistin halkı yalnız değildir. Katilİsrail hesap verecek" sloganları atan grup, Konak Sineması'na kadar yürüdü.

Grup adına açıklama yapan SİYAH Derneği Başkanı ve İHH İl Temsilcisi Ömer İdris Akdin, Mescid-i Aksa'nın tehdit ve tehlike altında olduğunu söyledi.

Siyonist çetelerin işgali altındaki Kudüs Müslümanlarının onurlu direnişini Samsun'dan selamladıklarını anlatan Akdin, şöyle konuştu:

 "Yakın bir zamanda Gazze'ye yaptığı saldırıyla binlerce masumu katleden siyonist çete, bugün Müslümanların en mahrem yerlerine girerek pervasızca hakaretlerde bulunabiliyor. Eli kanlı bu alçaklara böyle bir cesareti verenleri kınıyoruz. Bir avuç siyonist katil, milyonlarca Müslümanın gafletinden yararlanarak Kudüs'ü İslam'dan temizlemek için harekete geçiyor. İslam dünyasını harekete geçmeye ve uluslararası bir baskı oluşturmaya çağırıyoruz."

Açıklamanın ardından gruptakiler, dua edip bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

Trabzon

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu üyesi öğrenciler, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskına tepki gösterdi.

Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi önünde toplanan yaklaşık 100 öğrenci, "Kudüs İslamındır" ve "Hayat, iman ve cihad" yazılı pankartlar açtı.

Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Muhammet Miraç Sarıoğlu, İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde İsrail'in parmağı olduğunu belirtti.

İsrail'in varlığının ve sapkın siyonizm düşüncesinin asla kabul edilemeyeceğine dikkati çeken Sarıoğlu, "İsrail sadece Müslümanlar için değil, insanlıktan nasibini almış herkes için bir beladır. Kendisiyle yapılan her ateşkesin ve barış görüşmesinin ardından bu terör devleti yeni bir gerekçe bularak yada uydurarak zulümlerine yeni bir zulüm eklemektedir. Çünkü zulüm, İsrail'in varlık sebebidir" ifadesini kullandı.

Öğrenciler, açıklamanın ardından tekbir getirip İsrail aleyhine sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Çorum

Çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşlarına mensup bir grup, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya gerçekleştirdiği baskını prtesto için cuma namazı çıkışında Hürriyet Meydanı'nda toplandı.

Grup adına basın açıklaması yapan Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Çorum Şube Başkanı Bülent Gökgöz, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırıları şiddetle kınadıklarını belirtti.

"Aksa'ya sahip çıkma sorumluluğu İslam ümmetinin omuzlarındadır" diyen Gökgöz, açıklamasında şunları kaydetti:

"Mescid-i Aksa'nın, Küdüs'ün Müslümanlar açısından iki önemli boyutu var. Birincisi sembolik boyut ki ilk kıblemiz olması nedeniyledir. İkincisi ise emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı direnişi ve onuru besleyen bir kaynak, mektep olmasıdır. Aksa'ya sahip çıkma sorumluluğu bizlerindir, İslam aleminindir. Sorumluluk, ümmettedir. Ne yapabiliyorsak onu yapacağız. Şimdi harekete geçme zamanı"

Rize

Rize'de de Sivil Toplum Platformu, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınına tepki gösterdi.

İlahiyat Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından toplanan grup  ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla "Filistin halkı yalnız değildir. Aksa bizimdir bizim kalacak" sloganları atarak Sahil Camisi önüne kadar yürüdü.

Rize Sivil Toplum Platformu adına açıklama yapan Memur-Sen Rize İl Başkanı Resul Usta,  Mescid-i Aksa'nın 1967'den bu yana, ilk kez tamamen İsrail tarafından kapatıldığını söyledi.

İsrail’in yaklaşık bir haftadır Mescid-i Aksa ile ilgili kışkırtmaya yönelik yaklaşımlarının Filistin’de kan dökmeye yönelik bir çaba olduğunu anlatan Usta, "İsrail, küstahça tüm kutsal değerlerimize saldırarak, Filistinli Müslümanları çileden çıkarmaktadır" dedi.

Açıklamanın ardından gruptakiler, dua edip bir süre slogan attıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

Kayseri

Kayseri'de cuma namazının ardından Bürüngüz Camisi önünde toplanan "Kayseri'de Kardeşlik ve İyilik Platformu" üyeleri, sloganlar atarak, İsrail'e tepki gösterdi.

Ellerinde Filistin bayrakları bulunan grup tekbir getirdi.

Platform adına açıklama yapan Ahmet Kurt, İsrail'in, Filistin halkına zulmettiğini belirterek, "Ey islam ümmeti bugün Mescid-i Aksa işgal altındadır. Tüm İslam alemi İsrail'in yaptıklarına tepki göstermelidir" dedi.

Malatya

Malatya Sivil Toplum Platformu üyeleri cuma namazı çıkışı Soykan Parkı'nda bir araya gelerek, ellerinde  Filistin bayrakları ve dövizlerle slogan atarak İsrail'iprotesto etti.

Platform basın sözcüsü Enes Yıldırım, İslam coğrafyasının bağrına bir çıban gibi yerleşen İsrail'in daha önce yaptığı barbarlıklara, şımarıklıklara ve pervasızlıklara bir yenisini daha eklediğini söyledi.

Tokat

Tokat'ta Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Tokat İHH Başkanı Cemil Çağlar, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya düzenlediği saldırılara bir yenisini daha eklediğini söyledi.

Mescid-i Aksa'nın içerisine giren işgal askerleri camiyi savaş alanına çevirdiklerini ifade eden Çağlar, üç büyük semavi din tarafından kutsal kabul edilen Kudüs'te İsrail'in yıllardır estirdiği terör eylemlerini lanetlediklerini ifade etti.

Erzincan

 Erzincan'da da Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, cuma namazının ardından Camikebir önünde toplanarak, İsrail aleyhinde slogan attı.

AGD Erzincan Şubesi Müesseseler Komisyonu Başkanı Abdullah Erez, İslam coğrafyasındaki terör olaylarının hepsinde parmağı olan İsrail'in Müslümanları kışkırtmaya yönelik davranışlarının devam ettiğini söyledi.

Kırıkkale

AGD Kırıkkale Şubesi üyeleri, cuma namazı sonrasında Çarşı Cami önünde toplandı.

AGD Kırıkkale Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, "Terör devleti İsrail'in yaklaşık bir haftadır Mescid-i Aksa ile ilgili kışkırtmaya yönelik yaklaşımlarının Filistin’de kan dökmeye yönelik bir çaba olduğu aşikardır. İsrail küstahça tüm kutsal değerlerimize saldırarak Filistinli Müslümanları çileden çıkarmaktadır" dedi.

Tunceli

Memur-Sen Tunceli İl Başkanı Bülent Süner, yaptığı açıklamada, "Geçen hafta, Mescid-i Aksa'yı 1967'den bu yana ilk kez tamamen kapatan İsrail, bugün de Mescid-i Aksa Külliyesi'ne ait kubbenin altına kadar girerek mihrabı askerlerine çiğneterek çirkin bir saldırının altına imza atmıştır" ifadelerini kullandı.

İsrail'in saldırılarıyla uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirten Süner, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yaptığı çirkin saldırıya sessiz kalmanın zulmü onaylamak, saldırıya ortak olmak anlamına geldiğini kaydetti.

Kırklareli

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kırklareli Şube Başkanı Ömer Faruk Peşkir, Şevket Dingiloğlu Parkı'nda toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri adına yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'nın büyük tehdit ve tehlike altında olduğunu söyledi.

Mescid-i Aksa'nın tarihi ve İslam alemi açısından büyük öneme sahip olduğunu ve saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirten Peşkir, şöyle konuştu:

"Mescid-i Aksa'yı yok ederek kendi batıl inançları doğrultusunda kutsal tapınaklarını inşa etmeyi en önemli gayeleri olarak gören işgalci siyonistler, Mescid-i Aksa'nın sahipsiz kaldığını zannederek gözlerini iyice karartmışlardır. İlk kıblemize yapılan bu saldırıları kınıyoruz ve İslam dünyasını harekete geçmeye, uluslararası bir baskı oluşturmaya çağırıyoruz. Müslüman halkların gerçek bağımsızlığı için mücadele her yerde ve yeniden başlamalıdır."

Açıklamanın ardından gruptakiler, dua edip bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

Tekirdağ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Tekirdağ Şubesi üyeleri ise cuma namazı sonrasında Tuğralı Park'ta toplandı.

Olcay Sercan, sloganlarla saldırıyı kınayan gruptakiler adına yaptığı açıklamada, uluslararası camiada devlet vasfı taşıyan ve gerçekte bir terör örgütü gibi davranan İsrail'in silahlı unsurlarının ayaklarındaki kirli postallarla Mescid-i Aksa'ya girdiklerini anımsattı.

İsrail var olduğu sürece bu coğrafyanın barış ve huzura kavuşmasının mümkün olmadığını savunan Sercan, şunları kaydetti:

"Bölgedeki etnik kavgaların, mezhep savaşlarının ve tüm terör olaylarının kışkırtıcısı İsrail'dir. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın işgali kabul edilemez. İsrail ve miracın şehri Kudüs'ün işgali kabul edilemez. Etrafı bereketlendirilmiş ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez."

Açıklamanın ardından bir süre slogan atan gruptakiler, daha sonra dağıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi Ulucami'de cuma namazının ardından bir araya gelen 72 sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan grup, sık sık tekbir getirerek, "Zalimler için yaşasın cehennem", "Amed'ten Kudüs'e bin selam" sloganları attı.

"Siyonist İsrail'e ve işbirlikçilerin ihanetine karşı Kudüs'de direnen kardeşlerimizin yanındayız. Yaşasın Aksa İntifadası" pankartı ile "Sabrımızı Taşırdın İsrael", "Aksa Şerefimiz" yazılı dövizleri taşıyan grup üyeleri, Filistin bayraklarını taşıdı.

Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklamasını yapan İhvan-Der Başkanı Hüseyin Solmuş, İslam ümmetinin bugünlerde çok zor bir sınav verdiğini ve komplolarla parçalanmak istendiğini söyledi.

İslam dünyasının İsrail'in Aksa'yı bölme planlarına karşı durması ve ihlallere karşı sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Solmuş, "Mescid-i Aksa yalnızca Arapların ya da Filistinlilerin değil, dünya üzerinde 1 milyardan fazla Müslümanı ilgilendiren bir meseledir. İslam dünyasını harekete geçirmeye ve uluslararası bir baskı oluşturmaya, İslam ülkelerinin resmi düzeyde kesin sonuca götürecek tavır almaya çağırıyoruz" dedi.

"Tüm sorumluluk ümmetin omuzlarındadır. Ne yapabiliyorsak onu yapacağız. İşgale ve gaspa karşı tüm imkanlarımızla, sesimiz ve soluğumuzla karşı durma, direnen kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırma zamanı" diyen Solmuş, Türkiyeli ve Diyarbakırlı Müslümanlar olarak Mescid-i Aksa saldırı altındayken sessiz kalmalarının imkansız olduğunu belirtti.

Solmuş, şöyle devam etti:

"Bizim kutsalımıza el uzatıyorlar. Kur'an-ı Kerimimizi yerlere atıyorlar. Ellerini, kollarını sallayarak bu ülkeye giriş yapıyorlar. Tüm yetkilileri artık sadece kınama lafını bırakıp ülkemizdeki siyonistler başta olmak üzere, ülkemize giren tüm sorumlu insanlar için gerekli işlemleri yapmaya davet ediyoruz. Yoksa, yetkililer oluşacak toplumsal bir refleks ile Müslümanların ülkedeki siyonistlere karşı tedbirlerini engelleyemeyecektir. Diyarbakırlı Müslümünlar olarak ilk kıblemiz aziz Kudüs'ün işgalini önlemek için malımız, canımız ve evlatlarımızdan olmak üzere inşallah tüm fedakarlıkları göstereceğimizi beyan ediyoruz."

Sık sık tekbir getiren grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Batman

Batman'da da Mustazaflar Cemiyeti öncülüğünde cuma namazı sonrası Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen grup, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa saldırısına tepki gösterdi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından basın açıklamasını okuyan Mustazaflar Cemiyeti Batman Şube Başkanı Davut Şahin, saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.

"Başta Kürdistan'ın izzetli Müslümanları olmak üzere tüm dünya Müslümanlarına seslenerek şunu hatırlatmak istiyoruz. İsrail uşaklarının bu cesareti, ümmetin parçalanmışlığından kaynaklanmaktadır" ifadesini kullanan Şahin, Müslümanların İsrail'in saldırılarına karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

"Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim İsrail uşağı Marksist, Sosyalist ve Emperyalistlerin eliyle yakılıyor, ayaklar altına alınıyor. Mescid-i Aksa Yahudilerin potinleriyle kirletiliyor. Rabbimize söz veriyoruz, İslamın bütün mukaddesatlarına sahip çıkarak, küfrün her çeşidine karşı, şereflice, onurluca, Hüseyinvari bir duruş sergileyeceğiz" diyen Şahin, İsrail'in mukaddes beldelerine karşı yaptığı bu alçaklığı, İslami değerlere yapılan saldırı ve hakaretleri en şiddetli şekilde lanetlediklerini bildirdi.

Siirt

Siirt'te ise İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile Tüm Eğitim-Sen yaptıkları ortak basın açıklamasıyla saldırıları protesto etti.

Cuma namazı sonrasında Çarşı Camisi önünde bir araya gelen üyeler adına açıklama yapan İHH Siirt Temsilcisi Murat Coşar, İsrail'in 1967 yılından bu yana ilk defa Mescid-i Aksa'yı işgal ettiğini anımsatarak, Müslümanların bütün değerlerinin çiğnendiğini kaydetti.

"İsrail'i lanetliyoruz, kınıyoruz. Filistinlilerin yanında olmaya herkesi davet ediyoruz" diyen Coşar, Mescid-i Aksa'ya yapılan çirkin saldırının bütün Müslümanların değerlerine yapılmış bir saldırı olduğunu anlattı.

Bu yönde tepkilerini ortaya koymaları gerektiğine dikkati çeken Coşar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu demek Türk-Kürt kardeşliğinin kurtulması demektir. İsrail, biz birbirimizle uğraşırken orada bütün Müslümanların değerlerine saldırıyor. Bütün kardeşlerimizi, bütün Müslümanları ve bütün renkleri Mescid-i Aksa'ya davet ediyorum."

Sık sık tekbir getiren grup daha sonra dağıldı.

Bartın

Bartın’da İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Anadolu Gençlik Derneği, Memur-Sen, Eğitim Bir Sen, Gülder ve Saadet Partisi üyeleriyle bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Arap Camisi önünde İsrail’i protesto etmek için toplandı.

AGD Şubesi Üniversite Komisyonu Başkanı Aydın Göngör, grup adına yaptığı açıklamada, İsrail’in Mescid-i Aksa ile ilgili kışkırtmaya yönelik yaklaşımlarının Filistin’de kan dökmeye yönelik olduğunu söyledi.

Terör örgütü İsrail ve silahlı unsurlarının bu çirkefliklerinin kabul edilemeyeceğini anlatan Güngör, şöyle konuştu:

"İsrail, sadece Müslümanlar için değil, insanlıktan nasibini almış herkes için beladır. Bu belanın ortaya çıkmasının arkasındaki sapkın düşünce siyonizm, tüm insanlık için problem üretmektedir. Siyonist İsrail’in bu küstahça davranışlarının kaynağı Batı’dan aldığı cesarettir. Bölgedeki etnik kavgaların, mezhep savaşlarının ve de tüm terör olaylarının kışkırtıcısı İsrail’dir. İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın işgali kabul edilemez. Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış şehirde ve mübarek kılınmış mabette küstah İsrail’in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması en aşağılık bir davranıştır.

Terör örgütü İsrail’in Kudüs’ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır."

Gruptakiler, dua edip bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

Zonguldak

Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplanan Filistin Halkıyla Dayanışma Platformu üyeleri, pankart açarak, İsrail aleyhine slogan attı.

Platform adına açıklama yapan Yavuz Özkaraaslan, İsrail'in Harem-i Şerif'in Müslümanların girişine kapatılması uygulamasında dikkat çekici bir planı uyguladığının görüldüğünü söyledi.

İsrail askerlerinin mescidin içine kadar girerek mihrabı kirletmesinin sıradan olaymış gibi algılanmasının gidişatın yönünü gösterdiğine dikkati çeken Özkaraaslan, şöyle konuştu:

" Filistin halkı elinden geleni yapmaktadır. Kadınlarıyla ve gençleriyle direnmektedir. Yaz mevsiminden bu yana Kudüs'te gençler sokaklardadır. Kadınlar, Mescid-İ Aksa'yı canla başla savunmakta, işgalcilere karşı direnmektedir. Ne var ki işgal ve kuşatma altındakiFilistin halkıyla İslam ümmetinin de Kudüs'e yönelik siyonist saldırganlığına karşı harekete geçmesi elzemdir. Aksa'ya sahip çıkmanın sorumluluğu İslam ümmetinin omuzlarındadır. Ne yapabiliyorsak onu yapacağız. İşgale karşı sesimizle, soluğumuzla karşı durma, direnen kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırma zamanıdır. Çirkin saldırıyı kınıyoruz."

Platform üyeleri, açıklamanın ardından Gazipaşa Caddesi'nden, slogan atarak valilik önüne kadar yürüdü.

Grup, dua edilmesinin ardından dağıldı.

Düzce

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Şubesi öncülüğünde, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve vatandaşlar, Belediye Meydanı'nda toplandı.

Grup, İsrail'i kınayan pankartlar ve sloganlar eşiliğinde İstanbul Caddesi boyunca yürüyerek Anıtpark Meydanı'na ulaştı.

Grup adına konuşan İHH Düzce Şubesi Başkan Yardımcısı Ali Kasım, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalinin kabul edilemez olduğunu söyledi

Müslümanlara zulüm ve baskıların sona ermesi için İslam alemin harekete geçmesi gerektiğini belirten Kasım, şöyle konuştu:

"Canımız yanıyor, yüreğimiz parçalanıyor ve öfkeden ellerimiz titriyor. İslam ve insanlık düşmanı İsrail, her zamanki gibi kutsallarımıza saldırıyor. Camilerimizi pis postallarıyla kirletiyorlar. Bacılarımızı acımasızca dövüyorlar. Kardeşlerimize kurşun yağdırıyorlar. Başımıza taç yaptığımız Kur'an-ı Kerim'i çiğnemeye kalkıştılar. Yerlere atıp saygısızlığın sınırını aştılar. Kirletilen o kitap bizim kitabımızdır, kirletilen o cami bizim camimizdir. Bizi kurtaracak yine yumruklarımızdır,  inancımızdır. İslam alemini bu zulme, saygısızlığa karşı tek yürek, birlik olmaya çağırıyoruz."  

Gruba Mavi Marmara mağdurlarından AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz da destek verdi

Kastamonu

İHH İnsani Yardım Vakfının çağrısı üzerine vatandaşlar, Nasrullah Camisi'nde kıldıkları cuma namazının ardından bir araya geldi.

Filistin bayraklarıyla İsrail aleyhine slogan atan grup adına konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Kastamonu Şube Başkanı Ömer Karakoç, Mescid-i Aksa'nın siyonist İsrail tarafından işgal edildiğini söyledi.

Kur'an-ı Kerimlerin yerlere atıldığını ve ilk kıblegahın ibadete kapatıldığına dikkati çeken Karakoç, "Evet, bir Hazreti Ömer, bir Selahaddin Eyyubi, bir Yavuz Sultan Selim, bir Ulu Hakan Abdülhamid Han artık dünyada değiller ancak biz onların torunları, evlatları, öğrencileri olarak buradayız ve haykırıyoruz. Müslümanların ilk kıblegahı Mescid-i Aksa, İslam dünyasının içinde bulunduğu kargaşa ortamından yararlanılarak katil İsrail tarafından işgal edilmekle kalmamış, 1967'den bu yana ilk defa tamamen ibadete kapatılmıştı" şeklinde konuştu.

"Mescîd-i Aksa yolunun yolcuları her daim ilk kıblegahına sahip çıkacaktır" diyen Karakoç, "Mescid-i Aksa, tarihimizin ve inancımızın bize emanetidir. Emanetimize sahip çıkmak için bütün gücümüzle çalışacak, Türk-İslam birliğini tesis ederek hak ve adalet merkezli yeni dünya kuracağız” ifadesini kullandı.

Grup, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

Konya

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını Konya'daprotesto edildi.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları üyesi bir grup, cuma namazı sonrasında Şerafettin Camisi önünde toplandı.

Tekbir getiren ve İsrail aleyhine sloganlar atan grup adına basın açıklaması yapan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, İsrail askerlerinin "kirli postalları" ile Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya girdiğini belirtti.

Bu davanın ve tepkilerin sadece Filistin halkının omuzlarına havale edilemeyeceğini ifade eden Selvi, şunları kaydetti:

"Tüm siyasi partilerden beklentimiz var. Parlamento acil toplantıya çağrılmalı, ortak bir deklarasyon yayımlayarak ortak tepkisini ortaya koymalı. Hükümet yetkilileri, İsrail'e bu şenaati durdurmak için nota vermelidir. Burada, aynı zamanda bir insanlık suçu işlenmiş, mabede saldırılmıştır."

Çeşitli pankartlar açan grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Adıyaman

Adıyaman'da, cuma namazı ardından Demokrasi Parkı'nda toplanan çok sayıda kişi, İsrail aleyhine slogan attı. Toplanan kalabalık Türk ve Filistin bayraklarının yanı sıra "Mescid-i Aksa onurumuzdur, Filistin halkı yalnız değildir" yazılı pankart taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Fadıl Akkuş, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın, ümmetin onuru olduğunu söyledi. Saldırılara sessiz kalındığına dikkat çeken Akkuş, şöyle devam etti:

"Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'ya gözü dönmüş siyonistlerin bu pervasızca saldırısının temelinde Arap dünyasının sessizliği ve ümmetin arasına sokulan mezhepçilik ve etnik kimlik fitnesi var. Tüm Ortadoğu bu fitne ateşiyle yangın yerine dönmüş, İslam toprakları kaos ve istikrarsızlık ortamına çekilmiştir."

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta da bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İsrail'in tutumuna tepki gösterdi.

Grup adına, Ulu Camisi önünde açıklama yapan Mustafa Çoban, İsrail'in Müslümanları kışkırtmaya çalıştığını söyledi. Terör örgütü gibi davranan İsrail'in silahlı unsurlarının kirli postallarla Mescid-i Aksa'ya girdiğini aktaran Bulut, İslam dünyasını, ilk kıblesine sahip çıkmaya davet etti.

Şanlıurfa

Şanlıurfa'da sivil toplum kuruluşları,  İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınınıprotesto etti.

İnsan Hak ve Hürriyetleri ( İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde toplanan yüzlerce kişi, cuma namazı sonrası Balıklıgöl Yerleşkesi'nde toplandı.

Burada tekbir getiren grup, Haşimiye Meydanı'na kadar yürüdü.

İHH Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, burada yaptığı konuşmada, İsrail'in uluslararası hukuk ve insani değerleri gözetmediğini belirtti.

İsrail'in, Mescid-i Aksa'nın bölünmesi için parlamentoda çalışma yaptığını savunan Atila, dünya ülkelerinin ise bu duruma seyirci kaldığını söyledi.

Atila, ülke genelinde İsrail mallarının boykot edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
AA

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat