"Türkiye boğazları Rus gemilerine kapatabilir"


"Türkiye boğazları Rus gemilerine kapatabilir"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 06 Aralık 2015 Pazar 14:35


Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Hikmet Azizoğlu, Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizini değerlendirdi. Prof. Aziz, çatışma durumunda Türkiye'nin boğazları Rus gemilerine kapatma hakkı olduğunu söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Hikmet Azizoğlu, Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimin iki ülkeye de hiçbir yarar sağlamayacağını ancak gelecekte çok önemli sorunlara yol açabileceğini söyledi.


Türkiye'deki devlet yetkilileri ve halkın sağduyu çağrısında bulunduğuna dikkati çeken Azizoğlu, birlikte yaşama kültürünü daha da ileriye götürmek için yapılan çağrılara Rusya yönetiminin de sağduyuyla cevap vermesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin bugüne kadar iş adamları, turistler ve öğrencileri misafiri olarak gördüğünü anlatan Azizoğlu, Rusya'da bazı Türk öğrencilerin sıkıntı yaşadığını dile getirdi.

Azizoğlu, "Ancak iki ülkenin karşılıklı öğrenci sayıları çok değil. Türkiye'nin Rusya'da çok fazla öğrencisi yok. YÖK, bu konuda yoğun bir çalışma yürütüyor. Bir sorun olacağını sanmıyorum" dedi.

Rusya'nın büyük hırs ve öfkeyle gerçekleştirdiği saldırılara aynı şekilde karşılık verilmesi halinde iki ülkenin de zarar göreceğine işaret eden Azizoğlu, Türkiye'nin de istemesi halinde Rusya'ya yaptırım uygulayabileceğini vurguladı.

Türkiye'nin BM'de söz sahibi ve İslam coğrafyasında lider konumda olduğunu, ayrıca NATO'ya üyeliği bulunduğunu kaydeden Azizoğlu, Montrö Sözleşmesi'nin, savaş zamanında Türkiye'ye gemi ve tankerlerin boğazlardan geçişi konusunda bazı haklar verdiğine dikkati çekti.

"Türkiye boğazları Rus gemilerini kapatabilir"

Azizoğlu, Türkiye'nin uluslararası hukuk alanında boğazlarda tartışılmaz hakları bulunduğunu anımsattı.

Azizoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savaş halinde Türkiye'ye haklar verilmiştir. Türkiye ve Rusya çatışan taraflar olursa, Türkiye ülkesini koruma adına evrensel hakka sahip olduğu için boğazı Rus gemilerine kapatabilir ve asla da gemi geçişine müsaade etmeyebilir. Türkiye, çatışma istemeyen bir ülke. Rusya'nın şu anki reaksiyonuyla ilgili önemli bir etken var. Önce Ukrayna'da ciddi sorun yarattı. Batı toplumları, sert reaksiyon gösterdiler ama hiçbir yaptırım yapamadılar. Bu, Rusya'yı cesaretlendirdi. Daha sonra Kırım'ı ilhak etti, yine yaptırım görmedi. Bunda da biraz şımarıklık yaşadı.

"Hiçbir ülke kürenin kabadayısı değil"

Hiçbir ülke bu kürenin kabadayısı değil. Hiçbir ülke silah gücü, ekonomik gücü ya da emperyalist askeri kazanımı için başka bir ülkenin sınırlarını ihlal etme hakkına sahip değil. Burada Rusya yanıldı.

Karar.com

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat