Türk-Suudi İşbirliği ABD ve Rusya’ya Mesaj mı?


Türk-Suudi İşbirliği ABD ve Rusya’ya Mesaj mı?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 14 Şubat 2016 Pazar 12:02


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, IŞİD ile mücadele kapsamında Suudi Arabistan’ın İncirlik Hava Üssü’ne askeri uçak-personel sevkiyatı yapacağını açıkladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, IŞİD ile mücadele kapsamında Suudi Arabistan’ın İncirlik Hava Üssü’ne askeri uçak-personel sevkiyatı yapacağını açıklaması Türkiye’nin, Suriye politikasında ABD ile Rusya’ya yönelik tavır alması olarak yorumlandı. Ortadoğu politikalarını inceleyen Yard. Doç. Dr. Berk Esen, hükümetin Suudi Arabistan adımıyla ABD ve Rusya’ya mesaj verirken, Türkiye’yi savaşa yakınlaştırdığı görüşünde.

Amerika'nın Sesi'nden Yıldız Yazıcıoğlu'nun haberine göre; Almanya’nın Münih kentinde 11 Şubat’taki ABD, Rusya, Katar, Suudi Arabistan, İran, Irak, Almanya Fransa, İngiltere, Mısır, ve Türkiye’nin katıldığı Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısında, Birleşmiş Milletler’in (BM) ev sahipliğinde yapılacak Cenevre toplantısı için uzlaşma çıkmadı. BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın danışmanı Jan Egeland koordinasyonunda toplantı hazırlığı heyetine, Uluslararası Suriye Destek Grubu’ndaki ülke temsilcileri de davet edildi. Türkiye’nin Münih toplantısı sonrasındaki tavrı ise, Bakan Çavuşoğlu’nun dönüşü sırasında Suudi Arabistan’ın Türkiye askeri uçak-personel göndereceğini açıklamasıyla ortaya çıktı.

Rusya’nın Suriye’deki askeri bombardımanını sürdürdüğünü anımsatan Çavuşoğlu, “DAEŞ ve El Nusra, ikisi de terör örgütü. Ama Rusya bugüne kadar'terör örgütleriyle mücadele ediyorum' diyerek daha çok muhalefete saldırdı ve saldırıların yüzde 88'i muhalefete yönelikti. Dün akşam dahil. Azez'den yine destek verdi.'Terörle mücadele ediyorum' diye Rusya bu bölgelerde saldırılarını devam ettirirse çatışmalar da durdurulamaz, ateşkes de sağlanamaz. İnsani yardımlar da etkili bir şekilde ulaştırılamaz” dedi.

Cenevre’de 25 Ocak’ta masaya oturulamamasına gerekçe olarak Rusya, Beşar Esat rejimi ve İran'ın tutumunu işaret eden Çavuşoğlu, “Saldırılar devam ederken anlamlı müzakerelerin devam etmesi söz konusu değildi. Yine 3 Şubat'ta müzakerelere devam edilmemesinin başka bir sebebi de insani yardımların önündeki engeller kalkmamıştı. Umarım önce çatışmaların durdurulması sağlanır. Bir hafta gibi bir süre öngörülüyor. Muhalefet arazideki güçlerle de görüşecek. Umarım kalıcı bir ateşkese dönüştürülür. Siyasi çözüm en gerçekçi ve kalıcı çözümdür” açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın ise IŞİD ile mücadelesi çerçevesinde İncirlik Hava Üssü’ne savaş uçağı gönderileceğini de açıkladı.

Çavuşoğlu’nun açıklaması ardından Türkiye medyasına, Suudi Arabistan’tan birkaç hafta içerisinde 8 veya 10 askeri uçak geleceği bilgisi yansıdı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre ise; Çavuşoğlu ayrıca dün gece de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

NATO üyesi Türkiye’ye, Suudi Arabistan’ın askeri uçak göndermesi yönündeki gelişme Suriye politikası bakımından dikkat çekti. Geçmişten bugüne NATO kuvvetlerine ev sahipliği yapmakta olan Türkiye’de ilk kez Suudi askeri gücü bulunacağı konuşuldu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat